Hlavní navigace

Euro oslabuje a žádná šance na zlepšení není na obzoru

30. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Posílení eura na počátku týdne bylo dočasné. Nyní oslabuje kvůli španělskému bankovnictví a těžko lze nyní najít faktor, který by měnu podpořil.

Zprávy a události

Spotřebitelská důvěra v USA v květnu klesla na 64,9 bodu, což je více, než s čím počítal trh (69,6 bodu).

Index výrobní aktivity v Dallasu v květnu propadnul na –5,1 bodu z předchozích –3,4 bodu, zatímco konsensus ukazoval na vzestup na 3 body.

Inflace v Německu dosáhla v květnu 1,9 %, čímž tak klesla z dubnových 2,1 %. V meziměsíčním srovnání pak byly spotřebitelské ceny nižší o 0,2 % (konsensus –0,1 % m/m, resp. 2,1 % y/y).

Maďarská centrální banka ponechala dle očekávání úrokové sazby beze změny. Její klíčová sazba se nachází na 7,0 %.

Španělské bankovnictví potápí euro

Hlavní impuls finančním trhům udaly opět zprávy z Evropy. Strach o vývoj ve Španělsku se promítnul na propadu eura na 2leté minimum vůči dolaru poblíž hranice 1,245. Čtvrtá největší španělská banka Bankia požádala v pátek stát o záchranný balík v objemu 19 mld. EUR. Ten si bude muset prostředky obstarat prostřednictvím emise nových dluhopisů, což dále zvýší zadlužení Španělska.

Posílení eura na začátku týdne bylo tak jen dočasné a je v současné době těžké hledat faktor, který by společné evropské měně mohl na delší dobu pomoci. Trhy navíc ignorovaly i nepříznivé údaje z největší ekonomiky světa, kde poklesla spotřebitelská důvěra, snížil se index výrobní aktivity v okolí Dallasu a nepatrně horší data přišla i z amerického trhu nemovitostí.

Dnes budou zveřejněny údaje o prodejích domů v USA a měnový přehled ECB. Pozornost trhů se ale bude nejvíce soustředit na zprávy ohledně evropského dluhu.

Maďarská centrální banka sazby nezměnila

Koruna v průběhu úterní seance vůči euru několik haléřů ztratila. V odpoledních hodinách ale zhruba polovinu ztrát vymazala a vrátila se do blízkosti hranice 25,40 CZK/EUR. Nejdražší obchod s eurem přitom včera na mezibankovním trhu proběhnul za 25,54 korun. Podobný vývoj zaznamenal i polský zlotý, který tak během včerejška oslabil o zhruba třetinu procenta.

skoleni_29_6

Naopak maďarský forint si polepšil, když proti euru zpevnil o více jak půl procenta. Nejzajímavější regionální událostí bylo zasedání maďarské centrální banky. Bankovní rada ponechala dle očekávání úrokové sazby beze změny. Klíčová sazba se tak nadále nachází na úrovni 7,0 %. Dle doprovodných komentářů guvernéra byla diskutována i možnost snížení úrokových sazeb o 25 bb. Pro takový krok ale pravděpodobně zvedne ruku více centrálních bankéřů až v době, kdy bude dohodnuta půjčka ze strany MMF. Dle šéfa NBH by ale bylo příliš jednoduché spojit možnost snížení sazeb pouze s touto dohodou. Naopak velkou neznámou představuje měnící se prostředí na finančních trzích a ani není zcela jasné, zda inflace dosáhne inflačního cíle v roce 2013. To by mohlo do jisté míry uvolňování měnové politiky oddálit.

Na českém swapovém ani dluhopisovém trhu se výnosy nepohnuly. Obchodní aktivita byla velmi nízká.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).