Hlavní navigace

Seriál Desetník

Pravidelná rubrika Měšce shrnující nejdůležitější události posledních deseti pracovních dnů.

Desetník: Velký třesk datových stránek a platebního styku

Během jediného dne nastaly hned tři revoluce. Datové schránky se staly povinností jménem zákona a nový život začal pro banky, záložny a vůbec všechny, co mají něco společného s penězi. mBank zavedla povinné předčíslí k účtu. A ve všem zavládl zmatek.

Desetník: Konec diskuzí s odpovědností u karet, je jasně daná

Vášnivá diskuze, zda odpovědnost držitele platební karty je 150 eur na transakci nebo na kartu je vyřešena. Zato s cenou dálničních známek to vypadá bledě, ve vzduchu je další zdražení a pražská Opencard by mohla fungovat i v bankomatech.

Doba čtení: 5 minut

Desetník: Platit daně na poslední chvíli už nepůjde

Zadat příkaz k úhradě v poslední den splatnosti anebo jít na poštu pár minut před půlnocí posledního dne už nebude při placení daní možné. Stát se bude chovat jako soukromé firmy a vyžadovat datum běžné splatnosti.

Doba čtení: 2 minuty

Desetník: Janotovo utahování opasků

Na tučná léta ve společnosti státních příspěvků naslibovaných modrou či oranžovou vládou budeme brzy jen vzpomínat. Trpký úsměv však dál hořkne při vědomí, kolik stát v roli hospodáře vyhodil miliard korun oknem. Nenadávejme, koho jsme si zvolili, toho máme. Jsou obrazem naší společnosti.

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Stavební spoření se na studium nehodí

Stavební spoření zůstane tím, čím je – spořením s možností financování bydlení. Poslanci se lekli, že by se možnost splátek mohla otočit proti rodinám a vehnat je do dluhové pasti. Myšlenka však nebyla příliš úspěšná ani u našich sousedů, kde se celý návrh původně inspiroval.

Desetník: České aerolinie připomínají Titanic

Nastala krize na leteckém nebi anebo jde jen o prohloubení celosvětové krize do letecké dopravy? Těžko soudit, ale faktem je, že České aerolinie letos prožívají hned několik krizí. Hlavním problémem je však jejich vnitřní krize.

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Rychlejší bankovní převody a menší odpovědnost u karet

Už nebudeme muset čekat tři dny, než bude možné disponovat s penězi odeslanými na bankovní účet. Převody mezi bankami budou rychlejší, ale stále ne tak rychlé, aby je bylo možné vyzvednout pár hodin od poslání. Kdo ztratí platební kartu, nebude muset mít teoreticky strach z vybíleného účtu, prakticky to tak jednoduché nebude.

Desetník: Za doporučení vám zaplatíme

Češi vždy byli spořivým národem a s příchodem spořicích účtů, které nabízejí peníze „na viděnou“, se jejich spořivost ještě zvýšila. * Nejlepší reklamou je doporučení, proto některé banky vsázejí na stávající klienty a skrze ně lákají nové. A ne zadarmo.

Desetník: Kanadský políček za české Romy a nejistota s cestovkami

Prvních čtrnáct prázdninových dnů mnoho radosti pro cestování nepřineslo. Leteckému přepravci se lepí smůla na paty, jiní toho využívají a zvyšují ceny, Kanada opět zavedla víza a jisté dnes není ani dobré jméno cestovní kanceláře.

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Chcete si koupit byt za erární peníze? Staňte se politikem

Politici se bez rozdílu stranické příslušnosti domnívají, že co není zakázáno, je povoleno. Čerpají tak náhrady ke svému platu na zcela jiné účely, než pro co jsou určeny. Útěchou budiž bezplatné měsíční výpisy a krok směrem k době, kdy zmizí deformace na realitním trhu.

Doba čtení: 4 minuty

České banky jsou odolné proti „nákaze“, domácnosti už tolik ne

Český bankovní sektor se nemusí obávat finančních problémů, rovněž i česká ekonomika je silná a riziko nákazy v souvislosti s problémy jiných ekonomik je malé. Česko je tak jednou z mála vyspělých zemí, které nemusely použít peníze daňových poplatníků na stabilizaci finančních institucí. Problémy však mohou nastat jinde.

22. 6. 2009 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Banky se začaly zbavovat špatných úvěrů

Některým bankám začala docházet trpělivost s neplatícími klienty a kromě spotřebitelských úvěrů a úvěrů z kreditních karet začaly prodávat inkasním společnostem i úvěry hypoteční. Tím hůř pro majitele nemovitostí a dlužníky.

Doba čtení: 5 minut

Desetník: České banky z „východní“ Evropy si pohoršily

Výhled pro investory na příští měsíce je v případě českých bank špatný. Záporný, negativní. Alespoň pro ratingovou agenturu, která Českou republiku nejspíše vnímá jako sousední stát Moldavska nebo Ukrajiny. Jinak by totiž takovou hloupost nemohla napsat.

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Penzijní připojištění čekají změny

Po letech konstantního života penzijního připojištění přichází několik zásadních změn, které ovlivní některé účastníky penzijního připojištění. Během dvou let se stávající penzijní připojištění převrátí naruby. Zatímco národní banka snižuje úrokové sazby, komerční banky reagují opačně.

Desetník: Nebezpečné kreditky

Finanční krize začala motivovat banky k odpovědnějšímu poskytování úvěrů a jako první byly změněny pravidla pro hypotéky. Spotřebitelské úvěry se však prodávají bez zásadních změn a mezi neměnné trendy patří kreditní karty. Někdy se jim říká tikající bomba.

Desetník: Příběh člověka, který nevydělal a vyhlásil bankrot

Kolik stojí Velikonoce? Docela hodně, protože to jsou náročné svátky nejen na finance. Můžeme je totiž vnímat jako historickou událost s pochybným působením jednoho člověka, který svůj život evidentně prohrál. Chybně investoval a jeho akcionáři ho pak potopili. Ale možná je to úplně jinak.

Doba čtení: 2 minuty

Desetník: Český internet pod taktovkou aukcí, mikroplateb a mPoplatků

Je to něco málo přes rok, kdy po dlouhých letech klidu spatřila světlo nová zdravotní pojišťovna a je to jen pár dnů, kdy přibyla další. Zároveň vznikla další konkurence i v mikroplatbách na internetu a světové aukce jsou už v češtině nejen na Aukru. Děním v Česku však neotřásl pád vlády, ale zavedení "mPoplatků".

Doba čtení: 6 minut

Desetník: Stát chce být alternativou spořicím účtům

Dát přebytečné peníze na spořicí účet či termínovaný vklad v bance nebo raději státu za stejný, možná i lepší úrok? Česká vláda chce motivovat občany, aby nedávali peníze bankám, ale aby je dali přímo státu za dobrý úrok. Zato ve Švýcarsku a Rakousku v bankách přituhuje, neprůstřelné bankovní tajemství už bude patřit minulosti.

Desetník: Člověk, nejrizikovější článek bezpečnosti na internetu

Můžete mít počítač sebelépe zabezpečený proti virům, spyware, rootkitům a další havěti, ale potvrdí-li člověk v roli uživatele podvodnou operaci, nepomůže nic. A horší je, že i přes osvětu se stejně proti napadení počítače s přístupem do banky nejde moc ubránit.

Desetník: Návrat a legalizace švarcsystému

Mezi návrhy Národní ekonomické rady vlády (NERV) pro podporu českého hospodářství a ekonomiky patří i dočasné oficiální povolení dělat „zaměstnání“ na živnostenský list. Nejde o žádnou novinku, švarcsystém se tiše toleruje již léta. Není totiž nevýhodný, je-li dobře nastaven.

16. 2. 2009 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Desetník: Tažení na neplatiče povinného ručení začalo

Pojišťovnami a státem posvěcené vymáhání příspěvku do garančního fondu České kanceláře pojistitelů zažije svoji velkou premiéru již za několik málo dnů. Doufejme jen, že to neskončí podobně, jako u vymáhání koncesionářských poplatků veřejnoprávní televizí – mediální blamáží.

Desetník: Poradny ve finanční tísni, bezplatná cesta z dluhů

Počet domácností, které již mají nebo jim v blízké budoucnosti hrozí potíže se splácením závazků, se stále zvyšuje, ovšem zároveň se zvyšuje počet občanských poraden, které těmto předluženým zadarmo pomáhají. Přitom tuto dobročinnost financují mimo jiné i samotné banky a tvůrci zákonů. Je to nejsnazší cesta, jak si zadarmo nechat poradit.

Doba čtení: 5 minut

Desetník: Slovenský křest eurem vzkřísil nové poplatky

Naši sousední bratři přijali euroměnu jako svoji vlastní. Zato Česká republika se teprve chystá stanovit termín, kdy a zda vůbec společnou evropskou měnu přijme. První ohlasy ze Slovenska jsou však dobré, rovněž slovenské banky přechod zvládly. Ale o zisky se obrat nenechaly.

Doba čtení: 3 minuty

Desetník: Úvěry na poslední chvíli mají zelenou

Sjednejte si u nás spotřebitelský úvěr za zvýhodněnou cenu! Bez ručitele, půjčujeme i důchodcům! Rychlé půjčky od 18 let věku. Reklamy, slogany, vábničky. Půjčit si není špatné, ale je zbytečné platit za předražené služby, které můžete vedle dostat o polovinu levněji.

Desetník: Úrokové sazby na houpačce

Úrokové sazby v posledních dnech připomínají houpanou. Centrální banka je snižuje, komerční banky je zvyšují. Hypotéky jsou někde levnější, jinde zase dražší. Spotřebitelské úvěry jsou zatím konstantní, ale už se našel první odvážlivec, který zvýšil úroky na kreditních kartách.

8. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Desetník: Černého zlata je dost pro všechny. Nad Citigroup se zatahují mračna

Pryč jsou dny, kdy hranice ropy atakovala třímístná čísla. Její cena se vrací do normálu a podle všech informací nadále bude klesat. Dobrá zpráva nejen pro motoristy, špatná pro ekology: ropy je dostatek na několik desítek, spíše stovek let. A rodiny v příštím roce mohou ušetřit tísícovky. Jenže šetřit musí i světová jednička, Citigroup.

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Stále klesají. Benzín i úrokové sazby

"V něčem je finanční krize dobrá," říká si běžný spotřebitel. Ceny pohonných hmot jsou nyní na velmi příjemných hladinách, jak už jsme je dlouho nezažili. Klesající úrokové sazby potěší zájemce o půjčky, ale zklamou střadatele. A kdo si vzal hypotéku na dlouhou fixaci, dal bance dobře vydělat.

Doba čtení: 3 minuty

Desetník: Oranžovomodrá válka s nejasným koncem

Máme za sebou krajské volby a zároveň i volby senátní. Přestože rozhodovací možnosti samosprávy jsou omezené na konkrétní území bez možnosti vlivu na vládní stranu, voliči dali jasně najevo, co si o současné politické situaci myslí.

Doba čtení: 3 minuty

Desetník: předvolební sliby už netáhnou

Snížíme vám daně, nejprve na 15, o rok později na 12,5 %. Zatímco letošní rok je jistý, ten příští už nikoli. Po kouzelném uvedení tzv. superhrubé mzdy je otázkou, co nás vlastně čeká. * Když se třesou základní pilíře, ke kterým vzhlíželo mnoho ekonomů, je to vždy zlé. A je to nakažlivé.

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Jak vydělat na spořicím účtu a kreditní kartě

Snížení vyhlašované úrokové sazby Českou národní bankou zamíchalo plány některých střadatelů na spořicích účtech. Podobně zbytečné zmatky nastávají po oznámení další banky o účtování konverzních poplatků. A jestli chcete snadno, rychle a legálně vydělat a máte kreditní kartu, máme pro vás dva tipy.