Hlavní navigace

Další ránu v podobě vyostřeného separatismu Španělsko nepotřebuje

Martin Lobotka

Jako by nestačila nepříznivá ekonomická situace a divoké protireformní protesty v Madridu, oznámilo Katalánsko předčasné volby které nejsou ničím jiným, než referendem o odtržení.

Situace ve Španělsku se začíná čím dál více zamotávat. Divoké protireformní protesty v Madridu neberou konce. K tomu se ještě přidalo Katalánsko, které oznámilo, že se 25. listopadu budou konat předčasné volby. V podstatě jde ale o referendum o odtržení. Separatisté se snaží využít rostoucí nespokojeností s centrální vládou. Podle průzkumů je pro nezávislost poprvé více než polovina lidí. 

Katalánsko, které generuje 20 % španělského HDP, požádalo centrální vládu o pomoc ve výši 5 mld. eur. Cítí se ale ukřivděno, protože nese příliš velký díl daňové zátěže a říká, že nebýt součástí SPA nepotřebovalo by tuto pomoc…No… A místo daňové autonomie, po které Katalánsko delší dobu volá, požaduje Rajoy za poskytnutí pomoci její celkové snížení. Se budou těžko domlouvat. V každém případě, vyostření separatismu této části SPA je asi to poslední, co Madrid potřebuje. 

Dnes by měl Rajoy představit další kolo úspor a rozpočet na 2013. Včerejší data za rozpočet mezitím ukázala, že dosažení letošního deficitu 6,3 % bude asi nereálné. Centrální banka navíc naznačila, že španělské HDP ve 3Q12 výrazně kleslo. A v pátek zveřejní agentura Moody’s revizi ratingu Španělska, downgrade do neinvestičního pásma je dost pravděpodobný. Tlak na Rajoye, aby požádal o pomoc a tím otevřel ECB dveře k nákupu bondů, tak stupňují jak domácí banky, tak zejména Itálie a Francie, které se bojí rozšíření nákazy (s tím, že FRA, jak včera oznámila, má poprvé po 13 letech více než 3 mil. nezaměstnaných). Doufejme, že opravdu jen čeká na to, až představí reformy, aby pak nebyl voliči nařčen z toho, že podléhá diktátu Bruselu … 

Trhy nezůstaly bez reakce – španělské 10y výnosy se z 5,75% dostaly až přes 6,05%, euro oslabilo na 1,285. 

Pozadu za Španěly nezůstávají ani Řekové. Včerejší demonstrace na oslavu 24h generální stávky musela policie rozhánět plynem. 

Dnes zasedá ČNB. Naprostá většina analytiků včetně nás očekává cut o 25 b.b. na 0,25%. Pokud jde o nestandardní opatření, o kterých mluvil minulý týden guvernér Singer, s tím nepočítáme, diskuze však o tomto tématu bude. Kde se bere naše přesvědčení, že půjdou sazby dolu? Ekonomika působí stále více protiinflačně, poslední čísla za HDP byla pro ČNB zklamáním a dolů je táhla hlavně extrémně slabá poptávka domácností (-3% r/r v 1H12). Navíc nelze čekat žádná výrazné zlepšení, fiskální restrikce bude pokračovat i v dalších letech. Pokud jde o korunu, ta zůstává relativně silná. Pár dalších argumentů se můžete dočíst v našem Makroskopu. 

Vláda včera schválila návrh rozpočtu – deficit 100 mld., 2,9% HDP. Tohle není tak důležité – důležité je, jestli se šestice vzbouřenců za návrh v Parlamentu vysloví. Myslíme, že ano, ale domluva s nimi nemusí být jednoduchá.

Našli jste v článku chybu?