Hlavní navigace

Slabší inflační data budou výzvou pro utahování americké měnové politiky

29. 5. 2017
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Navzdory zlepšující se situaci na trzích práce na obou stranách Atlantického oceánu se tento týden z USA i eurozóny dočkáme spíše slabších inflačních čísel za květen.

To bezesporu vyvolá otázky ohledně potřebnosti zpřísňování měnových politik. Evropské sentiment indikátory poukáží na stabilní vývoj po extrémně příznivém prvním čtvrtletí. Solidní předstihové indikátory z průmyslového sektoru budou publikovány i v regionu. Závěr týdne přinese strukturu českého HDP v průběhu Q1 17.

Inflace v USA i Evropě klesne, reálná data zůstanou silná

Vývoj peněžní zásoby M3 v eurozóně vykazuje známky robustnosti. Za duben očekáváme stagnaci meziročního růstu na březnových 5,3 %, což je výrazně více než 4,5 % až 5,0 % y/y, kde se dynamika držela od loňského října. Na číslech je patrný vliv programu odkupu aktiv, i když ne nijak výrazně. Nicméně povzbudivé jsou první známky vyšší úvěrové aktivity směrem k privátnímu sektoru. Pokud bude pokračovat vyšší úvěrování domácností i nefinančních korporací, peněžní zásoba v dalších měsících poroste.

Indikátory důvěry Evropské komise ukazovaly od počátku letošního roku velmi zdravý obrázek ekonomiky eurozóny. A postupně ho potvrdil i vzestup PMI. Již v minulém týdnu zveřejněný ukazatel květnové spotřebitelské důvěry ukázal na nejlepší náladu domácností v eurozóně za posledních téměř 10 let. Květnová série průzkumů Evropské komise by již na další zlepšování ukazovat neměla, očekáváme stabilitu na předchozích vysokých úrovních. Pokud bychom se drželi pouze vpředhledících měkkých indikátorů, rostla by evropská ekonomika během Q2 17 tempem 0,6–0,7 % q/q. To je více, než s čím aktuálně počítáme (0,5 % q/q).

Německá inflace v květnu výrazně zpomalila. Podle předběžných údajů odhadujeme pokles meziročního růstu spotřebitelských cen na 1,6 % y/y z přechozích 2,0 %. Zatímco ceny potravin by měly být stabilní, pokles cen ropy a mizející efekt statistické základny se podepíše na poklesu cen energií. Dolů zamířila díky cenám služeb i jádrová inflace. Celkově německá inflace půjde ještě níže i v červnu, ve zbytku roku již ale opět poroste.

Reálné výdaje v USA rostou, inflační data ale zřejmě budou slabá. Reálné spotřební výdaje Američanů byly v Q1 17 slabé, podle hodnocení centrálních bankéřů pouze dočasně. A my s tímto hodnocením souhlasíme. Duben již byl ve znamení vyšší výdajů, ale i příjmů. Cenový vývoj tomu ale neodpovídá. Deflátor výdajů osobní spotřeby jako celek i jeho jádrová složka spíše ukáží, že inflační vrchol je již za námi.

Květnová inflace v eurozóně se zřejmě vrátila k březnové hodnotě. Po dubnovém zrychlení meziroční dynamiky spotřebitelských cen o 0,4 pb k 1,9 % očekáváme za květen pokles ve stejném rozsahu, tedy k březnovým 1,5 % y/y. Pokles inflace jde zejména na vrub vyčerpaného statistického efektu slabých cen ropy, třetí měsíc v řadě budeme svědky nižších cen potravin. Díky slabším cenovým tlakům v sektoru služeb zřejmě o 0,2 pb zpomalí meziroční dynamika jádrové inflace na 1,0 % y/y. Ve výhledu bude desinflační trend pokračovat i v červnu, kdy meziroční růst cen dosáhne pouhých 1,3 %. Ve druhé polovině roku bychom měli být svědky mírně zvyšujícího se trendu směrem k 1,7 % y/y, které očekáváme na konci roku.

Míra nezaměstnanosti v Německu zřejmě v průběhu května klesla na 5,7 % na nové historické minimum po sjednocení Německa. Přestože se míra nezaměstnanosti nachází výrazně pod NAIRU, mzdový růst se stále nemůže dostat z pásma 2,0 až 2,5 %. Důvodem jsou mzdové dohody mezi odbory a zaměstnavateli, které jsou uzavřené na více let. Vyšší mzdové nárůsty se tak projeví se zpožděním. Kontrakty byly navíc uzavřeny v době nízké inflace. Významnější tlaky na mzdy tak v Německu očekáváme až s vyjednáváním pro rok 2018. Svou roli v nízkém mzdovém vývoji u českých západních sousedů hraje i fakt, že mnoho nových pracovních míst je na zkrácený úvazek.

Průmyslový sektor v eurozóně je zdravý. Podle předběžného PMI se aktivita v průmyslovém sektoru eurozóny vyšplhala během května na nejvyšší hodnotu za posledních 73 měsíců a nepředpokládáme, že by finální číslo mělo tento závěr změnit. U německého PMI očekáváme nepatrné snížení z vysokého předběžného čísla. Pokud jde o další velké země, kde se nezveřejňují předběžné odhady, u Španělska očekáváme stejnou hodnotu PMI jako v dubnu, u Itálie čekáme zlepšení z dubnových 56,2 na 56,7 bodu. PMI za celou eurozónu ve výši 57,0 bodu je konzistentní s mezičtvrtletním anualizovaným růstem během Q2 17 o vysokých 3,5 %.

Americký trh práce v květnu pokračoval v příznivém dubnovém trendu. Po slabém březnu bylo v dubnu v USA vytvořeno 211 tisíc nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti klesla na 4,4 %. Za květen očekáváme dalších 160 tisíc nových pracovních míst, tržní konsensus se nachází ještě o 20 tisíc výše. V průměru bylo letos vytvořeno 185 tisíc míst měsíčně, což odpovídá trendu loňského roku. Míra nezaměstnanosti by měla zůstat na 4,4 % při neměnné délce pracovního týdne. Hodinové výdělky by si měly polepšit o 0,2 m/m, což v meziročním vyjádření bude znamenat +2,6 % y/y.

Růst eura se na půlročním maximu zastavil

Euro v první polovině minulého týdne atakovalo vůči dolaru svou nejsilnější úroveň od listopadu 2016, když byla několikrát testována hladina 1,126 USD/EUR. Společnou evropskou měnu opět podpořila příznivá makroekonomická data ze starého kontinentu. Předstihové PMI indikátory za květen z velkých evropských zemí a měnové unie jako celek ukázaly, že vysoká dynamika z prvního čtvrtletí s příchodem druhého kvartálu prozatím neklesá. To pro největší ekonomiku eurozóny, Německo, potvrdily i Ifo index podnikatelské důvěry a GfK spotřebitelská důvěra.

Druhá polovina týdne byla již na eurodolarovém trhu ve znamení stability kurzového vývoje. Dolar získal obecně podporu kvůli klesajícím cenám ropy a tedy oslabování komoditních měn. Důvodem bylo rozhodnutí kartelu OPEC prodloužit stávající omezení těžby ropy o dalších devět měsíců následované výběrem zisků ze strany investorů. Zeleným bankovkám v záběru týdne pomohla i vzestupná revize HDP za Q1 17, a to díky vylepšení dynamiky u osobní spotřeby. Lepším výsledkem skončily i dubnové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA, když klesly pouze o 0,7 %, zatímco trh počítal s dvojnásobným propadem. Výrazně k lepšímu opak byl revidován březnový výsledek (z původních +0,9 % m/m na +2,3 % m/m).

PMI potvrdí vysokou průmyslovou aktivitu v regionu

Finální čísla polského HDP za Q1 17 potvrdí, že za silným meziročním růstem o 4,0 % stála silná domácí poptávka, konkrétně pokračující silná spotřeba domácností a oživení investic. Příspěvek čistých exportů byl zřejmě v prvních třech měsících roku záporný. Dosavadní vpředhledící indikátory naznačují, že příznivé trendy budou pokračovat i v průběhu Q2 17. Důvěra investorů v polskou ekonomiku se tak udrží. Květnová inflace zmírní z dubnových 2,0 % na 1,8 % kvůli nižším cenám pohonných hmot. Trh ale čeká zrychlení cenového růstu na 2,1 % y/y.

Silné vpředhledící indikátory u klíčových západoevropských sousedů se musí projevit i v průmyslové aktivitě středoevropských zemí.

Rychlý odhad českého HDP za Q1 17 ukázal na silný mezičtvrtletní růst ve výši 1,3 % q/q. Zveřejněná struktura by měla odhalit, že ekonomika profitovala z kombinace domácí a zahraniční poptávky. Pozornost bude směřovat zejména k investiční aktivitě. Stále čekáme na její oživení.

skoleni_4_3

Středoevropské trhy pociťovaly minulý týden podporu

Středoevropským měnám se v průběhu minulého týdne dařilo, i když celkově byla volatilita nízká. Nejvíce, a to zhruba půl procenta, si připsal maďarský forint, o desetinu méně polský zlotý. Česká koruna si polepšila o cca třetinu procenta. Regionální měny profitovaly především z globální síly eura. Forintu pak mohla solidní čísla květnové důvěry. Páteční data dubnové nezaměstnanosti sice na první pohled zklamala, nic ale nemění na fakt, že se maďarský trh práce nachází v dobré kondici.

I vývoj na české koruně byl v průběhu minulého týdne klidný, obchodní aktivita na trhu se blížila prázdninové náladě. Po ukončení režimu kurzového závazku se z pohledu obchodní aktivity jednalo o nejklidnější týden. Při pohledu na kurzový vývoj bylo patrné mírné zhodnocení české měny – kurz se z kotací nad 26,50 CZK/EUR dostal ve druhé polovině týdne na dosah úrovně 26,40 CZK/EUR.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).