Hlavní navigace

Vdovy a vdovci budou od Nového roku bez odbytného

Sdílet

Jiří Hovorka 30. 12. 2011

Od Nového roku již vdovy nebo vdovci nebudou mít nárok na tzv. odbytné. Jde o jednorázovou výplatu 12 měsíčních splátek důchodu, který dosud dostávali ke dni zániku nároku na vdovský nebo vdovecký důchod při uzavření nového manželství.

Současně se od nového roku zkracuje doba stanovená pro opětovný vznik nároku na vdovský a vdovecký důchod, říká Jana Buraňová z České správy sociálního zabezpečení. A to z nynějších pěti let na dva roky. Tato nová úprava se bude týkat občanů, kterým vznikl nárok na vdovský nebo vdovecký důchod po 31. 12. 2011. U důchodů, na které nárok vznikl před 1. lednem 2012, se pro účely opětovného nároku uplatní dosavadní příznivější pětiletá lhůta. A to i za situace, že k zániku původního nároku dojde až po 31. 12. 2011.

Pro splnění podmínek pro nárok na vdovský/vdovecký důchod nově postačí, pokud zemřelý manžel/manželka splnil podmínky nároku na předčasný starobní důchod, říká Buraňová. Vdova má nárok na vdovský důchod po manželovi, který byl poživatelem starobního nebo invalidního důchodu, nebo splnil ke dni smrti podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod nebo podmínky nároku na starobní důchod (zahrnuje i předčasný starobní důchod) anebo zemřel následkem pracovního úrazu. Vdovec má nárok na vdovecký důchod po manželce za stejných podmínek jako vdova.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).