Hlavní navigace

Desetník: Přepis starého auta za tisíce korun

21. 7. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Poplatek za prodej starého vozu v novém roce možná převýší jeho samotnou cenu. Má to být cesta k omlazení starého vozového parku. Problém rozkrádání kovů, které končí ve sběrnách, má zase vyřešit dvoudenní lhůta nenakládání s kovy a bankovní účet "sběrače". Vše řeší novela zákonu o odpadech.

DESETNÍK 138/2008 (7.7.2008 – 20.7.2008)

Do sběrny s fotkou obličeje

Pravděpodobně každý se někdy v životě setkal či setká s tím, že mu bude něco odcizeno. Pokud je odcizen kovový předmět, nejspíše skončí ve sběrně, aby byl prodán do šrotu. Že hodnota vykoupeného kovu je zlomková, oproti způsobené škodě nebo možných následků, zloděje příliš netrápí, pár stokorun dokáže jejich zvrácené svědomí povzbudit. Tento nešvar je trnem v oku i našim zákonodárcům a zneužívání zcizeného kovového materiálu a předmětů má řešit nový zákon o odpadech. V pátek 18. července jej však senátoři poslancům vrátili. Původní návrh zákona počítal s tím, že u fyzických osob bude omezena možnost výkupu některých kovových komodit, nakonec poslanci navrhují, aby platil obecný zákaz výkupu kovů od fyzických osob. To se senátorům nelíbí.

Další věcí, kterou tento zákon řeší, je povinnost sběren po dobu 48 hodin nijak nenakládat s kovovým odpadem. Dva dny mají pomoci těm, kterým byly případné kovy odcizeny a vydají se je hledat. Podnikatelé ve sběrnách se tomuto omezení brání, ale například senátor Jan Horník ve svém názoru jde dál: Čas se mně zdá velmi krátký, přijedete na chatu a zjistíte, že tam nemáte měděný okap, ale zjistíte to až za týden, protože jste během týdne v práci a přijedete tam až v pátek. Většinou se v poslední době zcizují zejména kovové části, mobiliáře spíše na odlehlých místech. Ani hotelový komplex na Klínovci se nedá ohlídat, i když tam bydlí lidé a nad hlavou jim loupají měděný plech. Podařilo se je již dvakrát chytit. Škody jsou obrovské, ani ne tolik na plechu, jako následné škody, protože například kostely jsou kulturní památka. Přijdou deště a nepodaří se to rychle opravit a škody jsou ve skutečnosti mnohem větší. Doba 48 hodin je krátká a výmluva výkupců, že nemají dostatek skladovacích prostor, není na místě, protože vždycky čekají na určitý objem, který potom dávají do dalšího zpracování. (Zdroj: Senat.cz) Horník kritizuje poslance i za absenci jakékoliv snahy evidovat kovový odpad elektronicky. V poslední době na plénu probíráme poměrně dost rozsáhlé změny ve státní správě, správě v oblasti její elektronizace a u odpadů by to bylo také na místě. Dnes není pro žádného výkupce problém pořídit si kvalitní fotoaparát za 6 – 7 tisíc korun a nevyfotografovat jen odpad samotný, ale i toho, kdo tam odpad přiveze. To by mělo ulehčit práci Policie České republiky, protože elektronickou dokumentaci lze snadno poslat e-mailem k dalšímu zpracování, například při vyšetřování trestného činu.

Problém zlodějů kovů trápí i senátora Jaroslava Kuberu. I ten byl proti schválení zákona o odpadech. V něm stanovená povinnost mít účet v bance a vyplácet peníze za odpad bezhotovostně má omezit „podnikatelskou“ činnost bezdomovců, u nichž se předpokládá, že bankovní účet nemají. Ovšem i to lze obejít, stačí „pověřit“ někoho jiného z party s účtem. Nepamatuji si případ, že by policie obvinila z veřejného ohrožení někoho, kdo ukradne ze sloupu veřejného osvětlení spodní kryt, přestože je tam zcela volných 220 V a dítě ze školky může být smrtelně zraněno. Paradoxně bude stíhána učitelka, že na děti nedávala pozor, říká Kubera. Podle něj je cesta z problémů snadná. Ukáže se, že cesta vede jinudy, k náhradě kanálů gumovými vpustěmi, k náhradě svítidel bezpaticovými stožáry a hlavně lepší prací všech, kteří mohou cosi kontrolovat, a kteří to nedělají.

Anketa

Vyřeší podle vás povinnost bankovního účtu sběrače následný výkup kradených kovů?Nepřepíšeš starý vůz na syna svého

Předkládaný nový zákon o odpadech řeší ještě další novinku, a tou je tzv. ekologický poplatek za autovraky. Těmi jsou myšleny všechna vozidla nesplňující nejpřísnější emisní limity EURO 3. Výše poplatku má být odstupňována podle mezních hodnot emisí, které vozidlo vydává:

  • 0 Kč v případě splnění mezních hodnot emisí EURO 3,
  • 3000 Kč v případě splnění mezních hodnot emisí EURO 2,
  • 5000 Kč v případě splnění mezních hodnot emisí EURO 1,
  • 10 000 Kč v případě nesplnění předchozích mezních hodnot emisí

Zda vozidlo splňuje některý ze stupňů emisí EURO, se prokáže podle zápisu v technickém průkazu. Pokud takový zápis vozidlo nemá, nový majitel zaplatí nejvyšší poplatek.

Vysoké ekologické poplatky za přepis starých vozidel však senátu už nevadí. Pokud jde o autovraky, bylo řečeno, že není dobré, když zaplatí 10 000 za přepis Škody 100. Je to dobré, protože to umožňuje modernizovat vozový park, říká senátor Kubera. Vybrané poplatky mají jít do Státního fondu životního prostředí České republiky. Přepsat tak například starou škodovku z otce na syna bude luxusem, který dokonce převýší samotnou cenu vozidla. Poplatky mají jeden zásadní účel: omladit vozový park. Otázkou je, zda omlazení je nutné „podpořit“ dalším vytahováním peněz z kapes daňových poplatníků, anebo by to šlo i jinak. Evropa začíná být pomalu sešněrována směrnicemi a nařízeními. Ne všechny je dobré implementovat.

Anketa

Vadil by vám poplatek za přepis neekologických aut?

PŘEHLED FINANČNÍCH UDÁLOSTÍ

Banky

Počet vydaných platebních karet se blíží k 9 milionům.

Komerční banka mění sazebník poplatků, zlevní hlavně hypotéky.

GE Money Bank posunula hranici úvěru bez zajištění. Do konce srpna zvýhodnila hypotéky.

Spořitelní družstvo WPB Capital rozšířilo možnost otevření spořicího účtu a termínovaného vkladu i přes internet.

mBank vylepšila formu elektronických výpisů z účtů a zavedla SIPO.

Citigroup ustupuje z německého trhu.

Česká spořitelna spustila tzv. vkladomat, bankomat, přijímající hotovost. Podobné má již několik let UniCredit Bank.

Cetelem rozšířil benefity pro členy klubu AURA.

ČNB zveřejnila průvodce investováním do finančních produktů.

Témata


Investice a spoření

Pioneer Investments rozšířil nabídku fondů.

Komerční banka rozšířila nabídku spořicích produktů o spořicí účet a garantovaný vklad.

Témata


Úvěry

UniCredit zvýhodňuje financování vozů Subaru.

Témata


Pojištění

AXA Assistance má nově pojištění právní asistence.

Tip do článku - účto fakturace duben

Témata


Legislativa

Založit živnost a požádat o výpis z Rejstříku trestů lze nově i na poště.

Senát odsouhlasil zrušení regulačních poplatků za novorozence.

Témata


Vaše peněženka

Témata

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).