Hlavní navigace

Euro oslabuje a žádná šance na zlepšení není na obzoru

Miroslav Frayer

Posílení eura na počátku týdne bylo dočasné. Nyní oslabuje kvůli španělskému bankovnictví a těžko lze nyní najít faktor, který by měnu podpořil.

Doba čtení: 2 minuty

Zprávy a události

Spotřebitelská důvěra v USA v květnu klesla na 64,9 bodu, což je více, než s čím počítal trh (69,6 bodu).

Index výrobní aktivity v Dallasu v květnu propadnul na –5,1 bodu z předchozích –3,4 bodu, zatímco konsensus ukazoval na vzestup na 3 body.

Inflace v Německu dosáhla v květnu 1,9 %, čímž tak klesla z dubnových 2,1 %. V meziměsíčním srovnání pak byly spotřebitelské ceny nižší o 0,2 % (konsensus –0,1 % m/m, resp. 2,1 % y/y).

Maďarská centrální banka ponechala dle očekávání úrokové sazby beze změny. Její klíčová sazba se nachází na 7,0 %.

Španělské bankovnictví potápí euro

Hlavní impuls finančním trhům udaly opět zprávy z Evropy. Strach o vývoj ve Španělsku se promítnul na propadu eura na 2leté minimum vůči dolaru poblíž hranice 1,245. Čtvrtá největší španělská banka Bankia požádala v pátek stát o záchranný balík v objemu 19 mld. EUR. Ten si bude muset prostředky obstarat prostřednictvím emise nových dluhopisů, což dále zvýší zadlužení Španělska.

Posílení eura na začátku týdne bylo tak jen dočasné a je v současné době těžké hledat faktor, který by společné evropské měně mohl na delší dobu pomoci. Trhy navíc ignorovaly i nepříznivé údaje z největší ekonomiky světa, kde poklesla spotřebitelská důvěra, snížil se index výrobní aktivity v okolí Dallasu a nepatrně horší data přišla i z amerického trhu nemovitostí.

Dnes budou zveřejněny údaje o prodejích domů v USA a měnový přehled ECB. Pozornost trhů se ale bude nejvíce soustředit na zprávy ohledně evropského dluhu.

Maďarská centrální banka sazby nezměnila

Koruna v průběhu úterní seance vůči euru několik haléřů ztratila. V odpoledních hodinách ale zhruba polovinu ztrát vymazala a vrátila se do blízkosti hranice 25,40 CZK/EUR. Nejdražší obchod s eurem přitom včera na mezibankovním trhu proběhnul za 25,54 korun. Podobný vývoj zaznamenal i polský zlotý, který tak během včerejška oslabil o zhruba třetinu procenta.

dan_z_prijmu

Naopak maďarský forint si polepšil, když proti euru zpevnil o více jak půl procenta. Nejzajímavější regionální událostí bylo zasedání maďarské centrální banky. Bankovní rada ponechala dle očekávání úrokové sazby beze změny. Klíčová sazba se tak nadále nachází na úrovni 7,0 %. Dle doprovodných komentářů guvernéra byla diskutována i možnost snížení úrokových sazeb o 25 bb. Pro takový krok ale pravděpodobně zvedne ruku více centrálních bankéřů až v době, kdy bude dohodnuta půjčka ze strany MMF. Dle šéfa NBH by ale bylo příliš jednoduché spojit možnost snížení sazeb pouze s touto dohodou. Naopak velkou neznámou představuje měnící se prostředí na finančních trzích a ani není zcela jasné, zda inflace dosáhne inflačního cíle v roce 2013. To by mohlo do jisté míry uvolňování měnové politiky oddálit.

Na českém swapovém ani dluhopisovém trhu se výnosy nepohnuly. Obchodní aktivita byla velmi nízká.

Našli jste v článku chybu?