Hlavní navigace

Začátek týdne se akciovým trhům vydařil

Autor: Shutterstock
Miroslav Frayer

Americký akciový index si včera polepšil o 0,8 %, když hlavním protagonistou byly informační technologie, které si připsaly 1,7 %.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Hlavní události

ČSSD navrhuje progresivní zdanění firem a bankovní daň.

Západoevropské akcie by měly na začátku seance pokračovat v růstu.

Makroekonomický kalendář dnes nenabízí žádné podstatné ukazatele.

Société Générale zvýšila doporučení na Koupit pro akcie švýcarského výrobce specializovaných chemikálií Clariant a naopak jej snížila na Držet pro francouzského dodavatele medicínského vybavení Vexim a norského ropného producenta Statoil.

Obchodování na zámořských trzích

Americký akciový index si včera polepšil o 0,8 %, když hlavním protagonistou byly informační technologie, které si připsaly 1,7 %. Okolo jednoho procenta posílily i akcie farmaceutických a finančních společností. Nižší ceny ropy poslaly dolů akcie energetických titulů, které včera přišly o 0,7 %.

Burzy v asijsko-pacifickém regionu v průběhu dnešního ranního obchodování jednotný směr neměly. Japonský index Topix si připsal 0,8 %, když mu pomohl především slábnoucí jen po jestřábích komentářích amerického centrálního bankéře Williama Dudleye. V plusu končí i parket v Indii, kde nejvíce rostoucím titulem byly akcie společnosti Tata Motors, jejíž matka zvažuje potenciální listing automobilky Jaguar Land Rover. Naopak do červeného zamířily čínské akcie (-0,2 %), pro něž bude důležité rozhodnutí MSCI o jejich případném zařazení do benchmarkových indexů. Hlubší ztráty okolo 0,8 % jsme zaznamenali v Austrálii, kde agentura Moody’s snížila rating pro největší banky v zemi.

Návrhy nového zdanění firem

ČSSD přichází s návrhy progresivního zdanění firem a bankovní daně. Stávající daň 19 % by měla platit pro společnosti s nezdaněným ziskem v rozmezí 5 – 100 mil. CZK. Nižší 15% daň by zaplatily firmy pod tímto pásmem, naopak společnosti se ziskem nad 100 mil. CZK by zaplatily 24 %. Pro ČEZ by to tak znamenalo zvýšení odvodu daně v řádu jedné miliardy korun, což je zhruba 2 CZK na akcii.

FIN19

Kromě toho přichází i s bankovní daní, která by se vyměřovala podle výše aktiv. 0,05% sazbu by platily banky s aktivy do 50 mld. CZK, 0,1 % banky s 50 až 100 mld. CZK, 0,2 % banky s 100 až 300 mld. CZK a 0,3 % banky nad 300 mld. CZK. Například pro Monetu by celkový dodatečný odvod představoval více jak 0,5 mld. CZK, což je 1 CZK na akcii.

Navrhované změny jsou pro firmy negativní zprávou, nicméně si nemyslíme, že by akcie měly reagovat. Podobné návrhy byly již zveřejněny před několika měsíci.