Hlavní navigace

Po konci kurzového závazku došlo k poklesu podílu zahraničních investorů v českých dluhopisech

31. 5. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Podle dnes zveřejněných údajů Ministerstva financí klesl podíl zahraničních držitelů korunových státních dluhopisů a pokladničních poukázek na 45,4 % z 47,3 % v březnu. Konkrétně bylo v rukou zahraničních investorů ke konci dubna 693 miliard korun všech korunových obligací (v březnu to bylo 718 miliard).

Naopak poprvé od loňského května vzrostl podíl domácích bank. To je poměrně překvapivé, protože výnosy dluhopisů zůstaly pořád velmi nízko. Banky tak možná představovaly protistranu zahraničním prodejcům státních dluhopisů.

Podíl zahraničních držitelů v dubnu poklesl poprvé od loňského července. Po konci kurzového závazku se zřejmě někteří zahraniční spekulanti rozhodli zbavit části svých investic v českých dluhopisech. To bylo vidět těsně po konci intervencí, kdy výnosy začaly růst. Během zbytku dubna však české dluhopisy opět zdražovaly a ukončení kurzového závazku tak ustály dobře.

V dubnu se totiž zapojil ještě další příznivý faktor pro domácí obligace, a to zařazení České republiky mezi rozvíjející se země bankou JPMorgan. Tento krok v důsledku znamenal příliv nových peněz do českých dluhopisů. Někteří velcí světoví investoři (správci fondů, pojišťovny) totiž sledují „doporučení“ JPMorgan, kam investovat – a právě dluhopisový index rozvíjejících se zemí (kam nyní české dluhopisy patří) sleduje velké množství různých fondů.

skoleni_4_3

Pro státní rozpočet znamenal velký podíl zahraničních dluhopisů krátkodobé příjmy, protože ministerstvo mohlo prodávat obrovské množství krátkodobého dluhu se záporným výnosem. V dlouhodobé perspektivě ale představuje i riziko, pokud se rozhodnou někteří zahraniční investoři svých pozic v českých dluhopisech najednou zbavit, například kdyby se na světových trzích objevila nějaká závažná krize. Následkem by mohl být rychlejší růst výnosů. Toho by ale mohli využít domácí investoři (banky, penzijní fondy), což by nárůst výnosů omezilo.

V Polsku činila váha zahraničních investorů na domácích dluhopisech ke konci března 34,2 %. V Maďarsku dosáhl v dubnu podíl zahraničních držitelů 18 % na celém portfoliu dluhopisů vydaných ve forintech. Na Slovensku, kde situaci výrazně ovlivňuje členství země v eurozóně, drželi nerezidenti v dubnu 42 % vládních obligací.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).