Hlavní navigace

I na krizi ve Španělsku můžete vydělat. Do jakých akcií investovat?

Sdílet

Gabriela Hájková 18. 6. 2012

Španělská ekonomika má problémy. Pro zdejší občany je to špatná zpráva, pro investory příležitost jak se dostat levně k dobrým akciím. Klíčová strategie je: nesnažit se chytat “padající nože” (klesající akcie firem, jejichž ekonomika nestojí na stabilním základě), ale zaměřit se na fundamentálně silné akcie, které potvrdily svoji sílu tím, že se jejich kurz vyvíjel lépe, než podkladový index, uvedl Tomas Berggren, akciový analytik Saxo Bank, který radí vybírat akcie podle následujících kritérií:

  1. Nízké finanční riziko firmy (nízké zadlužení, nízké úrokové náklady, malá pravděpodobnost neschopnosti plnit závazky),
  2. nízká cena akcie na základě valuačních kritérií (nízké hodnoty P/E, P/B, P/S),
  3. růst (cena akcie v posledních měsících si vedla lépe než index – v našem případě španělský index IBEX 35).

Kvůli nejistotě na finančních trzích se raději vyhněte finančním titulům, hlavně bankám, dodává Berggren s tím, že výše uvedenými kritérii po vyloučení finančních společností prošly následující firmy z indexu IBEX 35:

  • Amadeus IT Holding,
  • Distribuidora Internacional de Alimentacion,
  • Endesa,
  • Inditex,
  • Tecnicas Reunidas

Věřím, že bez ohledu na to, jak lákavé by mohlo být snažit se koupit jakoukoliv akcii, která poklesla ze všech nejvíc a doufat, že se obrátí trend a akcie začne prudce růst, je spíše čas se zaměřit na dobře hospodařící firmy, které to potvrzují svojí výkonností, uzavřel Berggren.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).