Hlavní navigace

Politická situace a strach o španělské banky přináší euru další ztráty

10. 5. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Úterý přineslo euru další ztráty. Trápí ho politická situace ve Francii a Řecku a nepodpořily ho ani zprávy o slabých španělských bankách, které budou potřebovat finanční pomoc.

 Zprávy a události

 Čínská obchodní bilance skončila v dubnu v přebytku 18,4 mld. USD (trh očekával jen 9,9 mld. USD). Dynamika exportů a importů však zaostala za očekáváním, vývozy rostly o 4,9 % y/y (trh 8,5 %) a importy jen o 0,3 % y/y (trh 10,9 %).

Americké velkoobchodní zásoby v březnu vzrostly o 0,3 % m/m (trh očekával růst o 0,6 %).

Německé vývozy se v březnu zvýšily o 0,9 % m/m (SA), dovozy dokonce o 1,2 %. Trh očekával naopak pokles vývozů o 0,5 %.

Polská centrální banka zvýšila svoji klíčovou sazbu o 25 bb na 4,75 % (trh očekával stagnaci).

Euro během středy zaznamenalo další ztráty

Úterní obchodování přineslo společné evropské měně další ztráty, když euro vůči dolaru oslabilo z ranních úrovní okolo 1,2990 USD/EUR na 1,2950. Euru a obecně rizikovým aktivům nepomáhá vývoj na politické scéně ve Francii a zejména v Řecku, kde se případná nová levicová vláda staví proti záchrannému balíku EMU a MMF. Vítězství levice ve Francii pak také vnáší na trh nejistotu ohledně jejího dalšího fungování. Výrazně nahoru nad 6 % vyskočily i španělské výnosy, kde převládají obavy ohledně zdraví bankovního sektoru.

Z ekonomických dat byly zveřejněny v Německu údaje o zahraničním obchodě za březen. Podobně jako dříve zveřejněná průmyslová produkce či tovární objednávky příjemně překvapily i vývozy, které se zvýšily o 0,9 % m/m. Na sezónně očištěné bázi se obchodní bilance oproti předchozímu měsíci příliš nezměnila. Za celé čtvrtletí by pak měly dle našeho kolegy z SG čisté exporty (včetně služeb) přispívat do mezičtvrtletní dynamiky HDP neutrálně. Z americké ekonomiky jsme se včera dočkali pouze velkoobchodních zásob za březen, které se zvýšily o 0,3 % m/m. Tyto údaje však nepatří k těm nejsledovanějším.

Dnes budou v USA zveřejněny pravidelné týdenní nové žádosti v nezaměstnanosti, kde se očekává mírný růst o 4 tis. na 369 tis. Obchodní bilance za březen by pak měla vykázat deficit 50 mld. USD, což je mírně horší výsledek ve srovnání s únorem. Ve Francii, Velké Británii a Itálii se dočkáme březnové průmyslové výroby. Uvidíme, zda tato data příjemně překvapí stejně jako německý průmysl. Bude také zasedat britská centrální banka, která by měla ponechat sazby beze změny na úrovni 0,5 %.
 

Regionální měny ve středu oslabovaly

      
Regionální měny i ostatní riziková aktiva se dostaly ve středu pod výprodejní tlak, za čímž stojí vývoj politické situace ve Francii a Řecku a také pochybnosti ohledně zdraví španělského bankovního sektoru. Před pátou hodinou odpoledne ztrácely maďarský forint 1,3 % a polský zlotý okolo 1 %. Relativním vítězem v regionu tak byla česká koruna, která si odepsala pouze 0,3 %. Polské měně pak nepomohlo ani zvýšení sazeb o 25 bb na úroveň 4,75 %, když analytici v souhrnu očekávali sazby beze změny. Guvernér nevyloučil další možné zvýšení sazeb na červnovém zasedání, i když jeho pravděpodobnost je nižší, než tomu bylo na tomto zasedání. Dle guvernéra současné pohyby na polské měně nijak neovlivnily rozhodnutí o změně sazeb, zvýšení neznamená restriktivní měnovou politiku, ale pouze normalizaci sazeb k neutrálním úrovním. 

    
Dnes zveřejní český statistický úřad spotřebitelkou inflaci, nezaměstnanost a průmysl. Českému průmyslu se sice v posledním čtvrtletí loňského roku dařilo, za prosinec až únor ale vykázal kumulativní pokles o 1,6 %. V březnu by špatná situace měla pokračovat, když očekáváme mírný pokles o 0,3 % m/m (SA, WDA). Meziroční dynamika by pak měla zpomalit ze 4,7 % v únoru na 1,0 % – nicméně únorový výsledek byl ovlivněn větším počtem pracovních dní (v březnu bude tento faktor působit opačným směrem). Míra registrované nezaměstnanosti (sezónně očištěná) poklesla vloni o 1,0 pb, nicméně toto zlepšení proběhlo pouze v první polovině roku. Od června již míra nezaměstnanosti de facto stagnovala. Ani první tři měsíce letošního roku nic nového nepřinesly, když míra nezaměstnanosti pouze mírně poklesla o 0,1 pb (SA). V dubnu by měl být tento pokles vymazán, když očekáváme mírný růst o 0,07 pb na 8,4 %.

FIN revoluce - tip do článku 1

Bez sezónního očištění by nezaměstnanost měla poklesnout z 8,9 % na 8,5 % (z důvodu začátku sezónních prací). Spotřebitelská inflace v posledních měsících akcelerovala z 1,8 % y/y v září loňského roku na 3,8 % v březnu, důvodem byla především slabší koruna na konci loňského roku, lednové zvýšení nižší sazby DPH a růst cen ropy (vyšší byly i ceny regulovaných položek a potravin, jejichž cenový skok byl nad rámec změny DPH a slabší koruny). V dubnu by inflace na meziroční bázi měla začít decelerovat, když odhadujeme dubnový výsledek ve výši 3,6 %. Na meziměsíční bázi očekáváme růst o 0,1 %, který by měl být tažen vyššími cenami pohonných hmot (+1,7 % m/m). Po sedmi měsících trvajícího růstu se v dubnu dočkáme poklesu cen potravin ve výši 0,8 % m/m (-1,0 % po sezónním očištění). Předpokládaný 20% pokles cen vajec v dubnu znamená příspěvek do dynamiky cen potravin ve výši –0,4 pb. Korigované ceny (bez pohonných hmot, regulovaných položek, potravin a nepřímých daní) by pak měly mírně růst o 0,1 % m/m (SA).  Meziroční korigovaná inflace by se měla držet stále poblíž nuly (-0,1 %), což naznačuje absenci poptávkových tlaků do inflace.

Česká swapová výnosová křivka se ve středu příliš nezměnila. Na druhou stranu převládal zájem o prodej státních dluhopisů na delším konci křivky, což vedlo ke zhoršení ASW spreadů v tomto segmentu.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).