Hlavní navigace

Další jednorázová náplast na řešení dluhové krize

11. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Evropa aplikuje další jednorázovou náplast na řešení dluhové krize. Trhy vědí, že pomoc je dočasná, přesto reagují pozitivně.

Páteční spekulace na trhu, podle nichž o víkendu požádá španělská vláda o finanční pomoc pro svůj bankovní sektor, se ukázaly jako pravdivé. Španělským bankám byla přislíbena finanční pomoc až do výše 100 mld. EUR, přičemž peníze půjdou přímo do španělského bankovního záchranného fondu, což byla preferovaná varianta ze strany Španělska a koneckonců i investorů na trhu. Konkrétní částka pomoci bude upřesněna poté, co bude přibližně za dva týdny dokončen první audit španělských bank, oznámený strop pomoci nicméně trhy budou považovat za dostatečně vysoký vzhledem k existujícím odhadům deficitu kapitálu španělských bank (nejčastěji kolem 30–90 mld. EUR).

Ačkoliv všichni na finančních trzích vědí, že se jedná spíše o jendorázovou náplast než řešení evropské dluhové krize, první reakce trhu je silně pozitivní. Euro posílilo o více než procento vůči USD, akciové trhy v Evropě začínají nárůstem přes dvě procenta. Rozhodně však nelze hovořit o tom, že nás nyní čeká v Evropě období klidu. Nejenže španělské potíže v podobě klesajícího nemovitostního trhu, vysoké nezaměstnanosti a finančně slabých regionů pokračují, ale už o následujícím víkendu nás čekají dlouho očekávané opakované řecké parlamentní volby. A ty mohou náladou investorů opět výrazně zamíchat. Předpokládáme, že mnozí hráči na trhu budou chtít prvotní pozitivní reakce trhů na pomoc španělským bankám využít k prodeji akciových pozicí právě před řeckými volbami.

skoleni_27_5

Společnost New World Resources (NWR), která nedávno oznámila pozastavení projektu Deb iensko v Polsku, podle polského Parkietu zvažuje jako jednu variantu pokračování projektu přizvání polského partnera. Parkiet v článku sice zmiňuje společnosti Kompania Weglowa (KW) či LW Bogdanka, žádné oficiální informace o jednáních o spolupráci. My si myslíme, že jednání s polskými těžaři  nesporně probíhají či probíhat budou, je to logická varianta pokračování projektu, v současné době považujeme informace za neutrální pro akcie NWR.

Podle německého tisku přišli finanční experti Volkswagen na způsob, jak uskutečnit převzetí Porsche a neplatit přitom daň z této transakce. Plán zahrnuje převod 4,5 mld. EUR a jedné akcie s hlasovacím právem pro Porsche. Tímto způsobem by se jednalo o restrukturalizaci a nikoliv o převzetí, což dle německých daňových úřadů není předmětem daně. Jelikož daňové otázky byly hlavní překážkou pro spojení těchto dvou automobilek, předpoklád me dřívější uskutečnění transakce s pozitivními dopady pro obě společnosti. (Jiří Šimara)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).