Hlavní navigace

Španělsko u S&P padá na BBB-

11. 10. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Agentura S&P srazila Španělsku rating na BBB- a zbývá tedy jen málo k tomu, aby Španělé přišly o investiční stupeň. To by pro jejich dluhopisy rozhodně nebyla příjemná zpráva.

Agentura S&P jako hlavní důvod pro své rozhodnutí uvádí prohlubující se recesi a riziko narůstajícího sociálního a politického napětí, především mezi Madridem a regiony. S&P se v tuto chvíli shoduje v hodnocení s konkurencí (agenturou Moody’s) a obě dvě si ponechávají negativní výhled, což znamená, že ztráta investičního stupně může být jen otázkou času. Agentura Moody’s má ostatně zveřejnit aktualizaci španělského ratingu do konce tohoto měsíce a krok S&P jí může rozhoupat k dalšímu zhoršení známky pro čtvrtou největší ekonomiku eurozóny.

skoleni9_11

Madrid tak rozhodně v nadcházejících týdnech pocítí zvýšený tlak trhů na to, aby se zavěsil do záchranných sítí eurozóny a požádal o intervenci ECB. Na konci října také Španělsko bude muset na trzích refinancovat velký objem vládního dluhu, což může být s kudlou v zádech od ratingových agentur vcelku problém. Vše tak zdánlivě logicky hovoří pro to, aby Madrid požádal o pomoc co nejdříve – již na summitu EU příští týden (18.-19.10.). Dva dny na to ale proběhne ve Španělsku dvojice důležitých regionálních voleb (Baskicko a Galicie) a premiér Rajoy by žádostí o novou pomoc pod svojí stranou podřezal houpající se větev. Německo by zase mělo rádo dříve na stole dohodu s Řeckem a s Kyprem, aby se o záchranných balících v Bundestagu mohlo hlasovat naráz.

Načasování španělské pomoci je tak v tuto chvíli dál hodně otevřené. Jistá zůstává jedna věc. Pokud Španělé budou s žádostí dlouho váhat, trhy začnou ztrácet trpělivost. O výnosech pod 6 % si pak brzo bude Madrid moc nechat jenom zdát.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).