Hlavní navigace

Koruna těží z komentářů Bendy i z propadu indexů globálního “strachu”

Autor: Shutterstock
Jan Bureš

Koruna se vrátila pod 26,50 EUR/CZK. Líbí se jí komentáře z centrální banky i dobrá nálada v eurozóně. Centrální bankéř Benda včera hovořil o tom, že klíčová pro další politiku centrální banky budou data z ekonomiky za třetí kvartál. Ta by měla rozhodnout, zda bude zapotřebí zvýšit úrokové sazby již na konci tohoto roku.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká koruna se vrátila zpět pod 26,50 EUR/CZK. Líbí se jí komentáře z centrální banky i dobrá nálada v eurozóně. Centrální bankéř Vojtěch Benda, který je blízký guvernéru Rusnokovi, včera hovořil o tom, že klíčová pro další politiku centrální banky budou data z ekonomiky za třetí kvartál. Ta by měla rozhodnout, zda bude zapotřebí zvýšit úrokové sazby již na konci tohoto roku. Náš výhled na inflaci a růst v tomto i v příštím roce je o něco méně optimistický, a proto s růstem sazeb v tomto roce nepočítáme. Je však jasné, že vidina takového scénáře se koruně líbí a pomáhá udržovat dobrou náladu z posledních týdnů.

Ta podle našeho názoru primárně souvisí s dobrou náladou na globálních trzích – nízkou averzí k riziku. Koruna je totiž při porovnání s před-intervenčním obdobím daleko více citlivá na odchylky v napětí na globálních trzích. Je to primárně kvůli vysokým vybudovaným sázkám na zisky koruny – sázkaři jsou jednoduše daleko více trpěliví, když se svět točí “správným směrem” a na obzoru je vidět první růst českých sazeb.

Je však otázka, zda globální optimismus není v tuto chvíli trochu přehnaný. Přes dobrá čísla z reálné ekonomiky v Evropě i v USA jsou indikátory strachu extrémně nízko – index VIX (implikovaná volatilita na S&P 500) opět atakuje úroveň 10 % a je v blízkosti nejnižších úrovní od roku 1993. V těchto vodách nikdy VIX nevydržel dlouho a může stačit malá rozbuška k návratu volatility do hry. V roce 1993 to byla vyšší inflace a rychlejší než očekávaný růst sazeb Fedu, který poslal do kolen asijské trhy. Fed i ECB budou dnes pravděpodobně o poznání opatrnější (v roce 1994 Fed sazby zvýšil o 325 bps během devíti měsíců). Některé asijské trhy ale i dnes vypadají zranitelně. Dobře to dnes připomněla agentura Moody’s zhoršením čínského ratingu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).