Hlavní navigace

Španělsko

Odepsání dluhů Řecku? Jen dočasné řešení, vzkazují banky

Podle Charlese Dallareho, který stojí v čele Institute of International Finance (IIF) – mezinárodní organizace sdružující 450 bank a pojišťoven, sice zmírnění podmínek ke splácení dluhů umožní Řecku několik dalších měsíců přežívat, země však…

28. 11. 2012 7:00

Do Španělska a Řecka se pomalu vrací vklady

Španělský dluhopisový trh se pomalu staví na nohy. Kombinace globálních super-nízkých výnosů a aktivnější ECB pomalu vrací na španělský trh zahraniční kupce.

Doba čtení: 1 minuta

Španělsko u S&P padá na BBB-

Agentura S&P srazila Španělsku rating na BBB- a zbývá tedy jen málo k tomu, aby Španělé přišly o investiční stupeň. To by pro jejich dluhopisy rozhodně nebyla příjemná zpráva.

Doba čtení: 1 minuta

Oficiální žádost Španělska o pomoc by paradoxně trhy spíše uklidnila

Investoři neustále spekulují o tom, zda Španělsko požádá o finanční pomoc. Podle oficiálních zpráv se žádost nepřipravuje. Trhy by to paradoxně uklidnilo více.

11. 10. 2012 11:02
Doba čtení: 3 minuty

Španělsko: Nechceme finanční pomoc

Premiér Rajoy odmítl spekulace, které se objevily v pondělí, že by Španělsko mělo již o tomto víkendu požádat EU o pomoc.

3. 10. 2012 9:57
Doba čtení: 2 minuty

Další ránu v podobě vyostřeného separatismu Španělsko nepotřebuje

Jako by nestačila nepříznivá ekonomická situace a divoké protireformní protesty v Madridu, oznámilo Katalánsko předčasné volby které nejsou ničím jiným, než referendem o odtržení.

27. 9. 2012 9:30
Doba čtení: 2 minuty

Španělský bolehlav: Katalánsko oživuje úvahy o autonomii

Španělsko se opět dostává na titulní stránky novin a přidělává investorům vrásky na čele. To vše navzdory příslibu ECB, že může eventuálními intervencemi držet Madrid nad vodou. Kde je tedy problém?

26. 9. 2012 11:09
Doba čtení: 1 minuta

Kapacita ESM naroste. Krachuje eurozóna?

Kapacita Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) naroste ze současných 500 miliard eur (cca 12,5 bilionů Kč) na téměř 2 biliony eur (cca 50 bilionů Kč). Peníze by měly sloužit k pokrytí dluhových potřeb Itálie nebo Španělska. Nákupu těchto…

24. 9. 2012 9:59

Idylka v eurozóně končí - trhy opět obrací pozornost k Řecku a Španělsku

Německý deník Der Spiegel o víkendu napsal, že Trojka v řeckém úsporném plánu objevila díru v hodnotě 20 mld. eur.

24. 9. 2012 9:51
Doba čtení: 1 minuta

Německo ztrácí růžové brýle, španělské výnosy v zóně smrti…

Ratingové agentury nemají po světě moc přátel. Jsou dlouhodobě trnem v oku evropských periferních ekonomik, minulý rok se minimálně jedna z nich rozkmotřila s Washingtonem (S&P) a teď došlo i na Berlín.

24. 7. 2012 10:33
Doba čtení: 1 minuta

Španělé se snaží odvrátit atak finančních trhů

Španělský premiér zachraňuje situaci a slibuje, že vláda zeštíhlí veřejné rozpočty a bude razantně reformovat. Trhy uvěřily, na jak dlouho?

12. 7. 2012 10:26
Doba čtení: 3 minuty

Německo chce, aby Španělé dál ručili za své banky sami

Po výrocích německého ministra financí Wolfganga Schaubleho optimistům dál pomalu tuhne úsměv na rtech.

10. 7. 2012 10:10
Doba čtení: 1 minuta

I na krizi ve Španělsku můžete vydělat. Do jakých akcií investovat?

Španělská ekonomika má problémy. Pro zdejší občany je to špatná zpráva, pro investory příležitost jak se dostat levně k dobrým akciím. „Klíčová strategie je: nesnažit se chytat “padající nože” (klesající akcie firem, jejichž ekonomika nestojí na…

Evropa nevěří v pomoc španělským bankám a dává to znát na dluhopisech

O tom, jaké důvěře se těší chystaná pomoc španělským bankám, nejlépe vypovídá nový rekord na který se dostaly výnosy španělských desetiletých bondů.

13. 6. 2012 9:18
Doba čtení: 2 minuty

Španělský balík nedokázal trhům pomoci

Španělský optimismus na trzích moc dlouho nepobyl

12. 6. 2012 10:08
Doba čtení: 1 minuta

Španělsko sklonilo hlavu a přijme pomoc pro své banky

Španělsko je čtvrtou zemí eurozóny, která žádá o pomoc. Jeho realitní krizí vyčerpané banky budou mít možnost získat až 100 mld. eur ze záchranných fondů.

11. 6. 2012 9:54
Doba čtení: 2 minuty

Další jednorázová náplast na řešení dluhové krize

Evropa aplikuje další jednorázovou náplast na řešení dluhové krize. Trhy vědí, že pomoc je dočasná, přesto reagují pozitivně.

11. 6. 2012 9:50
Doba čtení: 2 minuty

Španělsko mlží a zdržuje. Doufá, že si dohodne pomoc s Německem

Španělé teprve budou dělat audit bank. Snaží se získat čas na domluvu s Němci. Ačkoli to nyní popírají, požádají asi Španělé příští měsíc Německo o pomoc.

7. 6. 2012 9:31
Doba čtení: 2 minuty

ECB neakceptovala španělský trik s pomocí bance Bankia

Evropská centrální banka se postavila proti plánům Madridu na pomoc krachující bance s příznačným názvem Bankia. Na první pohled se není čemu divit – navrhovaný způsob získání kapitálu pro Bankii jde skutečně proti všem zásadám ECB a je s podivem, že Madrid dopředu svůj záměr s nikým nekonzultoval.

30. 5. 2012 10:05
Doba čtení: 1 minuta

Čína chce juan jako globální měnu

Čína pracuje dál na svém projektu „Juan = globální měna“. Nejnověji umožní přímou směnu juanu a jenu, ta dosud probíhala přes dolar.

30. 5. 2012 8:49
Doba čtení: 2 minuty

Euro oslabuje a žádná šance na zlepšení není na obzoru

Posílení eura na počátku týdne bylo dočasné. Nyní oslabuje kvůli španělskému bankovnictví a těžko lze nyní najít faktor, který by měnu podpořil.

30. 5. 2012 8:31
Doba čtení: 2 minuty

Španělské rizikové prémie na historických maximech - kuratela od MMF se blíží

Vzpomínáte, jak politici v Irsku a Portugalsku sebevědomě prohlašovali, že jejich ekonomika se nepodobá zachraňovanému Řecku? A vzpomínáte, jak to dopadlo?

29. 5. 2012 10:34
Doba čtení: 2 minuty

Zvládne Španělsko svůj oslabený bankovní systém?

Španělská vláda zřejmě kývne na žádost Bankie a poskytne jí další kapitál. Podle jejího prezidenta jsou peníze investicí. Podle analytiků je to špatný vtip.

29. 5. 2012 10:32
Doba čtení: 2 minuty

Summit nic nemění...strach přetrvává

Co si vzít ze včerejšího summitu? Podle očekávání nejsme o moc moudřejší. Summit původně zaměřený na otázky růstu se věnoval z velké části Řecku, strachu z eventuální finanční nákazy a otázce, jak v takovém případě posílit soudržnost zbytku klubu – euro-dluhopisy, společné bankovní záruky.

24. 5. 2012 11:22
Doba čtení: 2 minuty

Nákaza naplno napadla italský a španělský trh vládních dluhopisů

Dnes se všechny řecké parlamentní strany sejdou znovu u prezidenta a budou mít jednu z posledních šancí odvrátit předčasné volby. Šance na úspěch je ale malá.

15. 5. 2012 10:24
Doba čtení: 1 minuta

Španělsko vypouští další kostlivce z bankovních skříní

Vedle nesolventního Řecka flirtujícího s odchodem z eurozóny je druhou časovanou bombou pro eurozónu situace ve španělském bankovním sektoru. Důkazem budiž události tohoto týdne, kterým vévodí prozatím jen částečné znárodnění španělské banky Bankia.

11. 5. 2012 9:54
Doba čtení: 1 minuta

Politická situace a strach o španělské banky přináší euru další ztráty

Úterý přineslo euru další ztráty. Trápí ho politická situace ve Francii a Řecku a nepodpořily ho ani zprávy o slabých španělských bankách, které budou potřebovat finanční pomoc.

10. 5. 2012 8:44
Doba čtení: 4 minuty

Další rána pro Španělsko. Bolívie znárodní část její firmy

Jako by nemělo Španělsko dost problémů s dluhovou krizí, další olej do ohně přilila Bolívie. Země totiž znárodní tamní společnost TDE, která je provozovatelem přenosové soustavy a spadá pod španělskou společnost Red Electrica. Informaci…

Přijdeme o pracovní místa kvůli levným asijským státům?

Číňané nás svojí levnou pracovní sílou ničí. Pracovní místa se stěhují do Asie a u nás zanikají. Je to pravda? Pojďme se na tento všeobecně rozšířený mýtus podívat.

Doba čtení: 6 minut

Vstoupí ECB opět na trhy? (komentář)

Na finančních trzích to opět vře. Olej do ohně přilívá situace ohledně španělských veřejných financí.

18. 4. 2012 10:01
Doba čtení: 1 minuta