Hlavní navigace

Vstoupí ECB opět na trhy? (komentář)

Miroslav Frayer

Na finančních trzích to opět vře. Olej do ohně přilívá situace ohledně španělských veřejných financí.

Doba čtení: 1 minuta

Prognózy ukazují na zvýšení státního dluhu k 80 % HDP. A přes ohlášené škrty ve vládních výdajích v objemu zhruba 27 mld. EUR, které by měly vést ke snížení deficitu v letošním roce na 5,3 % HDP z loňských 8,5 %, zůstávají trhy velmi skeptické. Plánovaný schodek pro rok 2013 pod úrovní maastrichtského kritéria 3 % je pak jen přáním z říše snů.

K utěšení situace nepřispívají ani predikce hospodářského růstu. Je velmi pravděpodobné, že se ekonomika Pyrenejského poloostrova opět vrátí do recese. To se dozvíme poslední dubnový den, kdy budou zveřejněny oficiální údaje o celkovém výkonu hospodářství. Za celý letošní rok pak analytici očekávají v průměru pokles o 1,2 %.

dan_z_prijmu

Důležitou zkouškou pro Španělsko budou zítřejší aukce 2letých a 10letých dluhopisů. Trhy „ocenily“ aktuální situaci výprodejem španělských cenných papírů, který měl v pondělí za následek růst výnosů 10letého dluhopisu nad 6,0 %. Nad touto úrovní se nacházely naposledy v listopadu. Co je ale podstatnější, je fakt, že proražení této hladiny posléze vedlo k poskytnutí finanční pomoci v případě Řecka nebo Portugalska. Otázka, která se tak nabízí, je bezesporu ta, zda tyto dvě země bude, či nebude následovat i Španělsko.

Evropská centrální banka zatím mlčí. V minulém týdnu se k nákupům dluhopisů ohrožených zemí neodhodlala, o to silnějším tlakům však čelí tento týden. Někteří evropští centrální bankéři jsou však méně nadšení z opětovné aktivace programu SMP na odkup státních cenných papírů. Přesto se ale zdá, že je právě tento nástroj tím nejvhodnějším pro boj s dluhopisovým trhem. Pokud tak zájem o španělské papíry v nadcházejících aukcích bude minimální, mohla by ECB opět jejich část do svého portfolia nakoupit. Vstoupí tedy ECB opět na trhy?   

Našli jste v článku chybu?