Hlavní navigace

smlouvy

Jak ověřit zahraniční veřejnou listinu?

V řadě případů se můžeme setkat s nutností ověřit platnost listin, kterými je v obchodním styku ověřována nějaká skutečnost, jako je např. plná moc nebo ověření podpisu na nejrůznějších smlouvách. Ale jak na to?

Doba čtení: 6 minut

Rychlé úhradě dluhu napomůže, když je smlouva jednoznačně srozumitelná. Jak na to?

Co jsou zákonné úroky z prodlení? Od kdy na ně věřiteli vzniká nárok? Co je notářský zápis se svolením k vykonatelnosti a jaké má výhody pro věřitele? Co když ani právník nenapíše smlouvu jednoznačně? Co potom platí?

Doba čtení: 6 minut

Kdy propadá a kdy nepropadá realitce složená rezervační záloha?

V praxi při podpisu rezervační smlouvy na nemovitost skládáte realitní kanceláři zálohu, která pak propadá jako smluvní pokuta, když vyhlédnutou nemovitost nekoupíte. Kdy je to v pořádku? A kdy ne a máte nárok na vrácení peněz?

Doba čtení: 6 minut

Jak finanční poradce mění makléře a proč číst smlouvy?

Čtěte smlouvy, nepodepisujte nic, co neříká to, co očekáváte, čemu nerozumíte. Čtěte, chápejte, přemýšlejte, ptejte se (a odpovědi zaznamenejte). Pokud vám při dotazu na nějaké ustanovení řeknou, že „to tak mají všichni“, neznamená to, že to tak musíte mít i vy.

Elektřina zdražuje, „šmejdi“ cítí šanci. Nepouštějte si je domů, ušetříte peníze i nervy

Strach z růstu cen prodává. A podomní prodejci toho budou chtít využít, varuje úřad. Jak si s nimi poradit a na co si dát při změně dodavatele pozor? Máme pro vás desatero.

Doba čtení: 8 minut

Odešla ke konkurenci, i když neměla. Stotisícovou pokutu platit nemusí, rozhodl soud

Porušila dohodu o konkurenční doložce, ale měla štěstí. Podle odvolacího soudu měla zaplatit roční plat, ale Nejvyšší soud rozhodl, ať neplatí nic. Že by tedy zaměstnanci nemuseli zákaz konkurence dodržovat?

Doba čtení: 8 minut

Kdy nemůžete vrátit zboží z e-shopu do dvou týdnů?

Většinou platí, že při nákupu v internetovém obchodě můžete odstoupit od smlouvy do 14 dnů od převzetí zboží. Z tohoto pravidla ale existují výjimky. „Odstoupit nemůžete například od smlouvy na dodávku zboží upraveného na míru, nebo pokud se jedná…

4. 10. 2017 12:05

Pozor na telefonické nabídky. Neuvážené "ano" znamená uzavření smlouvy

Smlouvy se dnes dají uzavřít i na dálku, čehož využívají obchodníci například při telefonických nabídkách. Zde může každé vaše neuváženě vyslovené „ano“ znamenat závazné přijetí smlouvy. Kamenem úrazu je pak fakt, že pro pozdější „reklamaci“…

29. 9. 2017 8:27

Jak je to s nájmem, když je na smlouvě více lidí?

Pokud je ve smlouvě na straně nájemce uvedeno více osob, jde o společný nájem bytu. Dále jsou společnými nájemci i manželé. Tomto případě stačí, aby nájemní smlouvu podepsal jen jeden z nich. Se vznikem společného nájmu musí souhlasit pronajímatel…

26. 9. 2017 14:23

Rezervační smlouva u realitky představuje riziko. Jak ho minimalizovat?

Jak eliminovat rizika, která vyplývají z rezervační smlouvy? Přinášíme druhý díl článku o realitkách s praktickými radami.

Doba čtení: 8 minut

V prodlení nemusí být jen dlužník, ale i věřitel. Stačí, že neposkytne součinnost

Máte bezhotovostně zaplatit dluh, ale neznáte číslo účtu věřitele. Co dělat, abyste neplatili úroky z prodlení? Na koho a jaké dopadají povinnosti při povinné bezhotovostní platbě?

Doba čtení: 4 minuty

Na co dát pozor ve smlouvě, když si chcete nechat postavit dům?

Ve smlouvě o výstavbě rodinného domu jde o hodně. Poradíme, na co si dát pozor, abyste na ni nedoplatili.

Doba čtení: 5 minut

Můžete se bránit výpovědi z nájmu bytu?

Vztah mezi nájemcem a pronajímatelem může končit buď dohodou nebo výpovědí. Pokud jste ji od pronajímatele dostali vy a chcete se bránit, neřešte situaci tím, že se budete bránit převzetí písemnosti. V ČR se aplikuje tzv. fikce doručení a po určité…

25. 10. 2016 12:28

Jak se můžete vyvázat ze smlouvy o dodávce energií?

Víte, že se ze smlouvy s dodavatelem energií uzavřené s podomním prodejcem nebo přes internet či telefon můžete vyvázat i po zahájení dodávek?

Doba čtení: 4 minuty

Pracovní poměr sjednáte i ústně, ale můžete přijít o zkušební dobu

Máte práci, můžete začít! I takto lze platně uzavřít pracovní poměr. Když jej posléze stvrdíte písemně, dejte si pozor na ustanovení o zkušební době.

Doba čtení: 6 minut

Braňte se pracovnímu poměru na dobu určitou. Poradíme jak

Pokud byla smlouva na dobu určitou sjednána v rozporu se zákoníkem práce, můžete včasným oznámením zajistit, že bude poměr klasifikován jako na dobu neurčitou.

5. 1. 2016 0:00
Doba čtení: 6 minut

ARE stat a Lukáš Jurenka. Oberou vás o 30 tisíc ročně. Legálně.

Na trhu existují firmy, které těží z chyb jiných osob. Stačí jeden krok vedle a už se vezete a téměř není obrany. Jak se jim bránit a jak je poznat?

Doba čtení: 14 minut

Předsmluvní odpovědnost: na co dát pozor, než uzavřete smlouvu?

Každý ví, že když poruší smlouvu, bude za to nést odpovědnost. Ale co se bude dít v situacích, než k samotnému uzavření smlouvy dojde?

7. 10. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Odstupování od smlouvy. Jaká má kdo práva a povinnosti?

Uzavírání rozličných smluv je nedílnou součástí snad všech lidských životů. Běžný občan pak nejčastěji vstupuje do smluvního vztahu v pozici spotřebitele a druhá smluvní strana je v tomto vztahu jako podnikatel.

Doba čtení: 4 minuty

Za registraci na portálu Allianz můžete vyhrát elektroniku

Společnost Allianz se snaží nalákat své klienty k registraci na klientském portálu MojeAllianz. Zde mohou bezplatně spravovat své smlouvy, kontrolovat platby na pojistné nebo sledovat vyřizování škody. Po registraci, kdy je nutné ověření pomocí…

29. 4. 2015 11:13

Nejčastější triky podomních prodejců energií

Většina Čechů (72 %) se někdy setkala s podomním prodejem energií. Vyplývá to z průzkumu společnosti E.ON. Podomní prodejci jsou nechvalně známí tím, že pod záminkami získávají od domácností osobní údaje, které pak použijí k přepisu energií nebo…

6 smluvních ujednání s jinými důsledky, než byste čekali

Při uzavírání smlouvy nespoléhejte pouze na běžnou obezřetnost a pečlivé přečtení smluvního textu. Obsah smluv totiž není určen pouze tím, co je vytištěno na podepsaném papíře.

4. 2. 2015 0:00
Doba čtení: 6 minut

Při prodlení dlužníka můžete požadovat úroky a od smlouvy odstoupit

Po uplynutí přiměřeně dlouhé doby od splatnosti dluhu můžete od smlouvy odstoupit, aniž byste předtím museli dlužníka upomínat o splnění.

Doba čtení: 4 minuty

Pozor na obchodníky zneužívající výjimku v zákoně. Opravdu nemůžete vrátit zboží?

Pokud uzavřete kupní smlouvu na dálku (například nákup přes internet), můžete do 14 dnů od převzetí zboží odstoupit od smlouvy. Zákon ale stanovuje různé výjimky, kdy to není možné.  Jednou z nich je případ, kdy zakoupíte zboží v uzavřeném obalu,…

27. 10. 2014 12:21

dTest: Operátoři často nerespektují nařízení občanského zákoníku

Polovina operátorů (zejména ti virtuální) nerespektují nová ustanovení občanského zákoníku. Vyplývá to ze šetření sdružení dTest, který se zaměřil na jejich obchodní podmínky. Podle nich polovina operátorů odkazuje na neplatnou právní úpravu a více…

16. 9. 2014 9:46

Novela může zhoršit postavení zákazníků mobilních operátorů

Ministerstvo průmyslu a obchodu v březnu předložilo novelu zákona o elektronických komunikacích. Poslanci jej však vrátili hospodářskému výboru pro nejistotu dopadů plánovaných změn. „Hospodářský výbor místo toho, aby pochybnosti rozptýlil…

15. 9. 2014 11:46

Sdělené IČ vás může připravit o možnost odstoupení od smlouvy

Někteří obchodníci se naučili zneužívat faktu, že uzavře-li živnostník smlouvu po telefonu, nemá právo od ní odstoupit. „Nemůže se dovolávat ustanovení občanského zákoníku týkajících se spotřebitelských práv. V případě uzavírání smluv po telefonu…

22. 8. 2014 9:42

5 tipů, které vám pomohou při koupi bytu

Nákup za miliony neděláte každý den. Proto se na něj řádně připravte, ať dobře pořídíte a nepřijdete o peníze.

Doba čtení: 6 minut

Nevýhodnou smlouvu můžete uzavřít i jedním kliknutím

Časopis dTest upozornil, že nevýhodnou smlouvu můžete podle nového občanského zákoníků uzavřít i jedním kliknutím počítačové myši. Nejčastěji takový případ může například nastat u cestovních smluv „Podle německých pravidel pro uzavření cestovní…

3. 7. 2014 12:20

Analýza všeobecných obchodních podmínek stavebních spořitelen

Všeobecné obchodní podmínky (VOP) jednotlivých stavebních spořitelen obsahují řadu důležitých ustanovení, která je dobré znát. Podrobná analýza.

Doba čtení: 5 minut