Hlavní navigace

Španělsko: Nechceme finanční pomoc

3. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Premiér Rajoy odmítl spekulace, které se objevily v pondělí, že by Španělsko mělo již o tomto víkendu požádat EU o pomoc.

Španělské výnosy i tak zase o něco klesly. Svezly se na optimismu založeném právě na výše uvedené spekulaci (zdrojem měli být nejmenovaní lidé z Bruselu). A překvapivě je nevykolejilo ani prohlášení Rajoye. 10Y jsou „již jen“ na 5,8%. Kromě podání žádosti o pomoc se také stále čeká na zveřejnění revize od agentury Moody’s, po níž by Španělsko mohlo ztratit investiční rating.

Řecko včera pokračovalo v rozhovorech s Trojkou. Představitelům EK, ECB a MMF se nezdají úspory v celkovém objemu 2 mld. eur (z celkových 12 mld.), nepovažují je za splnitelné. Řekům (ale i Evropě) pomalinku vyprchává čas. Dohody by mělo být dosaženo do zasedání Ecofinu příští týden.

V Americe dnes zveřejní ADP data o změně počtu pracovních míst. Jako obvykle půjde o důležitý indikátor před pátečním zveřejněním oficiálních vládních čísel. Data z trhu práce budou v následujících měsících obecně hodně sledovaná. Fed totiž objem a trvání svého QE3 navázal na míru nezaměstnanosti, byť nepřihodil konkrétní číslo. Zatím poslední vyjádřil svůj soukromý názor Ch. Evans, podle kterého by se s nákupy nemělo skončit dřív než nezaměstnanost klesne na 7%.

školení prosinec - daně a účetnictví novinky 2022

Dnes zasedá polská centrální banka. Dlouho jsme se drželi názoru, že tentokrát ještě sazby měnit nebude a počká si na listopad, kdy dojde i ke zveřejnění nové prognózy. Teď už jsme přeci jenom lehce nakloněni cutu o 25 b.b. už na dnešním zasedání. Poslední data byla přeci jenom dost slabá (průmyslová produkce, maloobchod), inflace je sice stále vysoko, ale dá se rozumně předpokládat, že bude dál klesat. Navíc není tak vysoko, aby po případném cutu byly reálné sazby záporné (to je v očích NBP důležité hledisko). Pár dalších argumentů se můžete dočíst v našem včerejším makroskopu (en). Zajímavá bude určitě i tiskovka po zasedání. Guvernér Belka už dříve naznačil, že případný cut nebude one-off, ale začátek uvolňovacího cyklu.

Dnes ráno ještě vyšel čínský PMI za sektor služeb a zklamal podobně jako ten pondělní za výrobní sektor (který byl podruhé v řadě pod hranicí 50 bodů). Služby sice dále rostou, ale nejpomaleji od listopadu 2010. Index se v září propadl z 56,3 na 53,7.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).