Hlavní navigace

Španělé se snaží odvrátit atak finančních trhů

Jan Vejmělek

Španělský premiér zachraňuje situaci a slibuje, že vláda zeštíhlí veřejné rozpočty a bude razantně reformovat. Trhy uvěřily, na jak dlouho?

Doba čtení: 3 minuty

Zprávy a události

Bilance zahraničního obchodu USA skončila v květnu se schodkem 48,47 mld. USD, což v podstatě odpovídalo tržnímu konsensu. Dubnový schodek činil 50,6 mld. USD.

Německá inflace za červen byla potvrzena na 1,7 % y/y, na které ukazoval rychlý odhad, po květnových 1,9 % y/y. Po vyloučení volatilních cen potravin a anergií dosáhl meziroční růst cen 1,1 %.

České spotřebitelské ceny se během června zvýšily o 0,2 % m/m, což vedlo ke zrychlení meziročního růstu z květnových 3,2 % na 3,5 % y/y. Červnový vzestup cen tak překonal tržní očekávání ve výši 3,3 % y/y.

Míra nezaměstnanosti v Česku klesla v červnu v souladu s očekáváním na 8,1 % z květnových 8,2 %.

Euro se nemůže odtrhnout od slabých úrovní

Španělé se snaží odvrátit atak finančních trhů. Premiér M. Rajoy včera uvedl, že vláda rozhodla o zeštíhlení veřejných rozpočtů v rozsahu 65 mld. EUR v nadcházejících 2,5 letech. Vláda bude razantně reformovat veřejnou správu a regionální výdaje, sníží počet státních podniků, zmrazí letošní bonusy pro státní zaměstnance a zreviduje dávky v nezaměstnanosti. Vláda zároveň hodná privatizovat letiště, železnice a přístavy. Dalším opatřením na příjmové straně bude zvýšení DPH o 3 procentní body na 21 %.

Výnosy španělských státních dluhopisů tak včera celkem výrazně klesaly, na desetileté splatnosti o více než 10 bb těsně pod 7 %. To však nic nemění na faktu, že situace je dlouhodobě neudržitelná. Tomu odpovídal i vývoj kurzu eura vůči dolaru. Během včerejšího dopoledne sice společná evropská měna posílila o půl centu až k 1,2300 USD/EUR, v odpoledních hodinách však již kurz opět spadl k ranním 1,2250 USD/EUR a dnes v noci ještě níže.

Dnešní den přinese některé ekonomické ukazatele, ty však zřejmě nebudou mít sílu určovat situaci na finančních trzích. Z Evropy se dočkáme květnové průmyslové výroby za eurozónu jako celek. Zatímco německá čísla překvapila pozitivně, francouzská zklamala. Trh se obává dalšího prohloubení meziročního poklesu v eurozóně. Odpolední americká data o počtu uchazečů o podporu v nezaměstnanosti za uplynulý týden by se i nadále měla držet pod úrovní 400 tisíc a potvrdit víceméně stabilní situaci.

Polský zlotý na dvouměsíčním maximu

Nejúspěšnější středoevropskou měnou byl včera polský zlotý, který se díky zisku o více než půl procenta posunul dokonce pod hladinu 4,17 PLN/EUR a dosáhl tak nejsilnější úrovně za poslední dva měsíce. Podporu polské měně vytváří zejména silný zájem zahraničních investorů o polské státní dluhopisy; výnos desetiletého polského papíru včera opět atakoval pětiletá minima. Tendenci k posilování během dopoledne vykazovaly i maďarský forint a česká koruna, své zisky však neudržely a v odpoledních hodinách ztrácely. Kurz CZK/EUR se tak po zahájení na 25,39 vydal směrem ke 25,30, aby se v odpoledních hodinách opět přehoupl přes 25,40 CZK/EUR.

Domácí devizový trh v podstatě nereagoval na zveřejněná makroekonomická data. U míry nezaměstnanosti nebyl důvod, výsledek přesně odpovídal tržním očekáváním. Inflace však trh překvapila mnohem vyšší než očekávanou hodnotou.

Růst spotřebitelských cen během června dosáhl 0,2 % m/m, což v souladu s naším očekáváním vedlo k vzestupu meziroční růstové dynamiky z květnových 3,2 % y/y na 3,5 % y/y. Trh ovšem čekal pouze mírný vzestup na 3,3 % y/y. Za cenovým vzestupem stály zejména ceny potravin; dále se zvýšily ceny tabáku (jako zpožděný efekt vyšší spotřební daně), mírně vzrostly i regulované ceny. Korigovaná inflace i nadále zůstává z meziročního pohledu v červených číslech, což znamená, že poptávkové inflační tlaky neexistují. Inflační vývoj je i podle komentáře ČNB víceméně v souladu s květnovou prognózou centrální banky, která počítala s klesající trajektorií úrokových sazeb v letošním roce.

dan_z_prijmu

Ekonomická recese v tuzemsku se odráží nejenom v absenci poptávkové inflace, ale je patrná i na trhu práce. Míra nezaměstnanosti v červnu sice mírně klesla na 8,1 % z květnových 8,2 %; toto zlepšení však šlo čistě na vrub pozitivní sezónnosti. Po očištění je již patrné mírné zhoršování na trhu práce. A ve výhledu do konce roku to vypadá, že trend klesající nezaměstnanosti z posledních měsíců je za námi, míra nezaměstnanosti se bude ve druhé polovině roku zvyšovat a ke konci roku se opět přehoupne přes 9 %.

Na českém dluhopisovém trhu včera panoval stejně jako na tom polském čilý obchodní ruch. Vysoký zájem o české státní dluhopisy vedl k poklesu jejich výnosů, na desetileté splatnosti o téměř 20 bb. Naopak swapová výnosová křivka se v podstatě nezměnila, pouze kratší konec nepatrně vzrostl v reakci na vyšší červnovou inflaci. ASW spready se tak včera poměrně výrazně utáhly.

Našli jste v článku chybu?