Hlavní navigace

koruna

Koruna dostane ke sto letům speciální dvacetikoruny a stokorunu. Půjde s nimi platit

Na konci ledna Česká národní banka vydá další speciální dvacetikoruny, se kterými půjde běžně platit. Zahájí tím oslavy 100. výročí zavedení československé koruny. Zároveň centrální banka vydá do oběhu i speciální stokorunovou bankovku a historicky…

V oběhu už jsou bankovky a mince za více jak 600 miliard korun

Ke konci roku 2018 bylo v Česku v oběhu přes 2,4 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o pět procent. Hodnota peněz v oběhu stoupla z předloňských 592 miliard na zhruba 616 miliard korun. Vyplývá to ze statistik České národní banky, na…

11. 1. 2019 8:48

Bude euro letos za 25 korun? Česká měna je nejsilnější od září

Česká koruna zpevnila už na nejsilnější úroveň od září roku 2018, na mezibankovním trhu se obchoduje už pod kurzem 25,60 EUR/CZK. V bankách a směnárnách je kurz vyšší. Například Česká spořitelna prodává nyní jedno euro za 26,28 koruny, směnárny…

Když koruny létaly v bombardérech. Střípky z historie československých peněz

Historie československých korun nebyla příliš dlouhá, nicméně i v ní se můžeme setkat se zásadními, nebo alespoň se zajímavými okamžiky. Projděte si některé z nich.

Doba čtení: 5 minut

Beneš, Masaryk a Štefánik na dvacetikoruně. ČNB jich vydá celkem 600 tisíc

Už brzy budete moci zaplatit dvacetikorunou s Masarykem, Štefánikem a Benešem. Česká národní banka vydá u příležitosti stého výročí vzniku československého státu oběžné mince v hodnotě 20 korun s portréty zakladatelů republiky – Tomáše Garriguea…

17. 10. 2018 12:04

V oběhu je poprvé 600 miliard korun. Rychlému růstu pomáhá nevýhodné spoření

Celková hodnota všech bankovek a mincí české měny, které jsou v oběhu, překonala 20. července 2018 vůbec poprvé hranici 600 miliard korun. Tato částka představuje více než 2,3 miliardy kusů bankovek a mincí. Objem hotovosti v oběhu v poslední době…

23. 7. 2018 11:39

Proč koruna oslabuje? Doplácíme na neklid ve světě, je podhodnocená

Korunu oslabují hlavně globální faktory. Od intervencí ČNB a přílivu spekulativních peněz, je na ně totiž více citlivá. Kdy zase začne posilovat? Zeptali jsme se analytiků.

Doba čtení: 7 minut

Vyšší sazby nezabraly. Koruna je poprvé od září nad hladinou 26 CZK/EUR

Koruna se dnes poprvé od loňského září na mezibankovním trhu obchoduje nad hladinou 26 CZK/EUR. Koruna oslabuje, i když bankovní rada ČNB na včerejším zasedání jednomyslně zvýšila úrokové sazby a nevyloučila další utahování měnové politiky ve druhé…

Koruna má 25 let. Že je úspěšná, dokazuje i odpor Čechů k euru

Krátce po rozdělení Československa došlo i k rozdělení měn. V únoru slaví česká koruna pětadvacetiny. Vysvědčení za první čtvrtstoletí jsme nechali vystavit od ekonomů. Vyšlo velmi dobře.

Doba čtení: 6 minut

V oběhu je 592 miliard korun. Z bankovek je nejčastější tisícikoruna

Na konci loňského roku bylo v Česku v oběhu přes 2,3 miliardy kusů bankovek a mincí. Podle statistik České národní banky tak jejich počet oproti konci roku 2016 vzrostl o pět procent. Jejich celková hodnota stoupla na zhruba 592 miliard korun, což…

12. 1. 2018 11:55

Meziroční růst cen výrobců v České republice zřejmě v květnu zpomalil

Hlavní dnes zveřejňovanou statistikou v regionu bude květnový vývoj cen výrobců v České republice. Oproti dubnu očekáváme pokles výrobních cen především díky nižším cenám ropy na světových trzích.

16. 6. 2017 9:53
Doba čtení: 2 minuty

Po konci kurzového závazku došlo k poklesu podílu zahraničních investorů v českých dluhopisech

Podle dnes zveřejněných údajů Ministerstva financí klesl podíl zahraničních držitelů korunových státních dluhopisů a pokladničních poukázek na 45,4 % z 47,3 % v březnu. Konkrétně bylo v rukou zahraničních investorů ke konci dubna 693 miliard korun všech korunových obligací (v březnu to bylo 718 miliard).

31. 5. 2017 13:21
trh
Doba čtení: 1 minuta

Slabší inflační data budou výzvou pro utahování americké měnové politiky

Navzdory zlepšující se situaci na trzích práce na obou stranách Atlantického oceánu se tento týden z USA i eurozóny dočkáme spíše slabších inflačních čísel za květen.

29. 5. 2017 9:58
trh
Doba čtení: 6 minut

Zpřesněná data HDP naznačí slabší spotřebu domácností v UK a ve Španělsku

Trhy se budou věnovat analýze zápisu z posledního jednání FOMC a oznámení snižování bilance Fedu. Další zpřesnění rozkladu HDP ve Velké Británii a Španělsku ukáže na nižší spotřebu domácností.

25. 5. 2017 9:35
trh
Doba čtení: 2 minuty

Bez investic koruna neposílí

Nedávno zveřejněné první odhady HDP ukázaly, že se české ekonomice během prvních třech měsíců roku dařilo. Výsledný mezičtvrtletní růst o 1,3 % překonal i naše optimistické očekávání. Díky za to, ale proč nerosteme ještě rychleji?

25. 5. 2017 7:49
trh
Doba čtení: 1 minuta

Koruna těží z komentářů Bendy i z propadu indexů globálního “strachu”

Koruna se vrátila pod 26,50 EUR/CZK. Líbí se jí komentáře z centrální banky i dobrá nálada v eurozóně. Centrální bankéř Benda včera hovořil o tom, že klíčová pro další politiku centrální banky budou data z ekonomiky za třetí kvartál. Ta by měla rozhodnout, zda bude zapotřebí zvýšit úrokové sazby již na konci tohoto roku.

24. 5. 2017 14:25
Doba čtení: 1 minuta

Chřadnoucí koruna: lesk a bída devizových rezerv

Devizové rezervy nabobtnaly na 90 % HDP. Tímto svým dlužníkům, tedy emitentům rezervních měn, nabízíme nějaký ten oběd zdarma. Dopadne na českou korunu inflační daň ze zahraničí? Převáží výnosy náklady, vyplatí se přijatá strategie? Co říká historie?

Doba čtení: 7 minut

Koruna zastavila ztráty, bude ČNB více sledovat ceny nemovitostí?

Koruna na nějaký čas zapomněla na testování intervenční bariéry na 27 EUR/CZK a splula do blízkosti 26,60. Za o něco lepší náladou na koruně stojí podle analytiků několik vzájemně provázaných faktorů.

9. 5. 2017 10:53
Doba čtení: 1 minuta

Koruna na zasedání ČNB reaguje oslabením

Za dnešním oslabení stojí především zklamání investorů z nové prognózy centrální banky.

4. 5. 2017 15:50
Doba čtení: 1 minuta

Pád vlády není pro ekonomiku problémem, může vystrašit sázkaře na koruně

Překvapivé rozhodnutí premiéra Sobotky složit demisi za celou vládu by nemělo pro českou ekonomiku přinést nic revolučně nového. Termín voleb je známý, zbývá do nich již “pouze” půl roku. Celá vládní krize by tak neměla mít trvalejší přesah na trhy.

2. 5. 2017 21:45
Doba čtení: 1 minuta

Jak koruna obstojí v testu francouzských voleb?

Česká koruna může projít při francouzských volbách zajímavým testem. Historicky se nikdy nejednalo o měnu, která by reagovala výrazněji na nárůst napětí v eurozóně.

21. 4. 2017 9:07
trh
Doba čtení: 1 minuta

Koruna je nejslabší od ukončení kurzového závazku

Česká národní banka uvolnila 6. dubna 2017 kurz koruny. O tom jsme informovali v článku ČNB uvolnila kurz koruny. Bude se probírat z narkózy, říká guvernér. Od té doby koruna mírně oslabila a dnes, ve čtvrtek 20. dubna 2017, je zatím nejslabší od…

Slabá inflační data podkopla americkému dolaru nohy

Čtvrteční odpolední data z USA srazila kurz dolaru a podpořila společnou evropskou měnu. Tuto úroveň kurz opanoval i v průběhu velikonočního pondělí, kdy trhy profitovaly ze silných čínských dat. Na dolaru zklamala dubnová důvěra v průmyslovém sektoru z okolí New Yorku.

18. 4. 2017 12:46
Doba čtení: 5 minut

Koruna mírně oslabuje

V regionu dnes bude zveřejněna pouze polská jádrová inflace a záznam z posledního zasedání maďarské centrální banky. Polské březnové jádrové ceny pravděpodobně stoupnou o 0,5 % y/y, což je nejvyšší hodnota za poslední více než dva roky.

12. 4. 2017 11:46
Doba čtení: 2 minuty

Intervence ČNB minulý týden kolem 160 mld. Kč

Z celkové likvidity bankovního sektoru vyplývá, že ČNB musela minulý týden ve středu a čtvrtek, tj. v den měnového jednání, patrně intervenovat kolem 100 mld. Kč. Pravděpodobně se tak jedná o nejintenzivnější intervence centrální banky v průběhu dvou dní za celou dobu trvání kurzového závazku.

Doba čtení: 1 minuta

Jak ovlivní vaši peněženku konec devizových intervencí?

Česká národní banka letos (možná) přestane bojovat proti silné koruně. Jak se bude chovat koruna po ukončení kurzového závazku a jak to ovlivní naše peněženky?

Koruna je v předvečer zasedání ČNB nervózní

Vývoj kurzu domácí měny dnes byl nervózní. Koruna se několikrát odlepila od hladiny kurzového závazku a zaznamenala nepatrné oslabení.

29. 3. 2017 17:48
Doba čtení: 1 minuta

Zařazení Česka mezi „rozvíjející se země“ je dobrou zprávou pro vládní dluhopisy

Důvodem tohoto českého pádu je především vliv silnějšího dolaru vůči koruně. Co se může na první pohled zdát jako nepříjemnost, je ve skutečnosti příznivou zprávou pro české státní dluhopisy.

23. 2. 2017 14:56
Doba čtení: 1 minuta

Důležitý den pro korunu: prosincový růst inflace a noví členové bankovní rady

Zatímco ve světě budou zveřejněny spíše druhořadé indikátory, českou ekonomiku čekají mimořádně důležité události.

10. 1. 2017 13:06
trh
Doba čtení: 3 minuty

Běžný účet v přebytku i přes výrazný odliv dividend

Přebytek na běžném účtu platební bilance ekonomika vykazuje i přes silný odliv dividend. Vnější pozice ekonomiky je silná a ČNB tak nadále bude muset intervenovat.

14. 11. 2016 12:18
Doba čtení: 1 minuta