Hlavní navigace

Meziroční růst cen výrobců v České republice zřejmě v květnu zpomalil

16. 6. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Hlavní dnes zveřejňovanou statistikou v regionu bude květnový vývoj cen výrobců v České republice. Oproti dubnu očekáváme pokles výrobních cen především díky nižším cenám ropy na světových trzích.

Závěr týdne bude patřit inflačním údajům v eurozóně a v České republice. Investoři budou zároveň vyčkávat na výsledek druhého kola parlamentních voleb ve Francii.

V neděli proběhne druhé kolo voleb ve Francii

Na závěr týdne se pozornost investorů zaměří především na květnovou inflaci v eurozóně. Zveřejněna však bude jen revize dřívějších údajů, takže výrazný dopad na trhy neočekáváme. Pro obchodování v příštím týdnu bude zároveň důležité, jak dopadne nedělní druhé kolo francouzských parlamentních voleb. První kolo dopadlo dobře pro stranu prezidenta Macrona, která získala téměř třetinu hlasů.

Čtvrtek přinesl zisky pro dolar

Dolar včera vůči euru posílil o více než procento, když se hlavní světový měnový pár dostal na 1,115 USD/EUR. Americká měna je tak nejsilnější za poslední měsíc. Dolaru prospěly dozvuky středečního zasedání Fedu a také zveřejnění převážně příznivých ekonomických údajů ze Spojených států. Především indikátory výkonnosti ekonomiky v okolí New Yorku a Philadelphie výrazně překonaly očekávání.

Bank of England ponechala měnovou politiku beze změn. Tři centrální bankéři však překvapivě hlasovali pro zvýšení sazeb, což zřejmě stálo za včerejším posílením libry vůči dolaru i euru. Náš výhled předpokládá stabilitu sazeb po zbytek roku 2017 a snížení na 0,05 před polovinou roku 2018.

Euroskupina se dohodla na nové pomoci pro Řecko. Věřitelé uvolní 8,5 mld. EUR, aby Řecko mohlo v červenci splatit zhruba 7 mld. EUR svých závazků.

Dynamika cen výrobců v květnu zvolnila

Hlavní dnes zveřejňovanou statistikou v regionu bude květnový vývoj cen výrobců v České republice. Oproti dubnu očekáváme pokles výrobních cen především díky nižším cenám ropy na světových trzích. Meziroční dynamika zpomalí na 2,6 % kvůli vyprchávání efektu nízké statistické základny z posledních měsíců.

skoleni_7_4

Koruna korigovala své předchozí zisky a je nejslabší za poslední týden

Koruna včera korigovala své zisky z předchozích dnů. Proti euru oslabila o půl procenta, když se kurz dostal až na úroveň 26,27 CZK/EUR, nejslabší korunovou úroveň za poslední týden. Za tím nestály opětovné turbulence na domácí politické scéně, ale všeobecný výprodej rizikovějších aktiv. Během dne ztrácely i ostatní středoevropské měny, světové akcie či komodity. Trhy tak reagovaly na výsledek zasedání americké centrální banky, která naznačila další zvyšování sazeb během letošního roku.

Vůči dolaru ztratila koruna dokonce procento a půl, a to právě díky výrazným ziskům americké měny na světových trzích v souvislosti se zasedáním Fedu a zveřejněnými daty.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).