Hlavní navigace

Názor k článku Jde na důchody málo peněz? Dotazník ukazuje, jak uvažuje ministerstvo o změnách penzí od ViR - Sice jste během vojny nic nevydělal, nebyla za...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 3. 2019 11:11

  ViR

  Sice jste během vojny nic nevydělal, nebyla za Vás odvedena ani koruna důchodového pojištění, a byl to děsný "vopruz", ale je to 100% náhradní doba, na kterou se při výpočtu procentní výměry důchodu hledí jako na odpracovanou.

  (A pokud by šlo o vojnu v tzv. "rozhodném období", byla by to doba vyloučená, a proto by nezhoršovala "osobní vyměřovací základ" => průměrný měsíční příjem v rozhodném období v aktuální hodnotě peněz, vstupující do výpočtu procentní výměry důchodu.)

  Shrnuto - doba Vaší základní vojenské služby je zohledněna v procentní výměře důchodu, a to vzávislosti na příjmech a celkové době pojištění částkou 400 - 600 Kč (200 - 300 Kč/rok).

  Mimochodem, stejně se zohledňuje péče o děti, běžně do 4 let věku dítěte, jde-li o dítě lehce postižené (i. stupeň) tak do 10 let věku. Pokud je pečováno o osoby ve II. a vyšším stupni postižení (a jde o osoby blízké, nebo žijící ve společné domácnosti), zohlední se celá doba péče. Započtení péče se týká zejména žen, ale může se týkat i mužů. (Na rozdíl od nižššího důchodového věku za vychované děti, který se týká pouze žen, byť by děti byly ve výhradní péči "muže samoživitele".)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).