Hlavní navigace

Názor k článku Jde na důchody málo peněz? Dotazník ukazuje, jak uvažuje ministerstvo o změnách penzí od ViR - Je vidět, že tomu jak se počítají důchody...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 1. 3. 2019 1:17

  ViR

  Je vidět, že tomu jak se počítají důchody ani valorizaci moc (či vůbec) nerozumíte. A že jste ve škole, když se probírala procenta a přímá úměra, nedávala pozor, nbo byla nemocná.

  Doba, kdy jste byla na mateřské, byla započítána jako 100% náhradní, stejně, jako kdyby byla odpracovaná. Tedy pokud jste "na mateřské" nebyla s každým dítětem déle, než čtyři roky. Tohle fakt ženy neznevýhodňuje. Pokud jste vychovala dvě děti a byla s nimi celkem 4 roky na mateřské, máte to z pohledu důchodu stejné, jako byste v tu dobu pracovala (dělá to 800 - 1200 Kč na vyměřeném důchodu).

  Pokud se týká valorizace, hlavním cílem je aby si konkrétní důchodce po valorizaci mohl koupit přibližně stejné množství zboží, jako si mohl koupit před valorizací. Pokud ba se valorizovalo o stejnou částku, vztaženou k průměrnému důchodu, ti s průměrným důchodem by si mohli koupit stejně, ti "bohatší" méně, a ti "chudší" naopak více.

  V praxi se valorizuje tak, že všichni důchodci mají stejnou základní výměru a to ve výši 10 % průměrné mzdy. Tato část se všem valorizuje o stejnou částku. To zvýhoďňuje (a to výrazně) ty důchodce, kterým byl vypočítán důchod z podprůměrného příjmu a z krátké doby pojištění. (U průměrného důchodu to dělá cca jeho 1/4, u podprůměrného více než 1/4, u nadprůměrného naopak méně, než 1/4.)

  Procentní výměra, která má odrážet zásluhovost, ji spravedlivě odráží jen u důchodů vypočítaných z platů do 40 % průměrné mzdy! Když někdo vydělával víc (a odváděl na pojištění víc), tak "to navíc" se mu při vyměření jeho důchodu zkrátilo o 74 %. Tím už byl takový člověk dostatečně potrestán za to, "že si dovolil" vydělávat více, než lidé s podprůměrnou mzdou.

  Co ovšem není při stanovení procentní výměry kráceno, a je to tak správně, to je prosím DOBA POJIŠTĚNÍ, tedy zejména doba odpracovaná a doba 100% náhradní, jako je mateřská (do 4 let na dítě) a nebo u mužů vojna.

  Procentní výměra se valorizuje dle pravidel přímé úměry, tedy o stejné procento, aby byla zásluhovost zohledněna i po několika valorizacích. Kdyby tomu tak nebylo, byla by po více valorizacích zásluhová složka důchodu prakticky smazána. (I tak jsou ovšem, díky rovnému navyšování základní složky, vyšší důchody valorizovány pomaleji, než důchody nízké.)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).