Hlavní navigace

Idylka v eurozóně končí - trhy opět obrací pozornost k Řecku a Španělsku

24. 9. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Německý deník Der Spiegel o víkendu napsal, že Trojka v řeckém úsporném plánu objevila díru v hodnotě 20 mld. eur.

To není vůbec malá částka a ochota ustoupit Řekům pomalu klesá, především v Německu. Francie, která bude mít s rozpočtem na příští rok sama velké problémy, začíná být shovívavější. Francouzský premiér Jean-Marc Ayrault otevřeně mluví o tom, že by se Řecku mělo poskytnout na úspory více času a do Athén tedy pravděpodobně poslat více peněz. Na to ale Berlín stěží kývne, když se řecké politické strany zatím nejsou schopné dohodnout na novém balíku úspor. Návrat Trojky do Athén na začátku října a následná schůzka euroskupiny k Řecku tedy budou ještě pěkným adrenalinovým cvičením.

skoleni_20_9

V tomto týdnu bude zajímavé sledovat, zda německý podnikatelský index Ifo potvrdí trochu lepší vyhlídky, které minulý týden naservírovaly německé PMI. Ve Španělsku mají představit návrh rozpočtu na příští rok a plán strukturálních reforem. O tom se mezi novináři šušká, že by za něj Španělé mohli vyjednat příslib intervencí ze záchranných fondů eurozóny a eventuálně i z kapsy ECB. To ale v tuto chvíli zní až příliš idylicky.

V Čechách bude nejostřeji sledovanou událostí zasedání ČNB. Přelomový rozhovor guvernéra Singera naznačil, že ČNB koketuje s myšlenkou nestandardních způsobů uvolňování měnové politiky – devizové intervence, závazky držet sazby dlouho na minimech. Následné odmítavé komentáře viceguvernéra Hampla ale potvrzují, že bankovní rada v tuto chvíli rozhodně netáhne za jeden provaz.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).