Hlavní navigace

Španělsko mlží a zdržuje. Doufá, že si dohodne pomoc s Německem

7. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Španělé teprve budou dělat audit bank. Snaží se získat čas na domluvu s Němci. Ačkoli to nyní popírají, požádají asi Španělé příští měsíc Německo o pomoc.

ECB včera ponechala sazby bez změny na 1% a jediné, co udělala, je prodloužení 3M aukcí do konce roku. Draghi také naznačil, že rozhodnutí nebylo jednomyslné (někteří členové evidentně chtěli snížení). Ačkoliv ECB může snížit sazby (a osobně se domnívám, že k tomu letos dojde), krizi – a to už jsme zmiňovali – sama nevyřeší a reálné ekonomice (kde je poptávka po úvěrech utlumená a banky obezřetné) nepomůže. Draghi nevyloučil další LTRO ani reaktivaci SMP, jasně ale řekl, že míč je na straně vlád. To si myslíme i my – 1) odepsat další řecký dluh (tak, aby mělo Řecko dluh max. 80% HDP) 2) zvážit to samé pro PT, IRL. 3) urychleně vymyslet (klidně nucenou) evropskou rekapitalizaci bank á la Geithner, Paulson ve 2008 4) zavést nějakou formu eurobondů a bankovní unie. EUR na tiskovku v podstatě nereagovalo – zůstalo kolem 1,25, německé bondy šly o 8–9 bps. nahoru.

Že to zatím Evropa řeší jako Amíci po Bear Stearns (tj., případ od případu) naznačuje i pokračující aktivita ohledně záchrany španělských bank. Španělé včera řekli, že příští měsíc budou mít nezávislý audit toho, v jaké situaci ty banky jsou (co dělali doteď?) – dle mého se snaží získat čas na domluvu s Němci co a jak. Čekám, že příští měsíc Španělsko požádá o pomoc – zatím ministr hospodářství popírá, že o tom jedná (klasika…). A rovněž bych si vsadil, že to pomůže jenom na chvíli…Vypadá to, že EMU chce klopýtat dál – pokud řecké volby dopadnou pro-evropsky, odkopávání plechovek zůstane s námi.

Český průmysl r/r přidal 2,2%, což je více než jsme čekali my (1,2%) nebo trh (1,3%). M/m růst byl o 0,1%. Dubnový průmysl tak byl lepší než se čekalo, i když ne o moc, navíc s ohledem na české i německé PMI i IFO (české nejníže od konce 2009, německé od léta 2009) čekáme v dalších měsících zpomalení ke 0% r/r ve 2Q12. Průmysl tak v dalších měsících rozhodně svou dynamikou nebude rovněž ČNB „překážet“ při snižování sazeb.

skoleni_29_6

Apropos, německý průmysl – včera byla data za dubnovou produkci. Nic moc, teda“ březnová data revidována dolů na +2,2% m/m, nyní –2,2% m/m. 3M průměr tak je –0,13% m/m, slabé PMI i IFO však ukazuje na horší květen. Zatím to skutečně v celé Evropě vypadá jako v létě 2008 – jako kdyby se čekalo na evropský Lehman Bros.

Měny regionu: CZK posílila (o dvacetník na 25,45), PLN ze 4,38 až na dohled 4,31. V zásadě se nic takového, co by tento pohyb odůvodňovalo, nestalo – souvisí to zřejmě s tím, jak se včera vyhecovala Amerika (SP500), což je asi díky holubičím komentářům Yellenové z FEDu (Fedspeak: „existují podstatná rizika směrem dolů a možná je tak vhodné pojistit se proti negativním šokům, které by mohly ekonomiku srazit do sestupné spirály ekonomické slabosti, která by se těžko zastavovala“). Je to dle našeho pauza před nervozitou – kdo musí nakupovat EUR, ať případné posílení ke 25,2 k tomu využije.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).