Hlavní navigace

Beneš, Masaryk a Štefánik na dvacetikoruně. ČNB jich vydá celkem 600 tisíc

Sdílet

Jiří Hovorka 17. 10. 2018

Už brzy budete moci zaplatit dvacetikorunou s Masarykem, Štefánikem a Benešem. Česká národní banka vydá u příležitosti stého výročí vzniku československého státu oběžné mince v hodnotě 20 korun s portréty zakladatelů republiky – Tomáše Garriguea Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše. Mince budou k dostání od středy 24. října.

Od klasické dvacetikoruny s knížetem Václavem na koni se budou vzory roku 2018 lišit jinou rubovou stranou. Lícní strana mince s českým lvem a letopočtem se nezmění. Do oběhu se dostane 200 000 kusů mincí od každého motivu, celkem tedy 600 000 mincí emise s názvem Významné osobnosti československého státu, říká Markéta Fišerová, ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB.


Autor: Česká národní banka

Pamětní dvacetikoruny.

Mince se nedají objednat, ani zaslat. Možná je pouze výměna za jiné české mince a bankovky, a to během pokladních hodin na územních pracovištích ČNB v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni, Ústí nad Labem a v Českých Budějovicích. ČNB stanovila limit výměny na tři kusy mincí od každého vzoru na osobu, celkem tedy maximálně devět mincí v celkové hodnotě 180 Kč.

Mince 20 Kč vzorů 2018 s portréty významných osobností československého státu, vyražené Českou mincovnou, jsou zákonnými penězi ve své nominální hodnotě, a je tak možné je používat i k platbám za zboží a služby, dodává Fišerová.

Dalším příspěvkem ČNB k oslavám 100 let samostatného státu bude vydání zlaté pamětní mince v hodnotě 10 tisíc korun, která bude veřejnosti představena 23. října.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).