Hlavní navigace

Začátek týdne se akciovým trhům vydařil

20. 6. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americký akciový index si včera polepšil o 0,8 %, když hlavním protagonistou byly informační technologie, které si připsaly 1,7 %.

Hlavní události

ČSSD navrhuje progresivní zdanění firem a bankovní daň.

Západoevropské akcie by měly na začátku seance pokračovat v růstu.

Makroekonomický kalendář dnes nenabízí žádné podstatné ukazatele.

Société Générale zvýšila doporučení na Koupit pro akcie švýcarského výrobce specializovaných chemikálií Clariant a naopak jej snížila na Držet pro francouzského dodavatele medicínského vybavení Vexim a norského ropného producenta Statoil.

Obchodování na zámořských trzích

Americký akciový index si včera polepšil o 0,8 %, když hlavním protagonistou byly informační technologie, které si připsaly 1,7 %. Okolo jednoho procenta posílily i akcie farmaceutických a finančních společností. Nižší ceny ropy poslaly dolů akcie energetických titulů, které včera přišly o 0,7 %.

Burzy v asijsko-pacifickém regionu v průběhu dnešního ranního obchodování jednotný směr neměly. Japonský index Topix si připsal 0,8 %, když mu pomohl především slábnoucí jen po jestřábích komentářích amerického centrálního bankéře Williama Dudleye. V plusu končí i parket v Indii, kde nejvíce rostoucím titulem byly akcie společnosti Tata Motors, jejíž matka zvažuje potenciální listing automobilky Jaguar Land Rover. Naopak do červeného zamířily čínské akcie (-0,2 %), pro něž bude důležité rozhodnutí MSCI o jejich případném zařazení do benchmarkových indexů. Hlubší ztráty okolo 0,8 % jsme zaznamenali v Austrálii, kde agentura Moody’s snížila rating pro největší banky v zemi.

Návrhy nového zdanění firem

ČSSD přichází s návrhy progresivního zdanění firem a bankovní daně. Stávající daň 19 % by měla platit pro společnosti s nezdaněným ziskem v rozmezí 5 – 100 mil. CZK. Nižší 15% daň by zaplatily firmy pod tímto pásmem, naopak společnosti se ziskem nad 100 mil. CZK by zaplatily 24 %. Pro ČEZ by to tak znamenalo zvýšení odvodu daně v řádu jedné miliardy korun, což je zhruba 2 CZK na akcii.

dan_z_prijmu

Kromě toho přichází i s bankovní daní, která by se vyměřovala podle výše aktiv. 0,05% sazbu by platily banky s aktivy do 50 mld. CZK, 0,1 % banky s 50 až 100 mld. CZK, 0,2 % banky s 100 až 300 mld. CZK a 0,3 % banky nad 300 mld. CZK. Například pro Monetu by celkový dodatečný odvod představoval více jak 0,5 mld. CZK, což je 1 CZK na akcii.

Navrhované změny jsou pro firmy negativní zprávou, nicméně si nemyslíme, že by akcie měly reagovat. Podobné návrhy byly již zveřejněny před několika měsíci.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).