Hlavní navigace

Změny a novinky v roce 2012

Přehled důležitých změn, které nás čekají od 1. ledna 2012

Daňové přiznání pro rok 2012: Na tento rok budeme ještě rádi vzpomínat

OSVČ budou na rok 2012 vzpomínat většinou v dobrém. Rok 2012 je pravděpodobně jeden z nejlepších roků z hlediska daňové zátěže, a to pro značnou část OSVČ.

Doba čtení: 3 minuty

Důchod za zemřelého musíte vrátit vy

Včasným poukazováním důchodů docházelo k tomu, že dávky vyplacené již zemřelým osobám nemohly být vymáhány. Nyní už si je nechat nesmíte, stávají se dluhem.

Doba čtení: 2 minuty

Šest změn, které vám přinesla novela o nemocenském pojištění

Mezi záplavou změn, které přinesl nový rok, prošla poměrně bez povšimnutí také novela zákona o nemocenském pojištění. Co přináší?

16. 2. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Vyplatí se dobrovolná účast na státním důchodovém pojištění?

Další novinka, která platí od nového roku, se týká možnosti doplácení dobrovolného důchodového pojištění. K čemu vám je dobré a čím si můžete důchod zvýšit?

Máte zmatek v reformách? Podívejte se, co už platí a co teprve platit bude

Jaké změny přinesla malá důchodová reforma a jaké teprve přinese ta velká? Zajímavé bude také sledovat, zda se vůbec někdy dočkáme daňové reformy ministra Kalouska.

Soudy mohou začít snižovat odškodnění za neplatný vyhazov

Za chyby se platí, i při neplatné výpovědi, ale soud může od 1. 1. 2012 odškodnění pro zaměstnance snížit. To je vstřícný krok zvláště pro menší firmy a živnostníky, pro které byly náhrady takřka likvidační.

Doba čtení: 16 minut

Chcete jít do předčasného důchodu? Někteří z vás si od letoška pohorší

U předčasných důchodů došlo od 1. ledna 2012 k vyššímu krácení za tzv. předčasnost. Výše procentní výměry předčasného starobního důchodu se snížila určitým procentem za každých započatých 90 kalendářních dnů z doby ode dne, od kterého se přiznává…

Nezaměstnaní s vyšším platem dostanou více peněz

K novému roku proběhla valorizace maximální podpory v nezaměstnanosti. Na lepší peníze si přijdou propuštění zaměstnanci s vyššími příjmy.

Doba čtení: 6 minut

Kolik vám může strhnout exekutor z platu?

Po zvýšení životního minima a nákladů na bydlení si bude moci exekutor od ledna 2012 v případě exekuce vzít méně. MODELOVÉ PŘÍKLADY:

Doba čtení: 9 minut

O kolik vám leden 2012 zvýšil důchod?

Od lednové splátky roku 2012 jsou valorizovány všechny důchody – řádné i předčasné starobní důchody (u předčasných důchodů zároveň ale dochází k vyššímu krácení v případě odchodu o 1 až 2 roky dříve), důchody pro invaliditu prvního, druhého…

Šest nejdůležitějších daňových a pracovních změn pro rok 2012 + kalkulačky

Přehledně: Co se změnilo, proč a jaký vliv to má na vaši peněženku. Spočítejte si rozdíly.

Změny ve zdravotnictví, které přinesl rok 2012

Platba za celý recept, plná cena za volně prodejné léky, ale i větší práva pacientů. Přečtěte si o změnách ve zdravotnictví, které přinese letošní rok.

Doba čtení: 4 minuty

Stáhněte si formulář k dani z nemovitostí. Novinky pro rok 2012

Rok 2012 přinesl změny i do oblasti daně z nemovitostí. Přečtěte si o novinkách a stáhněte si také nový formulář platný pro rok 2012.

Doba čtení: 4 minuty

OSVČ si mohou od nového roku zvyšovat dodatečně zálohy na pojistné

Od nového roku mohou OSVČ svou zálohu na důchodové pojištění, kterou uhradí do splatnosti, ve stejném období dodatečně zvýšit.  Splatnost záloh na důchodové pojištění právní úprava stanovila tak, že prostředky musí být na účet příslušné okresní…

5. 1. 2012 12:39

Exekutor vám ze mzdy ukrojí méně, věřitelé tak "ostrouhají"

I tomu největšímu dlužníkovi, který je zavalen exekucí, musí zůstat nezabavitelné minimum. A pro rok 2012 se jeho výše změnila.

Doba čtení: 4 minuty

Rok 2012 ovlivnil i pravidla u sirotčích důchodů

O změnách, které přinesl rok 2012 do oblasti vdoveských a vdovských důchodů už jsme vás informovali. Jen připomeneme, že došlo ke zrušení tzv. odbytného (12 měsíčních splátek důchodu vyplacených po ztrátě nároku na vdovský/vdovecký důchod z důvodu…

Nemocenské a vycházky postihly změny. Nepřipravte se o ně

Nový rok pozměnil pravidla u stanovování vycházek. Později než v sedm byste venku být neměli, někteří si ale mohou čas vycházek volit sami.

Doba čtení: 2 minuty

Hypotéky by měly zůstat levné i letos

Už nějakou dobu se pohybují úrokové sazby hypoték na svých minimech, která se stále snižují. Průměrné nabídkové sazby se v prosinci pohybovaly podle indexu GOFI na hodnotách 3,66 % a levné by měly zůstat úvěry na bydlení i v letošním roce. Sazby by…

3. 1. 2012 10:16

Změny v sociálním pojištění od 1. 1. 2012

Změny v důchodech, zálohách na pojistném nebo výpočtu dávek nemocenského pojištění. Pročtěte si změny u sociálního pojištění.

Jak se vás dotknou změny u stravného platné od 1. ledna 2012?

Od nového roku se zvýšily sazby tuzemského stravného. Novela zákoníku práce pak také změnila pravidla pro tuzemské i zahraniční stravné.

Změny v roce 2012 v kostce

Bude dráž, na druhé straně ale budeme platit nižší daň z příjmů. Přehled změn, které se dotknou vaší peněženky

Vdovy a vdovci budou od Nového roku bez odbytného

Od Nového roku již vdovy nebo vdovci nebudou mít nárok na tzv. odbytné. Jde o jednorázovou výplatu 12 měsíčních splátek důchodu, který dosud dostávali ke dni zániku nároku na vdovský nebo vdovecký důchod při uzavření nového manželství. „Současně…

30. 12. 2011 9:41

Jak správně počítat délku zkušební doby od roku 2012?

Jednou sjednanou zkušební dobu nesmíte smluvně prodlužovat, s výjimkou dovolených a překážek v práci. Lze jí ale naopak zkrátit.

Úvěry na bydlení od daní odečtete i v příštích letech

Ve fóru našeho serveru se rozběhla diskuze, ve které lidé rozebírali, jak a od kdy bude omezena možnost odečítat od daňového základu úroky zaplacené na úvěry na bydlení. Je z ní patrné, že v tomto směru panují nejasnosti. Jak to tedy je? Ministr…

Na neschopence budete mít v roce 2012 přísnější režim

Vycházky během dočasné pracovní neschopnosti budou od roku 2012 omezeny maximálně na šest hodin během jediného dne a to ještě pouze v časovém úseku od 7 do 19 hodin. „Rozhodnutí, zda se vycházky vymezí na konkrétní časový úsek nebo několik…

Od ledna budou valorizovány všechny důchody

Od lednové splátky roku 2012 budou valorizovány všechny důchody – řádné i předčasné důchody starobní (u předčasných důchodů zároveň ale dochází ke krácení tzv. předřasnosti), důchody pro invaliditu prvního, druhého i třetího stupně, vdovské,…

Deset změn, které se v novém roce dotknou zaměstnanců a zaměstnavatelů

Těžko najdete osobu, které se vyhnou novinky roku 2012. Jak změny ovlivní zaměstnance a jejich chlebodárce?

Doba čtení: 3 minuty

Valorizace minimální mzdy neprošla, vláda jde proti logice

I když ministerstvo práce navrhovalo minimální mzdu zvýšit, vláda to s odvoláním na nejistý ekonomický vývoj zamítla. Minimální mzda tak bude již šestým rokem stejná.

Doba čtení: 4 minuty

Výpověď "na hodinu" 2012: jak okamžitě zrušíte pracovní poměr?

Můžete skončit okamžitě a hned odejít z práce? Je to možné a nová právní úprava předejde spekulacím a upřesní podmínky.

Doba čtení: 5 minut

Režijní jízdenka na dráhu dvojnásobně podraží

Lidé, kteří mají ze zákona nárok na téměř bezplatné cestování s Českými drahami, zaplatí od ledna za svou výhodu dvakrát více než dosud a v příštích letech bude zdražení pokračovat. Dohodl se na tom Odborový svaz železničářů s ministrem dopravy…

21. 12. 2011 12:30