Hlavní navigace

Desetník: předvolební sliby už netáhnou

29. 9. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Snížíme vám daně, nejprve na 15, o rok později na 12,5 %. Zatímco letošní rok je jistý, ten příští už nikoli. Po kouzelném uvedení tzv. superhrubé mzdy je otázkou, co nás vlastně čeká. * Když se třesou základní pilíře, ke kterým vzhlíželo mnoho ekonomů, je to vždy zlé. A je to nakažlivé.

DESETNÍK 143/2008 (15. 9. 2008 – 28. 9. 2008)

Slíbíme, změníme, zrušíme

Minulý týden jsme vás v aktualitě informovali, že Poslanecká sněmovna podpořila ponechat daň z příjmů na 15 %. Výměnou dojde možná ke snížení odvodů sociálního pojištění, ale reformní balíček vlády začíná opět dostávat pěkně na frak. Zatímco předvolební sliby hýřily snižováním daní, letošní lednové mzdy pod kouzlem té superhrubé překvapily nejednu tvář střední třídy, která na svých bedrech celý reformní balíček odnesla. A vypadá to, že slibované a před volbami plánované snížení daně z příjmu (při stálé existenci superhrubé mzdy) nejenže nebude, ale omezí se i další výdaje. Stát neví, kde by šetřil, takže se opět začíná diskutovat o omezení podpory stavebního spoření. Pokud k tomu dojde, zcela logicky se zájem střadatelů přesune do jiných spořicích nástrojů.

Státní pokladna krvácí, o tom není pochyb. A že se krvácení nedaří zastavit, není problém ošetřujícího lékaře. Stát doposud ukázal, že je špatný hospodář. Takový, který si na jedné straně hraje na doktora a na straně druhé pouští žilou. Špatný hospodář nejenže neumí dobře nakládat s penězi, ale neumí ani dobře investovat. Je potěšující, že učitelé v příštím roce dostanou přidáno až 10 % ke své stávající mzdě, vždyť ve vzdělání je základ celé společnosti. Ovšem chceme-li mít fungující společnost, je potřeba mít i kvalitní policii, zdravotnictví, justici… Když se podíváme na vybavení Policie České republiky a platy, které mají řadoví policisté, jde o výsměch celému systému prevence. Podobně je na tom i zdravotnický personál. Není-li motivace, chybí nasazení. Z lásky k práci pracuje jen málokdo.

Můžeme mít třeba vysoké zdanění a vysoké odvody, budou-li vidět výsledky a kvalita u veřejných služeb, jejichž garantem je stát. V současné době je tomu naopak, co je „státní“, je často synonymem pro okleštěnou chudobu. Místo politického přetahování, zda ponechat daně a snížit sociální pojištění, by se stát měl raději zaměřit na účelné vybírání toho, na co má právo a na co kašle. Motivovat státem placené zaměstnance k maximálnímu výkonu. A omezit výdaje, které nejsou nezbytné. Peníze leží na zemi, ale shýbat se pro ně asi pro představitele vrcholné politiky není.

Zemětřesení, kam jen dohlédneš

Uplynulých 14 dnů každý den přicházely zprávy o tom, kde jaká banka opět padla a nad kým se zavřely vody. Možná bychom už tomu ani nevěnovali pozornost nebýt hlavní informace, že pevné podloží se zlomilo i nad tak silnou společností, jako je American International Group (AIG). Symbol amerického pojišťovacího úspěchu vzal za své, když AIG pomohla americká vláda překlenovacím úvěrem v hodnotě 85 miliard amerických dolarů. Pomyslná hůl se zlomila nad největší americkou spořitelnou Washington Mutual. Ve Spojeném království se schyluje k dalšímu znárodnění banky a mračna se stahují i nad belgicko-nizozemskou bankou FORTIS, která je vyčerpaná z loňského převzetí ABN AMRO a nyní musí čelit celosvětové krizi. Spekuluje se o fúzi Citigroup a Wahochovia, čímž by obě americké banky upevnily silnou pozici na současném pohyblivém trhu.

Důsledky finanční krize, jejíž epicentrum bylo v USA a začalo se jako mor šířit i do Evropy, mohou být vážné. Hlavně pro samotné Američany, protože Spojené státy americké by mohly přijít o statut finanční velmoci. To, že se americká finanční krize zásadně nedotkne českých bank s jejich evropskými akcionáři, není ani tak věcí Atlantiku, který nás od USA dělí, ale jiným způsobem investování a posouzení rizik. A také tak trochu faktem, že evropské banky nežijí jen z kurzových marží a investičních výnosů, ale i z poplatků.


PŘEHLED FINANČNÍCH UDÁLOSTÍ

Banky

Ministerstvo zvažuje omezení státní podpory ze stavebního spoření.

Platební portál PaySec zpoplatnil nabíjení kartou a zlevnil posílání peněz na účet.

Inovovaný bankovní účet s názvem Konto ZDARMA nabízí LBBW Bank.

Společnosti Diners Club a Česká energie vydávají novou cobrandovou charge kartu, se kterou lze ušetřit za elektrickou energii.

Témata


Investice a spoření

Na varšavské burze nově online obchoduje Fio. burzovní společnost.

RM-Systém se od prosince stane burzou.

Volksbank začala nabízet nový spořicí účet bez výpovědní doby.

Témata


Úvěry

GE Money Bank nově předběžně schválí hypotéku i po internetu.

Témata


Pojištění

Pojišťovny skupiny Erste přešly do rukou Vienna Insurance Group. Změna se týká i naší Pojišťovny České spořitelny.

Povinné ručení chystá i Slavia pojišťovna, od září ho nově má AXA pojišťovna.

Nové jednorázově placené životní pojištění chystá k prodeji Aviva životní pojišťovna.

Nad americkou pojišťovnou AIG musela převzít kontrolu americká centrální banka.

skoleni_29_6

Pojišťovna UNIQA začala prodávat nové úrazové pojištění s názvem SIMPLY. Nové úrazové pojištění má i pojišťovna Triglav.

Témata


Dění v ekonomice

Témata


Legislativa

Témata


Vaše peněženka

Letecká společnost SkyEurope zavedla flexibilní letenky a věrnostní program.

Témata

Anketa

Jak se díváte na možné nesnížení daně z příjmů?

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).