Hlavní navigace

Bez investic koruna neposílí

25. 5. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Nedávno zveřejněné první odhady HDP ukázaly, že se české ekonomice během prvních třech měsíců roku dařilo. Výsledný mezičtvrtletní růst o 1,3 % překonal i naše optimistické očekávání. Díky za to, ale proč nerosteme ještě rychleji?

Zatím nemáme dispozici strukturu HDP. Měsíční indikátory ale naznačují, že naše chronické potíže spočívající v nízké investiční aktivitě přetrvávají. Loňský propad investic šel na vrub zejména velkým infrastrukturním stavbám financovaných z veřejných prostředků a kofinancovaných z fondů EU. Nepřipravenost projektů a jejich nerealizace se významně dotkla stavebního sektoru, zejména inženýrského stavitelství.

Stavební produkce se v loni v reálném vyjádření propadla o více než šest procent, objem výroby spadl na nižší úrovně než v době nejdelší recese v ČR v letech 2012 a 2013. Bude již letos v tomto sektoru lépe?

skoleni_29_6

Naše prognóza ukazuje, že to nejhorší má stavebnictví za sebou, k vysoké dynamice patrné například v Německu má ovšem daleko. Spíše to letos vypadá na zhruba stejný objem produkce jako vloni. Aktuální konjunkturální průzkum za květen odhalil, že meziročně je důvěra ve stavebnictví po delší době výše. Oproti dubnu ale došlo ke zhoršení a ve výhledu na nadcházející tři měsíce stavebníci očekávají spíše pokles růstového tempa a úrovně zaměstnanosti.

Bez rozjezdu projektů financovaných z prostředků EU se aktuálně investičního boomu nedočkáme. A pouze zvýšení potenciálu ekonomiky a růst produktivity zajistí vyšší kupní sílu české měny a její udržitelné zhodnocování.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).