Hlavní navigace

Hypotéky by měly zůstat levné i letos

Sdílet

Už nějakou dobu se pohybují úrokové sazby hypoték na svých minimech, která se stále snižují. Průměrné nabídkové sazby se v prosinci pohybovaly podle indexu GOFI na hodnotách 3,66 % a levné by měly zůstat úvěry na bydlení i v letošním roce. Sazby by se podle odhadů společnosti Golem Finance měly pohybovat kolem 4% hranice.

Pro první čtvrtletí 2012 očekáváme, že sazby nebudou klesat, současný stav považujeme za stav úrokového dna. Pro první čtvrtletí očekáváme u fixních sazeb setrvání na úrokové dně, případný nárůst sazeb v rozmezí 0,1 až 0,2 %, uvádí zpráva společnosti Golem Finance s tím, že při mírné ekonomické recesi se dá očekávat pohyb sazeb v rozmezí od 3,7 do 4 %.

Pokud by došlo k černým scénářům vývoje (rozpad EU, razantní propad ekonomiky, panika na finančních trzích…) může být však vývoj zcela jiný, hrozí, růst sazeb vlivem prudkého nárůstu rizikové marže na straně bank a také vlivem nevyzpytatelného vývoje na finančních trzích. Nicméně černý scénář pro rok 2012 nepředpo­kládáme, uzavírá zpráva.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).