Hlavní navigace

Koruna těží z komentářů Bendy i z propadu indexů globálního “strachu”

24. 5. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Koruna se vrátila pod 26,50 EUR/CZK. Líbí se jí komentáře z centrální banky i dobrá nálada v eurozóně. Centrální bankéř Benda včera hovořil o tom, že klíčová pro další politiku centrální banky budou data z ekonomiky za třetí kvartál. Ta by měla rozhodnout, zda bude zapotřebí zvýšit úrokové sazby již na konci tohoto roku.

Česká koruna se vrátila zpět pod 26,50 EUR/CZK. Líbí se jí komentáře z centrální banky i dobrá nálada v eurozóně. Centrální bankéř Vojtěch Benda, který je blízký guvernéru Rusnokovi, včera hovořil o tom, že klíčová pro další politiku centrální banky budou data z ekonomiky za třetí kvartál. Ta by měla rozhodnout, zda bude zapotřebí zvýšit úrokové sazby již na konci tohoto roku. Náš výhled na inflaci a růst v tomto i v příštím roce je o něco méně optimistický, a proto s růstem sazeb v tomto roce nepočítáme. Je však jasné, že vidina takového scénáře se koruně líbí a pomáhá udržovat dobrou náladu z posledních týdnů.

skoleni_4_3

Ta podle našeho názoru primárně souvisí s dobrou náladou na globálních trzích – nízkou averzí k riziku. Koruna je totiž při porovnání s před-intervenčním obdobím daleko více citlivá na odchylky v napětí na globálních trzích. Je to primárně kvůli vysokým vybudovaným sázkám na zisky koruny – sázkaři jsou jednoduše daleko více trpěliví, když se svět točí “správným směrem” a na obzoru je vidět první růst českých sazeb.

Je však otázka, zda globální optimismus není v tuto chvíli trochu přehnaný. Přes dobrá čísla z reálné ekonomiky v Evropě i v USA jsou indikátory strachu extrémně nízko – index VIX (implikovaná volatilita na S&P 500) opět atakuje úroveň 10 % a je v blízkosti nejnižších úrovní od roku 1993. V těchto vodách nikdy VIX nevydržel dlouho a může stačit malá rozbuška k návratu volatility do hry. V roce 1993 to byla vyšší inflace a rychlejší než očekávaný růst sazeb Fedu, který poslal do kolen asijské trhy. Fed i ECB budou dnes pravděpodobně o poznání opatrnější (v roce 1994 Fed sazby zvýšil o 325 bps během devíti měsíců). Některé asijské trhy ale i dnes vypadají zranitelně. Dobře to dnes připomněla agentura Moody’s zhoršením čínského ratingu.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).