Hlavní navigace

Španělé se snaží odvrátit atak finančních trhů

12. 7. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Španělský premiér zachraňuje situaci a slibuje, že vláda zeštíhlí veřejné rozpočty a bude razantně reformovat. Trhy uvěřily, na jak dlouho?

Zprávy a události

Bilance zahraničního obchodu USA skončila v květnu se schodkem 48,47 mld. USD, což v podstatě odpovídalo tržnímu konsensu. Dubnový schodek činil 50,6 mld. USD.

Německá inflace za červen byla potvrzena na 1,7 % y/y, na které ukazoval rychlý odhad, po květnových 1,9 % y/y. Po vyloučení volatilních cen potravin a anergií dosáhl meziroční růst cen 1,1 %.

České spotřebitelské ceny se během června zvýšily o 0,2 % m/m, což vedlo ke zrychlení meziročního růstu z květnových 3,2 % na 3,5 % y/y. Červnový vzestup cen tak překonal tržní očekávání ve výši 3,3 % y/y.

Míra nezaměstnanosti v Česku klesla v červnu v souladu s očekáváním na 8,1 % z květnových 8,2 %.

Euro se nemůže odtrhnout od slabých úrovní

Španělé se snaží odvrátit atak finančních trhů. Premiér M. Rajoy včera uvedl, že vláda rozhodla o zeštíhlení veřejných rozpočtů v rozsahu 65 mld. EUR v nadcházejících 2,5 letech. Vláda bude razantně reformovat veřejnou správu a regionální výdaje, sníží počet státních podniků, zmrazí letošní bonusy pro státní zaměstnance a zreviduje dávky v nezaměstnanosti. Vláda zároveň hodná privatizovat letiště, železnice a přístavy. Dalším opatřením na příjmové straně bude zvýšení DPH o 3 procentní body na 21 %.

Výnosy španělských státních dluhopisů tak včera celkem výrazně klesaly, na desetileté splatnosti o více než 10 bb těsně pod 7 %. To však nic nemění na faktu, že situace je dlouhodobě neudržitelná. Tomu odpovídal i vývoj kurzu eura vůči dolaru. Během včerejšího dopoledne sice společná evropská měna posílila o půl centu až k 1,2300 USD/EUR, v odpoledních hodinách však již kurz opět spadl k ranním 1,2250 USD/EUR a dnes v noci ještě níže.

Dnešní den přinese některé ekonomické ukazatele, ty však zřejmě nebudou mít sílu určovat situaci na finančních trzích. Z Evropy se dočkáme květnové průmyslové výroby za eurozónu jako celek. Zatímco německá čísla překvapila pozitivně, francouzská zklamala. Trh se obává dalšího prohloubení meziročního poklesu v eurozóně. Odpolední americká data o počtu uchazečů o podporu v nezaměstnanosti za uplynulý týden by se i nadále měla držet pod úrovní 400 tisíc a potvrdit víceméně stabilní situaci.

Polský zlotý na dvouměsíčním maximu

Nejúspěšnější středoevropskou měnou byl včera polský zlotý, který se díky zisku o více než půl procenta posunul dokonce pod hladinu 4,17 PLN/EUR a dosáhl tak nejsilnější úrovně za poslední dva měsíce. Podporu polské měně vytváří zejména silný zájem zahraničních investorů o polské státní dluhopisy; výnos desetiletého polského papíru včera opět atakoval pětiletá minima. Tendenci k posilování během dopoledne vykazovaly i maďarský forint a česká koruna, své zisky však neudržely a v odpoledních hodinách ztrácely. Kurz CZK/EUR se tak po zahájení na 25,39 vydal směrem ke 25,30, aby se v odpoledních hodinách opět přehoupl přes 25,40 CZK/EUR.

Domácí devizový trh v podstatě nereagoval na zveřejněná makroekonomická data. U míry nezaměstnanosti nebyl důvod, výsledek přesně odpovídal tržním očekáváním. Inflace však trh překvapila mnohem vyšší než očekávanou hodnotou.

Růst spotřebitelských cen během června dosáhl 0,2 % m/m, což v souladu s naším očekáváním vedlo k vzestupu meziroční růstové dynamiky z květnových 3,2 % y/y na 3,5 % y/y. Trh ovšem čekal pouze mírný vzestup na 3,3 % y/y. Za cenovým vzestupem stály zejména ceny potravin; dále se zvýšily ceny tabáku (jako zpožděný efekt vyšší spotřební daně), mírně vzrostly i regulované ceny. Korigovaná inflace i nadále zůstává z meziročního pohledu v červených číslech, což znamená, že poptávkové inflační tlaky neexistují. Inflační vývoj je i podle komentáře ČNB víceméně v souladu s květnovou prognózou centrální banky, která počítala s klesající trajektorií úrokových sazeb v letošním roce.

Ekonomická recese v tuzemsku se odráží nejenom v absenci poptávkové inflace, ale je patrná i na trhu práce. Míra nezaměstnanosti v červnu sice mírně klesla na 8,1 % z květnových 8,2 %; toto zlepšení však šlo čistě na vrub pozitivní sezónnosti. Po očištění je již patrné mírné zhoršování na trhu práce. A ve výhledu do konce roku to vypadá, že trend klesající nezaměstnanosti z posledních měsíců je za námi, míra nezaměstnanosti se bude ve druhé polovině roku zvyšovat a ke konci roku se opět přehoupne přes 9 %.

Na českém dluhopisovém trhu včera panoval stejně jako na tom polském čilý obchodní ruch. Vysoký zájem o české státní dluhopisy vedl k poklesu jejich výnosů, na desetileté splatnosti o téměř 20 bb. Naopak swapová výnosová křivka se v podstatě nezměnila, pouze kratší konec nepatrně vzrostl v reakci na vyšší červnovou inflaci. ASW spready se tak včera poměrně výrazně utáhly.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).