Hlavní navigace

Bude euro letos za 25 korun? Česká měna je nejsilnější od září

Sdílet

Jiří Hovorka 8. 1. 2019

Česká koruna zpevnila už na nejsilnější úroveň od září roku 2018, na mezibankovním trhu se obchoduje už pod kurzem 25,60 EUR/CZK. V bankách a směnárnách je kurz vyšší. Například Česká spořitelna prodává nyní jedno euro za 26,28 koruny, směnárny Exchange pak lákají na kurz 25,70.

Rychlé posilování koruny, které by kromě jiného zlevnilo nákupy Čechů v zahraničí, se ale například podle ekonoma Jana Bureše v celém roce 2019 čekat nedá. Na výraznější zisky nesázíme a náš výhled zůstává pro tento rok opatrný (25,00 EUR/CZK na konec roku), říká hlavní ekonom Patria Finance (jeho zdůvodnění najdete v komentáři níže).

Optimističtější prognózu má Česká národní banka, která počítá s průměrným kurzem pro rok 2019 na úrovni 24,70 koruny za euro a na konci roku 2019 by podle centrálních bankéřů měl být kurz na 24,40. V takovém případě by platilo, že i v bankách by šlo euro pořídit za 25 korun.

Česká koruna nejsilnější od září, co čekat dál?

Komentář Jana Bureše, hlavního ekonoma Patria Finance

Česká koruna pokračuje dál na vítězné vlně a zpevňuje na nejsilnější úrovně od září 2018 – pod 25,60 EUR/CZK. Co stojí za náhlým úspěchem české měny, a máme se připravit na další zpevňování?

Česká měna těží na jedné straně z poklesu sázek na růst amerických sazeb. Právě zdražující dolar byl noční můrou řady rozvíjejících se měn a negativní nálada se přelévala v roce 2018 i na českou korunu, ve které mají zahraniční investoři zaparkován velký objem kapitálu. Zprávy o zpomalení americké ekonomiky vyvolaly sice až přehnanou paniku na akciových trzích, současně ovšem poněkud paradoxně úlevu na turecké liře nebo argentinském pesu – není se třeba bát příliš agresivního Fedu. Je ovšem pravda, že úleva ve střední Evropě byla zdaleka nejvíce cítit na české koruně – zisky zlotého nebo forintu jsou oproti ní zanedbatelné.

Česká koruna pravděpodobně ještě navíc začíná těžit ze silnějšího návratu exportérů na trh. Těžko tuto hypotézu jednoznačně dokázat. Pravdou ovšem je, že od druhého kvartálu do konce roku pravděpodobně pod vlivem slabé koruny exportéři vyčkávali a postupně snižovali svoji úroveň zajištění (průzkum ČNB za 4Q ještě není k dispozici). Řada z nich určitě navíc počítala s pravidelným efektem konce roku (spojený s platbami do rezolučního fondu), který korunu tradičně dostane pod tlak. Letos byla ale situace jiná a vyčkávání na slabší korunu se tak příliš nevyplatilo – to by mohlo vysvětlovat zvýšený zájem exportérů o konverze eur na začátku roku.

Zbývá si položit zásadní otázku, má šanci dobrá nálada na koruně vydržet? V prvním kvartále nějakou dobu pravděpodobně ano. Exportéři ještě mohou být nějakou dobu aktivnější, a zatímco Fed bude pravděpodobně s růstem sazeb v první polovině roku vyčkávat, věříme, že ČNB ještě v únoru zvýší úrokové sazby. Na výraznější zisky ale nesázíme a náš výhled zůstává pro tento rok opatrný (25,00 EUR/CZK na konec roku). Jednak proto, že úroveň zjištění není v tuto chvíli nijak výrazně podprůměrná a výkon české ekonomiky i zahraničního obchodu bude v průběhu roku spíše zpomalovat. Současně americké sazby přece jen dříve nebo později začnou růst a budou rozvíjející se trhy opět strašit stejně tak jako řada politických rizik s brexitem a obchodními válkami v čele… Spekulativní kapitál by měl z Česka v průběhu roku dál pomalu odtékat. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).