Hlavní navigace

Nenechávejte své peníze jen ležet!

3. 2. 2006
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Investovat peníze podle předem připraveného modelu se nemusí vyplácet. Proč? Každý rok je jiný a v některém se vyplatí investovat více do akcií, v jiném více do dluhopisů… a v jiném nechat peníze pod slamníkem. Jak doporučují upravit investice v letošním roce odborníci?

Akcie v uplynulých letech dělaly svým držitelům radost. To přilákalo další investory a množství peněz držených v akciích mezi českými domácnostmi vzrostlo. Můžeme ale očekávat další růst akciového trhu, nebo je lepší volit jinou alternativu? A pokud se rozhodnete pro jinou možnost, jaká by měla být?

Položili jsme proto odborníkům z bank a investičních společností zdánlivě jednoduchou otázku: Jakým způsobem upravit investované portfolio v letošním roce? A čtenáři, div se, neshodli se.

Milan Tomášek - ČP Invest

Milan Tomášek, portfoliomanažer ČP Invest

Každý vstup do nového roku je vždy spojen s určitými plány, ambicemi a změnami. Však to všichni známe. Podobné je to i v investiční praxi. Úkolem investičního poradce je sestavit konkrétní strukturu investičního portfolia. K tomu však potřebuje znát účel investice, časový horizont a rizikovou toleranci klienta. Bez těchto informací je velmi těžké navrhnout složení portfolia.

Budu předpokládat investora s průměrným vztahem k riziku. Portfolio by mělo obsahovat část dluhopisovou, akciovou a část komoditní.

Akciové trhy za poslední tři roky převážně rostly s tím, že dominovaly tzv. emerging markets. V současné době bych mírně redukoval akciovou část portfolia a soustředil bych ji do široce diverzifikovaných indexů – např. S&P500, Nikkei, Dow Jones Europe a ETF na emerging markets EEM.

Důvodem pro mírnou redukci je skutečnost, že se akciové indexy pohybují na svých maximech a pravděpodobnost korekce se výrazně zvyšuje. Dluhopisy by měly tvořit nezbytnou součást portfolia cca 30 %.

Naopak část komoditní by měla být navýšena na cca 20 %, konkrétně zaměřená na stříbro a zlato. Zlato a stříbro jsou výbornou pojistkou proti finančním skandálům, geopolitickým problémům, měnovým turbulencím, a to vše je podpořeno výborným fundamentem.

Velkým otazníkem bude vývoj měn, speciálně osud dolaru, proto bych doporučoval veškeré investice zajišťovat proti měnovému riziku.

dan_z_prijmu

Finanční reklama 2005
Nejlepší finanční reklama roku 2005 – rozhodněte, která finanční instituce měla v loňském roce nejlepší televizní reklamu! Zároveň se můžete zařadit do slosování o hodnotné ceny, jimž vévodí DVD přehrávač.
Libor Svoboda - Poštovní spořitelna

Libor Svoboda, produktový manažer Poštovní spořitelny

Poštovní spořitelna nabízí možnost investování do otevřených podílových fondů pod názvem Poštovní investiční program. Proto i v tomto roce bude nabízet na svých prodejních místech 4 smíšené profilové fondy z dílny KBC (ČSOB Konzervativní fond, ČSOB Vyvážený fond, ČSOB Růstový fond a ČSOB Dynamický fond), jejichž portfolio je sestaveno s ohledem na speciální požadavky jednotlivých investičních profilů klientů.

Oproti standardnímu rozložení portfolia těchto fondů očekáváme pro letošní rok mírné navýšení podílu investic do akcií a zároveň snížení zastoupení peněžního trhu. Podíl dluhopisů by měl zůstat bez výrazných změn. Klient Poštovní spořitelny může dále využít pravidelnou nabídku Poštovního investičního programu – zajištěného, v rámci kterého lze investovat do zajištěných fondů.

Redakce

Pokud nejste odborníky v oblasti financí a kapitálových trhů, musíte být zřejmě notně zmateni. Odborníci přicházejí s řadou doporučení a tipů, jak investovat, řídí podílové fondy a investují privátní peníze – každý jinak a spolu naprosto neslučitelně. Zatímco jeden doporučuje nakupovat více akcií, druhý vám poradí akcie spíše redukovat – a oba pro to mají pádné argumenty. Jak se v takové spleti doporučení orientovat?

Řešení se nabízejí v zásadě tři. První je samostudium či studium s cílem vytvořit si vlastní fundovaný názor. Řešení časově náročné a nese v sobě další rizika a náklady. Mezi riziky mám na mysli především skutečnost, že po získání dostatku informací k vyhodnocování informací s vlivem na budoucí pohyb kapitálových a komoditních (zbožových) trhů zjistíte, že jste z nich stejně moudří jako dřív. Náklady jsou kromě času a ušlého zisku také nevyužité úspory z dělby práce – ze specializace. Tím vás nechci od vzdělávání se v oblasti investic odradit, naopak. Čím lépe se budete ve světě peněz orientovat, tím snáze rozpoznáte, že nabízené snadné řešení není tak snadnou cestou ke zbohatnutí, jak se vám snaží namluvit.

Druhým řešením je vybrat si odborníka, jemuž svěříte svou důvěru. To byste ostatně při investování měli dělat vždy a vyvarovat se investic s fondy/manažery fondů/podnikateli apod., kteří nemají vaši plnou důvěru. Nasnadě jsou ale opět rizika: Jak poznáte, že danému správci vašich peněz můžete věřit? Optimální jsou reference od jeho dalších klientů, výsledky jeho dosavadní práce a v neposlední řadě i váš osobní lidský úsudek.

Třetí řešení je poslechnout si více rad a zvolit tu, která se opakuje nejčastěji či s největší vahou. Tím lze ale zpravidla dosahovat pouze průměrných výsledků a v žádném případě by výslednou investiční strategií nemělo dojít k porušení zásady z druhého možného řešení. Proč dojde jen k průměrnému výsledku? Protože jen ti nejlepší mají nejlepší výsledky. A těch nejlepších je velmi málo. A proto jejich strategie nebude tou nejčastěji doporučovanou. Tímto způsobem se ale můžete vyhnout vysloveně špatným řešením.

A jak tedy upravit portfolio (váš investovaný majetek) v letošním roce? Jak uvedl pan Tomášek ČP Invest, konkrétní nastavení portfolia závisí na vztahu investora k riziku. V každém případě drobné úpravy portfolia by se měly týkat všech, bez ohledu na rizikový profil.

Protože je v České republice přeinvestovanost ve fondech peněžního trhu, které jsou sice nadmíru bezpečné, ale nepřinášejí téměř žádné zhodnocení a sotva pokrývají inflaci, pokud je to rys i vašeho portfolia, doporučujeme zvážit přesun alespoň menší části do rizikovějších aktiv (podílových fondů či akcií) se zachováním diverzifikace (rozložení) rizika.

Schválení novely zákona o kolektivním investování též nabízí rozšíření portfolia, čímž lze docílit vyšší bezpečnosti (menšího rizika). Nově bude možné investovat do realitních fondů a hedge fondů, které mohou být vhodným doplňkem.

Anketa

Upravujete každý rok své investované portfolio?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).