Hlavní navigace

politika

Volby: Sněmovna omládne a zasedne v ní více žen

V letošních volbách do Poslanecké sněmovny získalo mandát celkem devět stran, což je nejvíce v historii. K volbám dorazilo 60,8 % voličů. „Volební účast je ve srovnání s předchozími sněmovními volbami vyšší o 1,4 procentního bodu. 100% volební…

23. 10. 2017 9:41

Co potřebujete vědět, než půjdete k volbám?

Zítra a pozítří se otevřou volební místnosti v rámci voleb do Poslanecké sněmovny. Svůj hlas můžete jít do volební urny hodit: v pátek 20. října 2017 od 14 do 22 hodin v sobotu 21. října 2017 od 8 do 14 hodin. Dělení voličů do volebních…

19. 10. 2017 16:00

Infografika: Cesta hlasovacího lístku od vás až ke sčítání

Český statistický úřad zpracoval infografiku, která popisuje zpracování výsledků voleb. Podívejte se, co se děje s hlasovacím lístkem poté, co ho hodíte do volební urny? Autor: Český statistický úřad

18. 10. 2017 9:43

Které zákony se kvůli volbám nestihnou schválit?

Podzimní volební zápolení krom smrště politických slibů znamená i to, že Poslanecká sněmovna v původním složení nestihne projednat několik návrhů zákonů. Kterých se to týká?

Doba čtení: 6 minut

Miroslav Kalousek: Navrhovat vystoupit z EU je totéž co vlastizrada

O superhrubé mzdě, o sociálních dávkách, o půjčkách pro chudé rodiny i o drogách. S předsedou TOP 09 jsme si povídali o jeho pohledu na různá prohlášení stran, které mají stejný cíl – aby se nám žilo lépe. Jenže sliby zarmoutit nelze a často již schválené zákony jiná vládnoucí strana zase zruší.

Začátek týdne se akciovým trhům vydařil

Americký akciový index si včera polepšil o 0,8 %, když hlavním protagonistou byly informační technologie, které si připsaly 1,7 %.

20. 6. 2017 9:09
trh
Doba čtení: 2 minuty

Noční můra Theresy Mayové

Britská libra zažívá další povolební šok. Britská premiérka Theresa Mayová chtěla v předčasných volbách posílit svoje postavení v parlamentu i uvnitř konzervativní strany, aby se jí snadněji dohodl brexit. Stal se však pravý opak.

9. 6. 2017 9:12
Doba čtení: 1 minuta

Strach z předčasných voleb živí napětí na italských trzích

Ve stínu britské politiky opět pomalu přituhuje i na italské politické scéně. Tři největší politické strany se dohodly na reformě volebního systému pro dolní komoru parlamentu. Má jít o čistě proporční systém, kde bude hranice pro vstup stanovena na 5 procentech.

6. 6. 2017 9:30
trh
Doba čtení: 1 minuta

Francie: Nový prezident, staré problémy…

Po francouzských prezidentských volbách nastává krátké období klidu, než ve Francii přijdou na řadu další volby, ty parlamentní. Na nich se ukáže, co vlastně mohou nejen trhy očekávat od nového prezidenta, jež se včera ujal svého úřadu.

15. 5. 2017 10:17
Doba čtení: 2 minuty

Pád vlády není pro ekonomiku problémem, může vystrašit sázkaře na koruně

Překvapivé rozhodnutí premiéra Sobotky složit demisi za celou vládu by nemělo pro českou ekonomiku přinést nic revolučně nového. Termín voleb je známý, zbývá do nich již “pouze” půl roku. Celá vládní krize by tak neměla mít trvalejší přesah na trhy.

2. 5. 2017 21:45
Doba čtení: 1 minuta

Předvolební utrácení: vyšší platy, důchody i zdánlivý strop důchodového věku

Volební rok bude pro rozpočet bolestný. Politici se předhání v tom, komu zlepší finanční situaci. Nejnověji to mají být důchodci a řada zaměstnanců.

27. 4. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Riziko na trzích budiž zapomenuto

Trhy si udělaly z voleb rychlý závěr o nejpravděpodobnějším vítězi a příliš už neřeší, co vše se může stát ve druhém kole nebo po parlamentních volbách, které Francii čekají začátkem června.

25. 4. 2017 9:27
Doba čtení: 2 minuty

Výhled pro druhé čtvrtletí: Francie, které nepůjde vládnout?

Průzkumy k francouzským prezidentským volbám stále favorizují Macrona a Le Penovou. Index nejistoty hospodářské politiky Francie je na historickém maximu a vzbuzuje obavy zahraničních investorů. Klíčové budou červnové volby do Národního shromáždění.

18. 4. 2017 19:43
Doba čtení: 6 minut

Nervozita před francouzskými volbami stoupá

Nervozita před francouzskými prezidentskými volbami stoupá. Zatím má ale podle našeho názoru daleko k úrovním, které by hrozily v případě, že by došlo na krizové scénáře zavánějící vypsáním referenda o setrvání v eurozóně. Rozpětí mezi výnosem francouzského a německého desetiletého dluhopisu se sice vrátilo nad 70 bps – úrovně, kde se dlouhodobě pohybovalo naposled v roce 2012.

18. 4. 2017 12:51
Doba čtení: 1 minuta

Trump, Yellenová a inflace naznačí, co čekat od březnového zasedání Fedu

Čeká nás týden, který může být pro další politiku centrálních bank hodně důležitý, a to jak pro Fed, tak i pro ECB.

27. 2. 2017 17:11
Doba čtení: 1 minuta

Pozornost se přesouvá od dat k politice

Trhy budou dnes vstřebávat zápis z jednání ECB a začnou se připravovat na politické události příštího týdne. Tedy Řecko a problémy s třetím záchranným balíkem a plány Trumpovy administrativy ohledně daňové reformy.

17. 2. 2017 12:11
Doba čtení: 2 minuty

Dostane se Fed do sporu s Trumpem?

Zdá se tedy, že největší světová ekonomika dál šlape na plyn. To by mohlo Fedu samo o sobě stačit k tomu, aby se na březnovém zasedání rozhoupal k akci a to nehledě na detaily rozpočtových plánů Donalda Trumpa.

16. 2. 2017 10:19
Doba čtení: 1 minuta

Kterak intervence Bílého domu ve prospěch eura zastínila Fed

Kdo jiný může zastínit americkou centrální banku v den, kdy má zasedání. Jedině nový americký prezident a to skrze verbální intervenci proti dolaru.

1. 2. 2017 11:12
USA
Doba čtení: 2 minuty

Trump začal zostra a “překvapivě” plní volební sliby

Nový americký prezident začal úřadovat pěkně zostra. Oficiálně vypověděl obchodní smlouvu TPP a pozval si na kobereček šéfy velkých amerických nadnárodních firem.

24. 1. 2017 11:17
USA
Doba čtení: 2 minuty

Theresa, Donald a Mario budou tento týden ve středu pozornosti

Od čtvrtečního zasedání ECB nelze očekávat zásadnější zmírnění holubičí rétoriky. Z politických událostí bude sledován páteční inaugurační projev prezidenta D. Trumpa a zítřejší řeč britské premiérky T. May k procesu Brexitu.

16. 1. 2017 11:34
Doba čtení: 5 minut

Makro přehled: Sbohem pane prezidente

Nástup Trumpa do funkce slibuje volatilitu a snůšku různých ekonomických přístupů. Nadcházející období oživí geopolitické problémy a slabost centrální banky. Oživení vlajkových akcií, síla „Trumpova obchodu“ skrývá rizika recese

12. 1. 2017 14:47
USA
Doba čtení: 3 minuty

Zvolení Trumpa pomohlo ČNB, nemusela v listopadu tolik intervenovat

ČNB v listopadu skoupila při obraně kurzového závazku jen 524 milionů eur. Stojí za tím asi hlavně zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. Po této události koruna oslabila a ČNB tak nemusela po zbytek měsíce vůbec intervenovat.

Doba čtení: 1 minuta

Co bude hýbat evropskou ekonomikou v příštím roce?

Příští rok bude Evropa do velké míry žít opět politikou. Letošní politické události nebyly v tržním napětí ani ve výkonu ekonomiky nijak výrazně cítit. Nikde ale není psáno, že tomu bude i příští rok.

Doba čtení: 2 minuty

Riziko na trzích klesá. Co jej v roce 2017 rozhýbe: politika či spíše ekonomika?

Z kapitálových burz jakoby se veškeré obavy vytrácely. Takzvaný index strachu spadl na úroveň letošních minim. Svět globálních finančních trhů jakoby se vůbec nebál toho, co přijde v roce 2017.

20. 12. 2016 13:59
Doba čtení: 2 minuty

Politická nejistota sráží důvěru na finančních trzích

Zveřejnění listopadové inflace v Německu mnoho vzrušení nepřinese, protože se bude jednat pouze o její finální číslo, které by se nemělo lišit od předběžného odhadu.

13. 12. 2016 10:18
trh
Doba čtení: 1 minuta

Italové řekli Renzimu jasné “NE”, co bude pro trhy klíčové?

Italský premiér Renzi zažil o víkendu tvrdý pád. Při vysoké účasti voliči řekli jeho návrhu na oslabené postavení senátu jasné “NE”. Renzi rezignoval a otevřel tak dveře k návratu politické nestability.

5. 12. 2016 11:28
Doba čtení: 2 minuty

Globální vyhlídky: Trumpovo vítězství neznamená zásadní průlom

Otázka, která nyní zaměstnává většinu investorů, je, zda vítězství Donalda Trumpa představuje z hlediska finančních trhů skutečný průlom. Zatím je odpověď NE.

29. 11. 2016 17:47
USA
Doba čtení: 5 minut

Italské banky a vládní dluh čelí výprodejům, výrazná finanční nákaza se zatím nekoná

Jak se dalo očekávat, italský vládní dluh a italské banky se začínají dostávat pod stále větší tlak s tím, jak se blíží referendum o italské ústavě naplánované na tuto neděli.

29. 11. 2016 17:45
Doba čtení: 1 minuta

ECB má strach z politiků, varuje zpráva dva týdny před klíčovým zasedáním

ECB varuje před nárůstem politického napětí a zpráva o finanční stabilitě vyznívá (dva týdny před klíčovým zasedáním) hůře než ta předešlá. Podle ECB narostla rizika náhlých korekcí a prudkých poklesů jednotlivých cen aktiv.

25. 11. 2016 12:07
Doba čtení: 1 minuta

Jak podle ekonomů ovlivní trhy vítězství Trumpa ve volbách?

Od začátku bylo jasné, že vítězství Donalda Trumpa přinese na trhy nejistotu. Co se podle ekonomů bude dít nyní, když volby opravdu vyhrál?

Doba čtení: 10 minut