Hlavní navigace

Desetník: Do důchodu později, ale někdy za více peněz

7. 7. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Změny, které přináší první část reformy penzijního systému, se u většiny Čechů zřejmě nesetkají s velkým pochopením. Do důchodu se bude chodit později a prodlouží se i povinné doby odvodů. Ale někteří mohou na reformě také vydělat...

DESETNÍK 137/2008 (23.6.2008 – 6.7.2008)

Do penze až v 65 letech

Do důchodu se bude odcházet později. Ve středu 25. června totiž Poslanecká sněmovna schválila první etapu důchodové reformy, tedy parametrické změny základního důchodového pojištění. Návrh zákona, který se vládní koalici podařilo prosadit těsnou většinou dvou hlasů, zavádí několik významných změn. První z nich je postupné zvyšování věku odchodu do důchodu na 65 let. V roce 2031 budou do penze v tomto věku odcházet muži, bezdětné ženy a ženy s jedním dítětem. Ženy, které vychovaly dvě děti, budou moci jít do důchodu již v 64 letech, ženy se třemi dětmi v 63 letech a matky čtyř a více dětí v 62 letech.

Na druhou stranu, novela prodlužuje i období pro předčasný odchod do starobního důchodu, a to ze současných tří na pět let. Do předčasného důchodu tedy budete moci odejít již v 60 letech, ale bude to méně výhodné než dnes. Dále by mělo dojít k postupnému prodloužení povinné doby odvodů ze současných 25 let na 35 let. Od ledna 2010 se také do doby pojištění potřebné pro vznik nároku na starobní důchod nebude započítávat doba studia.

Na reformě penzijního systému ale mohou někteří budoucí důchodci i vydělat. Například ti, kteří se rozhodnou pracovat i po oslavě svých 65. narozenin. Nejen že již nebudou muset uzavírat pracovní smlouvu maximálně na 1 rok, ale na rozdíl ode dneška se jim bude zvyšovat i budoucí důchod. Budou-li při práci pobírat důchod v plné výši, zvýší se jim procentní výměra starobního důchodu o 0,4 % výpočtového základu za každých odpracovaných 360 kalendářních dnů. Pokud budou pobírat důchod pouze v poloviční výši, vzroste jim procentní část důchodu o 1,5 procenta za každých 180 kalendářních dnů. Vyšších důchodů by se měli dočkat také lidé, kteří alespoň 15 let pečovali o bezmocnou nebo závislou osobu, a nárok na vyšší důchod by měly mít i maminky, které pečují o malé děti.

Návrh zákona nyní musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident. Platit by měl začít od ledna 2010.


Sbohem, eBanko

Bankovní trh v České republice je od 7. července letošního roku opět o něco chudší. Právě dnes totiž vrcholí zhruba dvouletý integrační proces Raiffeisenbank a eBanky, eBanka definitivně mizí z českého trhu a nadále zůstává pouze jediná banka – Raiffeisenbank. Pro klienty obou bank to přitom není žádná novinka, obě banky již delší dobu propojují své prodejní sítě, nabízejí společné produkty a pobočky eBanky se postupně „převlékají” do žlutého kabátu Raiffeisenbank.

školení prosinec - daně a účetnictví novinky 2022

Počínaje dnešním dnem budou všechny účty klientů eBanky využívat nový bankovní kód 5500. I když původní bankovní kód eBanky 2400 zaniká, nemusí se klienti obávat, že o platby zaslané po 7. červenci přijdou. Budou jim automaticky přesměrovány na nové číslo účtu, a to až do počátku roku 2009. Dnes budou také spuštěny nové internetové stránky Raiffeisenbank a začne platit i nový ceník služeb.

Kvůli fúzi obou bank musela eBanka na konci minulého týdne omezit některé své služby. Ovšem od 8 hodin ráno by měly být všechny služby opět dostupné v původní podobě a rozsahu.

Anketa

Bude vám eBanka na českém trhu chybět?


PŘEHLED FINANČNÍCH UDÁLOSTÍ

Banky

Témata


Investice a spoření

Témata


Úvěry


Pojištění

Témata


Bydlení

Témata


Legislativa

Témata


Vaše peněženka

  • Růst produkce biopaliv vedl podle Světové banky ke zvýšení světových cen potravin až o 75 procent.
  • Většina Čechů se obává, že se nám v příštích letech nepovede tak dobře jako dosud.

Témata


Doprava a cestování

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).