Hlavní navigace

Seriál Rady odborníků

Cyklus článků, v nichž odborníci z finančních institucí odpovídají na aktuální otázky.

Do jakých akcií investovat v roce 2007?

Některé investiční teorie tvrdí, že je lepší poslouchat při investičních rozhodnutích šimpanze než analytiky. V každém případě je dobré odborníky, kteří se v investicích pohybují, přinejmenším vyslechnout. A jaké investice radí specialisté čtenářům Měšce?

Doba čtení: 5 minut

Pojištění pohledávek vybírejte s rozvahou

Chcete pojistit pohledávky vaší firmy? Pak budete postaveni před nelehkou volbu: paušální pojištění, nebo individuální? Na otázku z cyklu Rady odborníků odpovídali odborníci ze specializovaných pojišťoven. V čem se oba způsoby "pojištění faktur" liší?

18. 8. 2006 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Kde pořídit valuty na dovolenou?

Česká koruna navzdory nedávnému povolebnímu oslabení dlouhodobě posiluje, a tak jsou valuty zase levnější než loni. Kde pořídíte valuty nejvýhodněji, zvláště chystáte-li se do exotických destinací? Vyplatí se lopotit po směnárnách, nebo koupit celosvětově přijímaná eura či dolary?

Doba čtení: 6 minut

Burza na kolenou... vyplatí se nakupovat?

Pražská burza v uplynulých dnech výrazně ztratila. Je vhodná příležitost k nákupu akcií, nebo je výhodnější počkat na další vývoj? Které tituly jsou perspektivní a které jsou kyselými jablky? Zeptali jsme se odborníků z podílových fondů a brokerských společností.

16. 6. 2006 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Cestovní pojištění: Které připojištění je zbytečné?

Společně s cestovním pojištěním je nabízena řada připojištění. Nejsou ale zbytečným luxusem? Je opravdu vhodné pojistit skutečně vše, co se nabízí? Položili jsme proto pojišťovnám jednoduchý dotaz: "Která připojištění k cestovnímu pojištění jsou při jakých typech cest zbytečným luxusem?"

Doba čtení: 3 minuty

Miliónové auto... jak ho zaplatit?

Automobil za milión korun zřejmě nekupujete každý den. Když už si takový ale chcete vybrat, zřejmě nesáhnete do peněženky a nezaplatíte ho v hotovosti. Budete potřebovat půjčit. Jaký způsob financování drahého automobilu je nejvýhodnější? Zeptali jsme se odborníků...

Doba čtení: 6 minut

Zlevnit havarijní pojištění... zabezpečením vozu

Havarijní pojištění je poměrně nákladná záležitost. Zatímco povinné ručení se cenově pohybuje v řádu tisíců korun ročně, havarijní pojištění je o řád výše. Proto má smysl se zajímat, jakým způsobem pojistné snížit. Jednou z alternativ je zvýšení zabezpečení vozu. Co doporučují odborníci?

Doba čtení: 3 minuty

Hypotéka na družstevní byt... nemožno?

Pořízení družstevního bydlení není nákupem nemovitosti, ale pouze podílu v bytovém družstvu. S tím jsou spojeny komplikace při jeho hypotečním financování: "Družstevní byt" nezastavíte. Jaké možnosti nabízejí banky, stavební spořitelny a družstevní záložny? Zeptali jsme se odborníků.

Doba čtení: 6 minut

Jak nejvýhodněji platit do zahraničí?

Platit do zahraničí lze různě. Můžete si vzít tašku nebo kufřík s penězi a příjemci je jednoduše donést. Můžete poslat šek, peníze "v hotovosti" nebo bezhotovostně převodem z účtu. Který způsob zaslání peněz je nejvýhodnější? Zeptali jsme se odborníků.

Doba čtení: 4 minuty

Povodeň... jak nejrychleji získat náhradu škody?

Velká voda postihla letos rozsáhlou oblast Čech a Moravy, a přestože škody (zatím) nedosahují výše jako při povodních v letech 1997 na Moravě a 2002 v Čechách, už při prvním sčítání je zřejmé, že budou značné. Zeptali jsme se proto pojišťoven, jak nejlépe zažádat o pojistné plnění.

7. 4. 2006 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jak připravit kartu k placení na internetu?

Platit kartou na internetu není jen tak. I platební karty, které placení na "síti" běžně umožňují, je třeba mnohdy "připravit". Jaké kroky je třeba provést, aby klient mohl kartu pro placení na internetu použít, a jak bezpečně postupovat při samotném placení? Zeptali jsme se odborníků.

Doba čtení: 5 minut

Kreditní karty - pro koho jsou vhodné?

Kreditní karty zaznamenaly v uplynulém roce nebývalý růst zájmu klientů a banky a společnosti splátkového prodeje jich prodali jako nikdy předtím. Jsou ale kreditní karty vhodné pro každého? A jaká rizika v sobě skrývají? Zeptali jsme se odborníků...

Doba čtení: 8 minut

Kolik investovat do nemovitostních a hedge fondů?

Investice do realitních a hedge fondů přestane být výsadou nejbohatších lidí – nový zákon o kolektivním investování je zpřístupní každému. Jsou ale opravdu pro každého? Zeptali jsme se za vás odborníků: „Pro koho jsou vhodné a v jaké míře by měly být zastoupeny v portfoliu?“

Doba čtení: 8 minut

Létání: V národních barvách, nebo s nízkými náklady?

Létání je stále dostupnější zejména díky nízkonákladovým leteckým společnostem. Těm se snaží čelit mnohdy z velké části ještě státní národní letecké společnosti. A jaké společnosti zvolit? Nízkonákladové, nebo národní? Zeptali jsme se odborníků z aerolinek.

Doba čtení: 7 minut

Pojištění domácnosti: Kdy a proč ho měnit?

Pojištění domácnosti je součástí snad každého rodinného rozpočtu. Máte ale správně uzavřenou pojistku? Nemáte pojistnou částku příliš nízkou, máte pojištěná veškerá hrozící rizika? Zeptali jsme se proto odborníků v pojišťovnách: "Kdy, proč a jak změnit pojištění domácnosti?"

Doba čtení: 9 minut

Obchodovat s akciemi... ale s kým?

Obchodovat s akciemi, ale nejen s nimi, může každý. Každý má možnost uložit své úspory do akcií, dluhopisů, certifikátů, warrantů a dalších nástrojů kapitálového trhu. Potřebuje jediné – obchodníka s cennými papíry. Jak ho ale vybírat? A pak už jen trochu znalostí, šikovnosti a štěstí…

Doba čtení: 5 minut

Přenositelnost čísla: Jak na to?

Přenositelnost čísla mobilního telefonu je dobrá věc, ale... co když mám uzavřenou smlouvu na dobu určitou? Zeptali jsme se proto mobilních operátorů: "Jak měnit operátora v případě, že mám uzavřenou smlouvu na dobu určitou?" Nevěřili byste, jak se odpovědi liší. A vyhlídky? Nic moc.

Doba čtení: 4 minuty

Nenechávejte své peníze jen ležet!

Investovat peníze podle předem připraveného modelu se nemusí vyplácet. Proč? Každý rok je jiný a v některém se vyplatí investovat více do akcií, v jiném více do dluhopisů… a v jiném nechat peníze pod slamníkem. Jak doporučují upravit investice v letošním roce odborníci?

Doba čtení: 4 minuty

Stavební spoření: Nenechte se připravit o státní podporu!

Před změnou výše státní podpory stavebního spoření řada lidí uzavírala nové smlouvy, aby mohli déle čerpat výhody vyššího příspěvku. Starší smlouvy byly ale mnohdy mnohem lépe úročeny, a tak zůstaly nečinné jako prostředek vyššího zhodnocení. Tyto smlouvy ale mohou spořitelny zrušit!

Doba čtení: 5 minut

Zvyšte svoji šanci na hypotéku!

Hypotečním úvěrem se snaží vyřešit svou bytovou situaci zejména mladé páry. Jejich šance na získání hypotečního úvěru ale závisí na výši příjmů, která dosahuje závratných výšek jen velmi zřídka. Zeptali jsme se proto odborníků, jak mohou mladí své šance na hypotéku zvýšit.

13. 1. 2006 0:00
Doba čtení: 5 minut

Vyvarujte se chyb ve finančním rozhodování!

Každý z nás dělá ve svém finančním rozhodování chyby. S novým rokem je příležitost napravit způsob našeho rozhodování a vyvarovat se alespoň největších prohřešků. Zeptali jsme se proto vítězů jednotlivých kategorií ankety Zlatý Měšec 2005, čeho se máme vyvarovat nejvíce.

Doba čtení: 5 minut

Jak si vybrat stavební spořitelnu?

Dnes máte poslední možnost uzavřít smlouvu o stavebním spoření se státní podporou pro tento rok. Pokud tedy již státní podporu nepobíráte na jinou smlouvu. Nabídky stavebních spořitelen se ale příliš neliší... podle jakých kritérií si stavební spořitelnu vybrat? Zeptali jsme se odborníků.

Doba čtení: 9 minut

Vyplatí se investiční, nebo kapitálové pojištění?

Ve snaze maximalizovat daňové úspory se řada lidí rozhodne pro uzavření životního pojištění – a nabízejí se dvě varianty daňově uznatelných pojištění. Ale která z nich je výhodnější? Vyplatí se spíše investiční, nebo kapitálové životní pojištění? Zeptali jsme se odborníků v pojišťovnách.

Doba čtení: 5 minut

Jak vybírat penzijní fond? - Rada odborníků

Blíží se konec roku a s ním i poslední možnost daňových úspor a získání příspěvku na penzijní připojištění. Samo penzijní připojištění je ale běh na dlouhou trať, a přestože lze penzijní fond měnit, může správná volba ušetřit řadu starostí i peněz. Jak tedy vybírat penzijní fond?

Doba čtení: 5 minut

Vánoční investice místo dluhů

Nepotřebujete si na vánoční dárky půjčovat? Utratíte za ně méně, než jste předpokládali? Zbylo vám příliš mnoho peněz a nevíte, jak s nimi naložit? Také řešíme obdobné problémy – a proto jsme se zeptali odborníků z oblasti investic: Kam s nimi? Kam investovat před Vánoci?

2. 12. 2005 0:00
Doba čtení: 5 minut

Stavební spoření: Když přespořím cílovou částku...

Stavební spořitelny varují před přespořením cílové částky. Co se může stát, když přeci jen cílovou částku přespoříte, např. připsáním státní podpory, úroků nebo dalšího vkladu? Jak máte nejlépe postupovat? Přijdete o státní příspěvek ke stavebnímu spoření?

Doba čtení: 7 minut

Jak investovat na rozvíjejících se trzích?

Růst českých akciových trhů se zastavil a řada investorů hledá nové možnosti nadprůměrného zhodnocení investic. K dispozici jsou rozvíjející se trhy. Zeptali jsme se proto odborníků, jak nejlépe investovat na rozvíjejících se trzích a čeho se při investicích nejvíce vyvarovat.

Doba čtení: 10 minut

Kdy se malé firmě vyplatí platební karty?

Vaše firma ještě nepoužívá platební karty? Ať rychle začne! Tak zní rada bankovních specialistů z oblasti platebních karet. Opravdu jsou ale tak výhodné, jak bankéři tvrdí? Kde leží úskalí platebních karet pro podnikatele a firmy a kdy se skutečně firmě zavedení karet vyplatí?

Doba čtení: 6 minut

Pojistěte si to nejdražší - vlastní děti

Pojištění slouží ke zmírnění následků pojistné události. Proto si zpravidla pojišťujeme to nejdražší, co máme. Za jakých okolností a jakým způsobem se ale vyplatí pojistit vlastní děti? Těžko bude někdo tvrdit, že je může finanční kompenzace nahradit... Zeptali jsme se proto odborníků.

Doba čtení: 5 minut

Při podpisu úvěrové smlouvy buďte obezřetní

Vánoční nákupy se kvapem blíží a nedostatek finančních prostředků se řada lidí chystá řešit z dnes snadno dostupných úvěrových zdrojů. To s sebou nese mnohá rizika. Na co si dát pozor při podpisu smlouvy o úvěru - co ve smlouvě nesmí chybět a co by tam naopak být nemělo? - Rada odborníků

Doba čtení: 9 minut