Hlavní navigace

Evropa nevěří v pomoc španělským bankám a dává to znát na dluhopisech

13. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

O tom, jaké důvěře se těší chystaná pomoc španělským bankám, nejlépe vypovídá nový rekord na který se dostaly výnosy španělských desetiletých bondů.

O tom, jaké důvěře se těší chystaná pomoc španělským bankám, nejlépe vypovídá nový rekord za dobu strávenou v Eurozóně, na který se dostaly výnosy španělských 10Y bondů. Ty už přelezly přes 6,8%. A dál se stupňuje i tlak na Itálii – její 10Y výnosy se včera dostaly až na 6,3%.

Vypadá to taky, že německý bondům už nestačí ani nálepka „safe haven“. Po rekordních 1,12% na začátku června se včera dostaly 10Y výnosy na 1,44%. Zřejmě se projevují obavy z toho, jak další a další záchranné balíčky zatíží německé finance.

Své sehrál i downgrade 18 španělských bank agenturou Fitch. Ten se ale po snížení ratingu Španělska z minulého týdne (o tři stupně) dal čekat.

Iálii moc nepomohlo ani prohlášení rakouské ministryně financí, že i Itálie požádá o pomoc. To vyvolalo ostrou reakci Italů, takže později své prohlášení mírnila, že o ničem konkrétním zprávy nemá. Zajímavá byla odpověď M. Montiho na přímou otázku, zda požádají. Prý tomu nevěří. No, čekal bych ráznější odmítnutí …

Zatím to vypadá, že Španělsko bude tou rozbuškou, která spustí hlubší změny v EU. Její představitelé začínají čím dál víc tlačit na vznik „bankovní unie“. Konkrétně J.M. Barroso včera prohlásil, že by v nějaké podobě měla vzniknout už letos. Začít by se mělo centralizací dohledu. Následovat by mělo pojištění vkladů a vznik fondu na záchranu bank, který by byl financován prostřednictvím speciální daně uvalené na finanční instituce. Jako vždy se k něčemu takovému staví rezervovaně Němci (také s odkazem na to, že by si takový krok vyžádal změnu evropských smluv, podle Barrosa to ale potřeba není) a samozřejmě Britové, kteří si do svého bankovnictví mluvit nenechají.

O svou roli se už ústy člena rady Ch. Noyera přihlásila ECB, která by rády byla tou dozorující autoritou – to se samozřejmě nabízí, tipl bych si ale, že v rámci různých výměnných obchodů (kšeftování s pozicemi) nakonec bude založena samostatná instituce.

Bundesbanka zase trvám na tom, že bankovní unie přinese výhody jen tehdy, pokud vznikne i hlubší fiskální unie (samozřejmě s důrazem na dodržování rozpočtů). To dává smysl, pokud mám dát bianco šek na budoucí záchranu cizích bank z daní svých občanů, tak chci mít nástroje k tomu, abych si vynutil fiskální disciplínu zachraňované země = minimalizoval riziko opakování stejné situace..

Už dříve se objevily zprávy, že se plány k větší fiskální integraci už připravují. První obrysy by měly být na stole už na summitu EU 28 –29. června.

V Řecku pokračuje trend přesunu financování bankovního sektoru od ECB k BoG. Zatímco financování od ECB se za duben propadlo o 17 mld. eur (na 62 mld.), to od řecké CB (skrze ELA) vzrostlo o 13 mld. eur. ELA už je tak vytěžováno na 59 mld.

V Maďarsku včera vyšla inflace. A byla lepší než se čekalo, zpomalila z 5,7% na 5,3% r/r.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).