Hlavní navigace

Koruna má 25 let. Že je úspěšná, dokazuje i odpor Čechů k euru

9. 2. 2018
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Krátce po rozdělení Československa došlo i k rozdělení měn. V únoru slaví česká koruna pětadvacetiny. Vysvědčení za první čtvrtstoletí jsme nechali vystavit od ekonomů. Vyšlo velmi dobře.

Česká koruna oslavila 25. narozeniny. A podle ekonomů, které oslovil server Měšec.cz, bylo její první čtvrtstoletí úspěšné. Už měsíc po rozdělení Československa došlo i k rozdělení měn, měnová odluka se datuje k 8. únoru 1993.

Česká koruna od té doby posílila vůči dolaru z úrovně zhruba 29 korun za dolar na současný kurz zhruba 20,4. Proti euru se česká měna v době vzniku obchodovala proti tehdy ještě neexistujícímu euru v hypotetickém kurzu 34,5 koruny za euro, dnes je to zhruba 25,20. V obou případech tak koruna posílila o více jak čtvrtinu.

Nejde přitom o čísla odtržená od reality. Kromě jiného toto setrvalé posilování zajišťuje, že se lidem rychleji zvyšuje kupní síla třeba při cestách do zahraničí. I proto je důvěra Čechů ve vlastní měnu tak vysoká, což je podle ekonomů jedním z hlavních důkazů toho, že je česká koruna úspěšná.

Ze stejného důvodu ekonomové nejsou jasně přesvědčeni o tom, že za dalších 25 let bude v Česku euro. A to i přesto, že se k jeho přijetí Česko při vstupu do Evropské unie zavázalo.

V letošním roce pak analytici čekají další pozvolné posilování koruny k euru, na konci roku nejčastěji tipují kurz kolem 25 korun za euro.

Pavel Sobíšek, UniCredit Bank

Má za sebou česká koruna úspěšných prvních 25 let?

Samostatná česká měna v mnoha ohledech uspěla. V době svého vzniku se obchodovala proti tehdy ještě neexistujícímu euru v kurzu 34,50, což znamená, že do dneška relativně zhodnotila o 27 procent. Kolísání koruny v čase bylo proti dalším středoevropským měnám menší, což odpovídalo rozumné makroekonomické politice, která byla v Česku udržována společnou snahou ČNB a vlád bez ohledu na jejich barvy. To neznamená, že se koruny nedotkly žádné problémy.

Nejvážnější dětskou nemoc prodělala v roce 1997, kdy se ukázalo jako neudržitelné její pevné napojení na koš směnitelných měn. Důsledkem byla nucená devalvace o sedm procent a změna kurzového režimu na řízený floating, který v principu a s jednou delší přestávkou funguje dosud.

Odlišností koruny proti dalším středoevropským měnám bylo také její nižší úročení, umožněné dřívějším ukotvením inflačních očekávání v české ekonomice na nízké úrovni. To pomohlo českým domácnostem vyhnout se pasti zdánlivě výhodných úvěrů v zahraničních měnách, do které spadla většina středoevropských zemí. Češi neměli důvod vyhledávat pro úvěry jiné měny.

Jak moc je pravděpodobné, že bude mít Česko vlastní měnu i za dalších 25 let?

Koruna pro Čechy není jen nástrojem ekonomické politiky, ale také symbolem, který má své kořeny v meziválečném období Československa. Tradice silné měny nás do určité míry odlišuje od dalších středoevropských zemí a může být jedním z vysvětlení, proč Češi na vlastní měně v takové míře lpí.

Bude v budoucnu vyžadovat silnou kampaň, podloženou nejen ekonomickými argumenty, aby Češi souhlasili vzdát se koruny ve prospěch celoevropské měny. Dalších 25 let ale přijetí eura snad trvat nebude.

Jaký čekáte vývoj kurzu koruny v letošním roce? Kde bude kurz k euru na konci roku?

Pro konec roku předpokládáme kurz EUR/CZK 25,00. Koruna může v průběhu roku podstřelovat uvedenou hranici, ale trvale se pod ní podle našeho názoru neusadí.

Miroslav Novák, Akcenta

Má za sebou česká koruna úspěšných prvních 25 let?

Ano, koruna má za sebou zcela nepochybně velmi úspěšné čtvrtstoletí své existence. Jedná se bezpochyby o stabilní, nízkoinflační a důvěryhodnou měnu. Ve srovnání se svými regionálními protějšky, ať již se jedná o maďarský forint, či polský zlotý, vykazuje koruna daleko nižší míru volatility. Na světě navíc existuje jen málo měn, vůči kterým by koruna za posledních 25 let neposílila.

Samozřejmě se ani koruně nevyhnula hlušší období – měnová krize v roce 1997 či přechodně slabší kurz koruny v době intervenčního režimu v letech 2013 až 2017. Přesto si koruna udržuje silnou důvěru mezi vlastními občany. Dokonce takovou, že ve velké většině odmítají zavedení eura. A právě ona důvěra je podle mě hlavním důkazem toho, že prvních 25 let existence koruny můžeme jednoznačně označit jako úspěšnou.

Jak moc je pravděpodobné, že bude mít Česko vlastní měnu i za dalších 25 let?

Pravděpodobnost toho, že se bude v Česku i za 25 let platit korunou, je podle mě docela vysoká. Zatímco česká koruna letos slaví pětadvacetiny, euro v bezhotovostní podobě teprve na konci letošního roku dovrší dvacet let.

Ještě důležitější než historie je však skutečnost, že zatímco koruna je jednou měnou suverénního státu, euro je jednou měnou devatenácti suverénních států s rozdílnou ekonomickou výkonností. A i když se teď eurozóna, a tím pádem i euro vezou na vlně hospodářské euforie, makroekonomické nerovnováhy v rámci eurozóny dále přetrvávají, což do budoucna představuje nemalá rizika pro samotnou existenci společné evropské měny v současné podobě.

Jaký čekáte vývoj kurzu koruny v letošním roce? Kde bude kurz k euru na konci roku?

Nejpravděpodobněji vidím scénář dalšího posilování koruny vůči euru během letošního roku. To, zda se koruna bude v závěru roku nacházet blíže hladině 25 či 24 CZK/EUR, záleží na tom, jak se bude dařit české ekonomice a jak se bude vyvíjet poměr mezi měnovou politikou České národní banky a Evropské centrální banky. Přitom platí, že čím pozvolněji bude Evropská centrální banka přistupovat k normalizaci měnové politiky skrz úrokové sazby, tím vyšší je pravděpodobnost, že v závěru roku uvidíme silnější kurz koruny k euru.

Petr Dufek, ČSOB

Má za sebou česká koruna úspěšných prvních 25 let?

Vzhledem k tomu, jaké podpoře se těší koruna ze strany obyvatel ČR, je nepochybně úspěšnou měnou. Nejenom proto, že většina vkladů je právě v korunách, a nikoliv v cizích měnách, ale také s ohledem na to, jakou podporu má třeba přijetí eura. Je vidět, že většina obyvatel korunu stále favorizuje a věří jí. Nakonec proč ne, je to dlouhodobě nízkoinflační měna, která stále – i když s přestávkami – posiluje vůči euru i dolaru. Zajišťuje tak, že se lidem rychleji zvyšuje jejich kupní síla třeba při cestách do zahraničí.

Jak moc je pravděpodobné, že bude mít Česko vlastní měnu i za dalších 25 let?

Asi to není až tak pravděpodobné, když už se ČR zavázala, že přijme euro. Osobně si myslím, že však s přijetím eura u nás nemusíme pospíchat. Nakonec proč se připravovat o konvergenční mechanismus, který jinak nemáme čím nahradit. Přece jen je lepší se přibližovat posilováním měny než inflací. Euro totiž chápu spíš jako cíl než cestu konvergence.

A to nemluvím o tom, že nikdo neví, do jaké eurozóny vlastně budeme vstupovat. A nejspíše to zatím neví ani eurozóna sama. Protože na místo řešení reálných problémů chce především posilovat centralizaci všech politik, tak bude lepší si počkat na výsledek jejího úsilí.

skoleni_29_6

Jaký čekáte vývoj kurzu koruny v letošním roce? Kde bude kurz k euru na konci roku?

Největší zisky má koruna už nejspíše za sebou, a tak počítáme spíše jen s pozvolnějším posilováním. Ostatně „překoupenost“ koruny nezmizela, jen se dále zvyšuje. Proto nejsem až tak optimistický jako ČNB a prozatím nepředpokládám, že se koruna na konci roku dostane na kurz 24,60 za euro. Kurz by se mohl koncem roku pohybovat okolo 25 CZK/EUR.

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).