Hlavní navigace

Názor k článku Jde na důchody málo peněz? Dotazník ukazuje, jak uvažuje ministerstvo o změnách penzí od ViR - Starodůchodci (což jsou většinou ženy) mají důchody vypočtené...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 2. 2019 13:34

  ViR

  Starodůchodci (což jsou většinou ženy) mají důchody vypočtené z historických výdělků výrazně nižší než "novodůchodci". Je to dáno tím, jak byly v minulosti (ale i nyní) již vyměřené důchody valorizovány a jak je "valorizován" příjem v jednotlivých letech pro stanovení osobního vyměřovacího základu při výpočtu důchodu.

  Zatímco při výpočtu nového důchodu se historické výdělky od r. 1986 zvyšují o celý index růstu mezd (včetně inflace), již přiznané důchody se nyní valorizují o inflaci + o 1/2 čistého růstu mezd (tedy růstu po odečtení inflace). Do minulého roku byl po dlouhou dobu růst mezd zohledňován jen z 1/3, několik let po poslední recesi dokonce vůbec (zohlednila se jen inflace - viz známá valorizace o cca 40 Kč). A devadesátá léta byla zcela chaotická, neb se valorizovalo až při poměrně vysoké inflaci (4 - 5%) a samozřejmě nikoli zpětně, ale dopředu. A na druhé straně občas něco vlády přihodily" mimo" pořadí, zejména před volbami.

  Díky tomuto "binci" a nastaveným pravidlům však docházelo a dochází k tomu, že výdělky např. za období let 1986 až 2001 vycházejí při stanovení vyměřovacího základu po přepočtu podtatně vyšší (a tím i z nich vyměřené důchody) než valorizované důchody, vyměřené dle těchto výdělků v minulosti.

  Jinak řečeno, každá valorizace "rozevírá nůžky" mezi "starodůchodci" a "novodůchodci" a situace starodůchodců je tím horší , kolik bylo valorizačních cyklů. (Znatelný je už i jen jediný valorizační cyklus - důchod vyměřený k 1. lednu vždy byl, s výjimkou jediného případu, od r. 1996 vyšší, než valorizovaný důchod, vyměřený za jinak stejných podmínek k 31. prosinci předchozího roku.) Ta tisícovka, přidaná od letoška důchodcům nad 85 let, je jen nesystémové plácnutí.

  Jinak, potřebný větší počet let pro nárok na důchod má společného s jeho výší akorát to, že když je někdo takové "netáhlo" aby splňoval právě jen to minimum, tak má o ty odpracované roky vyšší procentní výměru důchodu, a tedy i důchod jako celek. U většiny lidí to je jedno, protože mají dnes dobu pojištění běžně nad 40 let.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).