Hlavní navigace

Čína chce juan jako globální měnu

30. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Čína pracuje dál na svém projektu „Juan = globální měna“. Nejnověji umožní přímou směnu juanu a jenu, ta dosud probíhala přes dolar.

Tři španělské banky se rozhodly vzdorovat svým problémům tím, že se sloučí (jde o Ibercaja, Liberbank and Caja3). V čem jim to může pomoct. Pokud některé z nich nemá výrazně zdravější bilanci, tak jde zřejmě o sázku na „too big to fail“. Čím větší banka, tím menší je pravděpodobnost, že ji vláda nechá padnout – a pokud to takhle budou číst i klienti těchto bank, pak to o něco snižuje pravděpodobnost případného runu. Jinak ve Španělsku je tohle osvědčený model. Caja3 vznikla sloučením tří bank, Liberbank čtyř. A poslední dobou hodně „populární“ Bankia v sobě spojila dokonce sedm bank.

Pokud jde o Bankii, asi se nakonec nepotvrdí víkendové spekulace, že dostane výměnou za akcie vládní bondy (které měla směnit za cash u ECB). Podle agentury Reuters půjde nakonec vláda s bondy klasicky na trh a banka dostane rovnou cash. Ten původní mechanismus bude využit jen „marginálně“.

Aby těch problémů nebylo ve Španělsku málo, tak musí vláda pracovat i na tom, aby se mohly dále financovat regiony, které jsou pod ještě větším tlakem než centrální vláda. V pátek by měla schválit společného bondu (hispanobonos), který by byl navíc krytý právě centrální vládou.

A ještě jednou Španělsko – ušetřena nezůstává ani reálná ekonomika, maloobchodní tržby se v dubnu propadly nejvíce od roku 2003, konkrétně o 9,8% r/r. Tohle všechno dohromady samozřejmě nepřidalo španělským výnosům – včera už se 10y dostaly i nad 6,5%. Německé také sbírají rekordy, ale opačné – 10y se krátce podívaly pod 1,35%.

Tohle všechno se včera projevilo mi na euru, které se dostalo na nové dno 1,245. Oslabovaly i regionální měny, kačka 25,50, zloťák 4,365.

Zajímavé věci se dějí ale i mimo Evropu. Čína pracuje dál na svém projektu „Juan = globální měna“. Nejnověji umožní přímou směnu juanu a jenu, ta dosud probíhala přes dolar. Kromě úspory na transakčních nákladech by tento krok měl zase o kousek usnadnit vzájemný obchod a investice. Nový režim směny by měl být spuštěn už od 1. června.

skoleni_29_6

Maďarská centrální banka podle očekávání ponechala sazby na úrovni 7,0%. Znovu také zopakovala, že podmínkou zahájení cyklu uvolňování měnové politiky je dohoda vlády s MMF na kreditní lince. Navíc proti okamžitému snížení mluví růst rizikové averze a o něco horší krátkodobý inflační výhled. Pokud napětí odezní měla by CB začít se snižování. My čekáme základní sazbu na 6,25% na konci roku

A ještě Slovensko. Včera premiér Fico představil několik nástrojů ke zkrocení státních financí. Jde třeba o zvláštní daň pro firmy v regulovaných sektorech (telekomunikace, energetika, poštovní služby) nebo snížení příspěvků do soukromých penzijních fondů z 9 na 5 – 6 %.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).