Hlavní navigace

Zlevnit havarijní pojištění... zabezpečením vozu

12. 5. 2006
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Havarijní pojištění je poměrně nákladná záležitost. Zatímco povinné ručení se cenově pohybuje v řádu tisíců korun ročně, havarijní pojištění je o řád výše. Proto má smysl se zajímat, jakým způsobem pojistné snížit. Jednou z alternativ je zvýšení zabezpečení vozu. Co doporučují odborníci?

Havarijní pojištění kryje rizika nehody, živelní události a zcizení vozu. Poslední z uvedených položek je v českých zemích nejvíce exponovaná, a právě tuto část pojištění lze zlevnit vhodným zabezpečením automobilu.

Ze statistik například vyplývá, že každý desátý automobil má v ČR pozměněné identifikátory, což znamená, že jde pravděpodobně o kradený vůz. V absolutních číslech jde přibližně o půl milionu aut s falešnými identifikačními znaky a každoročně se tímto v ČR legalizuje kolem 12 000 kradených aut. ČR se tím řadí mezi země s nejvyšším počtem krádeží, uvádí v článku Dejte při koupi ojetiny pozor! Ondřej Antoš.

Vysoká míra krádeží automobilů, minimální šance na nalezení ukradeného vozu a vynalézavost zlodějů aut vedou pojišťovny k tomu, že za nadstandardní zabezpečení vozu nabízejí nemalé slevy na pojistném havarijního pojištění. Ovšem zdaleka ne na všechny druhy zabezpečení a záleží na kvalitě zabezpečení, jak velké slevy se vám podaří dosáhnout. Zeptali jsme se proto odborníků z pojišťoven: Jak zabezpečit automobil proti krádeži, aby bylo možné dosáhnout nejnižšího pojistného na havarijním pojištění?

Petra Strejčková, tisková mluvčí, UNIQA pojišťovna

Pojistné z havarijního pojištění vozidla lze snížit zabezpečením vozidla

  • systémem bezpečnostního značení a současně zavedením označení do databáze OCISm,
  • namontováním zabezpečení pevně spojeného s vozidlem (Defend Lock, Construct a podobně),
  • namontováním vyhledávacího zařízení, které je napojeno na pult centrální ochrany nezávislé agentury mající licenci na sledování vozidel a uzavřenou smlouvu s Policií o zadržení vozidla,

či kombinací výše uvedených zabezpečení.

Pavel Martynek - ČP

Pavel Martynek, ředitel odboru havarijního pojištění České pojišťovny

Volba vhodného zabezpečení může výrazně zlevnit pojistné, tzn. částku, kterou hradí klient za havarijní pojištění. Pojišťovny poskytují slevy podle toho, jak je které zabezpečení účinné při ochraně vozidla. Existuje několik způsobů zabezpečení vozidla:

Elektronické zabezpečení, mezi které patří imobilizér nebo autoalarm. Imobilizér je dnes prakticky u všech nových vozidel ve standardní výbavě dodávané výrobci vozidel. Autoalarm je nabízen většinou jako příplatková výbava nebo je dodatečně montován specializovanou firmou. V případě napadení vozidla spustí akustický poplach.

Další kategorií je mechanické zabezpečení. Jde například o páku na volant nebo o mechanické zabezpečení převodovky. Páka na volant je nejlevnější variantou mechanického zabezpečení, ale má jen minimální účinnost ochránit vozidlo před zlodějem. Mechanické zabezpečení převodovky se většinou montuje do vozidel dodatečně a pojišťovnami bývá hodnoceno jako účinné zabezpečení. Taktéž ČP poskytuje v případě zabezpečení vozidla zámkem převodovky slevu na pojistném.

dan_z_prijmu

Za nejúčinnější zabezpečení je považováno vyhledávací zařízení, které v případě napadení vozidla vyvolá poplach a začne vysílat signály, jejichž monitorováním zajistí poskytovatel vyhledávacího zařízení nalezení odcizeného vozidla. Pojišťovny poskytují při jejich montáži na vozidle nejvyšší slevy.

Účinnost zabezpečovacích zařízení stoupá při jejich kombinaci. Nejvyšší slevy za zabezpečení poskytuje ČP při kombinaci vyhledávacího zařízení a mechanického zabezpečení převodovky. Podmínkou poskytnutí slevy je, aby příslušné zabezpečovací zařízení bylo schválené, mělo příslušné atestace, a určitě bych doporučil při výběru vhodného zabezpečení volit firmy s profesionálními zkušenostmi.

Redakce

Slevy na pojistném havarijního pojištění za vyšší zabezpečení vozu pojišťovny poskytují. Nejvyšších slev lze dosáhnout při instalaci vyhledávacího zařízení, které začne monitorovat pohyb zcizeného vozidla. Nevýhodou tohoto řešení jsou kromě ceny zařízení, která se pohybuje v řádu desítek tisíc korun, také provozní náklady (cca 5 až 10 tis. Kč ročně). To slevu na pojistném (cca 10 až 20 %) částečně odsouvá do pozadí. V každém případě je tak ale automobil chráněn proti zcizení nejlépe a u dražších vozů, u nichž je též pojistné nejvyšší (a které především má smysl havarijně pojistit), sleva na pojistném provozní náklady lokačního systému může zaplatit.

Další způsoby zabezpečení jsou sice levnější a nenesou s sebou provozní náklady, jejich účinnost je ale také nižší a s nimi též slevy poskytované pojišťovnami. U některých zařízení se můžete dočkat i situace, kdy vám zabezpečovací zařízení, do něhož investujete, pojišťovna neuzná jako „nadstandardní“ a slevu vám nepřizná. Pokud je vaším motivem sleva na pojistném, vždy pořízení zabezpečovacího zařízení raději konzultujte se svou pojišťovnou.

I v případě, že chcete pořídit zabezpečovací systém nikoli z důvodu slevy na pojistném havarijního pojištění, není na škodu se pojišťovny na případné slevy přeptat. Podle výše slevy na pojistném můžete poměrně spolehlivě odhadnout účinnost vámi zamýšleného bezpečnostního řešení – pojišťovny totiž vědí velmi dobře, jaká zabezpečovací zařízení snižují jejich rizika, a právě proto jsou na tato zařízení ochotny poskytnout slevu.

Anketa

Máte havarijně pojištěný svůj automobil?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).