Hlavní navigace

devizové intervence

Během celé doby kurzového závazku skoupila ČNB eura za 2050 miliard korun

Za celou dobu trvání kurzového závazku skoupila ČNB eura za 2050 miliard Kč. Z toho víc než polovinu během čtyř měsíců roku 2017. Devizové rezervy ČNB se nafoukly ze zhruba 900 miliard v říjnu 2013 (22 % HDP) na 3355 miliard v dubnu 2017 (71 % HDP).

Doba čtení: 2 minuty

Od listopadu 2013 ČNB intervenovala za více než 2 biliony Kč

ČNB zveřejnila výši březnových intervencí, které dosáhly 520 mld. Kč a byly nejvyšší za celou dobu trvání kurzového závazku. Pouze březnové intervence byly vyšší než intervence v celém roce 2016.

9. 5. 2017 11:14
Doba čtení: 1 minuta

Kurzový závazek po třech a půl letech skončil

Dnes bude první den, kdy se po celou jeho délku bude koruna obchodovat bez limitujícího omezení kurzovým závazkem. Vyšší volatilita na globálních trzích se dá také očekávat po zveřejnění čísel o americkém trhu práce, které jsou tradičně velmi sledované.

7. 4. 2017 8:58
Doba čtení: 2 minuty

Vývoj po exitu prozatím příjemně překvapil

Koruna však zatím není dostatečně silná, aby motivovala uzavírat pozice a vybírat zisky

7. 4. 2017 8:55
Doba čtení: 1 minuta

ČNB uvolnila kurz koruny. Bude se probírat z narkózy, říká guvernér

Je to jako když se pacient probouzí z narkózy. Taky ještě nevíme, jestli se operace povedla, nebo nepovedla, vysvětluje guvernér ČNB Jiří Rusnok a nabádá k trpělivosti. Zadní vrátka ale ČNB umožňují intervence kdykoli nastartovat.

Doba čtení: 9 minut

Intervence ČNB minulý týden kolem 160 mld. Kč

Z celkové likvidity bankovního sektoru vyplývá, že ČNB musela minulý týden ve středu a čtvrtek, tj. v den měnového jednání, patrně intervenovat kolem 100 mld. Kč. Pravděpodobně se tak jedná o nejintenzivnější intervence centrální banky v průběhu dvou dní za celou dobu trvání kurzového závazku.

Doba čtení: 1 minuta

Korunový trh čeká na ČNB

Tématem číslo jedna je pro domácí devizový trh to, kdy ČNB rozhodne ukončit režim kurzového závazku. Někteří ekonomové to očekávají už tento čtvrtek. Bankovní rada ČNB se schází každý čtvrtek. Jen jednou za šest týdnů je ovšem na programu měnová politika.

4. 4. 2017 12:16
Doba čtení: 3 minuty

Jak ovlivní vaši peněženku konec devizových intervencí?

Česká národní banka letos (možná) přestane bojovat proti silné koruně. Jak se bude chovat koruna po ukončení kurzového závazku a jak to ovlivní naše peněženky?

Koruna po zasedání ČNB pod tlakem, malá ochutnávka post-intervenční volatility

Včerejšek byl malou ochutnávkou toho, jak nepředvídatelné může být chování koruny po vypnutí intervencí. Koruna se po zasedání centrální banky a vypršení pevného závazku v jednu chvíli oslabila až nad 27,20 EUR/CZK. Proč?

31. 3. 2017 10:11
Doba čtení: 1 minuta

Koruna je v předvečer zasedání ČNB nervózní

Vývoj kurzu domácí měny dnes byl nervózní. Koruna se několikrát odlepila od hladiny kurzového závazku a zaznamenala nepatrné oslabení.

29. 3. 2017 17:48
Doba čtení: 1 minuta

Poslední týden s tvrdým závazkem ČNB, exit je za dveřmi

V ČR se odehraje poslední zasedání ČNB před koncem tvrdého závazku. Očekáváme, že centrální bankéři budou nadále oficiálně cílovat „exit“ na polovinu roku. My nadále předpokládáme, že se odehraje už 4. května. A rostou šance, že se tak stane dokonce už v dubnu.

27. 3. 2017 10:18
Doba čtení: 4 minuty

Česká inflace míří dál nad cíl, konec intervencí se blíží

Inflace se za únor vyšplhala ještě výše nad cíl centrální banky a překonává hned poslední čerstvou únorovou prognózu. To zvyšuje pravděpodobnost ukončení intervencí již v průběhu druhého kvartálu 2017.

10. 3. 2017 11:56
Doba čtení: 2 minuty

Banky utáhnou kohouty. Na některé hypotéky už možná nedosáhnete

Od dubna se sníží dosažitelnost vlastního bydlení. Banky totiž výrazně omezí nabídku hypoték s LTV mezi 80 a 90 %, o které je velký zájem. Jak? Výrazným zvýšením úrokových sazeb.

Doba čtení: 5 minut

Leden ve znamení rekordních intervencí, v únoru pravděpodobně došlo ke zvolnění

Za leden musela centrální banka intervenovat v celkovém objemu necelých 15 mld. euro, což je víc než roční přebytek zahraničního obchodu. V únoru pravděpodobně intervence zeslábly – přírůstek volné likvidity i devizových rezerv ale pokračoval. Rychlý příliv peněz do korun zpravidla naráží na absorpční kapacity českého finančního systému.

7. 3. 2017 10:51
Doba čtení: 1 minuta

Vývoj bilance ČNB naznačuje pro závěr února masivní objem devizových intervencí

V období mezi 21. a 28. únorem vzrostly pohledávky ČNB vůči zahraničí o 99,4 miliardy korun. Za celý únor pak vzrostly zhruba o 237 miliard korun. Ačkoliv část tohoto růstu zřejmě připadá na konverzi prostředků z evropských fondů, tak lze na základě těchto údajů odhadovat, že v únoru činil objem devizových intervencí bezmála 8,5 miliardy euro.

Doba čtení: 1 minuta

Inflace v eurozóně na 2 % – větší tlak na kurzový závazek ČNB

Za návratem inflace ke 2 % stojí především prudce se zvyšující ceny pohonných hmot, do jisté míry i ceny potravin. Pro ČNB tyto zprávy znamenají v brzké době pravděpodobně větší tlak na kurzový závazek.

2. 3. 2017 12:08
Doba čtení: 1 minuta

Objem devizových intervencí asi klesl, ČNB ale i tak zůstává aktivní

Objem devizových intervencí ve druhé únorové dekádě dle všeho klesl, ČNB ale i tak zůstává na trhu aktivní. Mezi 11. a 20. únorem vzrostly pohledávky ČNB vůči zahraničí o 40,2 miliardy korun.

23. 2. 2017 14:58
Doba čtení: 1 minuta

Objem devizových rezerv ČNB přesáhl 50 % HDP

Objem devizových rezerv ČNB v lednu poprvé přesáhl 50 % HDP. V lednu totiž došlo k obrovskému přílivu spekulativního kapitálu, který sází na posílení koruny po blížícím se konci kurzového závazku.

Doba čtení: 1 minuta

Lednové devizové rezervy vystřelí kvůli vysoké intervenční aktivitě

Statistika prosincových intervenčních nákupů ze strany ČNB bude umírněná. Dramatický nárůst lednových devizových rezerv ale potvrdí, že s novým rokem byla ČNB v obraně kurzového závazku velmi aktivní.

7. 2. 2017 15:26
Doba čtení: 3 minuty

Jak se ČNB ve čtvrtek popere s vyšší inflační prognózou?

Ústřední událostí tohoto týdne bude zasedání ČNB. Centrální banka se bude muset primárně vypořádat s tím, že inflace šla nahoru v posledních měsících o poznání rychleji, než očekávala.

30. 1. 2017 18:16
Doba čtení: 2 minuty

Pavel Řežábek vystoupil proti intervencím ČNB, co to znamená pro korunu?

Člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek řekl, že zavedení devizových intervencí byla chyba a že je pro ČNB další rychlé skupování devizových rezerv nebezpečné.

Doba čtení: 1 minuta

Noví členové bankovní rady ČNB podle analytiků ukončení intervencí neohrozí

Prezident ČR jmenuje další dva nové členy bankovní rady České národní banky (ČNB). Budou jimi Oldřich Dědek a Marek Mora a v radě nahradí Pavla Řežábka a Lubomíra Lízala. Celkem je v bankovní radě ČNB sedm členů a nesmí zastávat funkci více než…

Konec intervencí ČNB proti koruně může přijít již v druhém kvartále 2017

Po včerejší vyšší inflaci analytici posouvají odhad ukončení devizových intervencí ČNB proti koruně. Předpokládají ukončení intervencí již v druhém kvartále tohoto roku.

11. 1. 2017 10:07
Doba čtení: 2 minuty

Růst cen výrazně zrychluje, ČNB musí masivně intervenovat

Na forwardovém trhu je vidět zájem investorů o sázky na silnější korunu, kde v horizontu tří a více měsíců do budoucna koruna proti euru prudce zdražuje. Konec kurzového závazku zítra přiblíží zveřejnění prosincové spotřebitelské inflace.

9. 1. 2017 21:57
Doba čtení: 1 minuta

Nízká nezaměstnanost a inflace potvrzují blížící se exit, ČNB musí silně intervenovat

Začíná týden, ve kterém ČNB dostane další důležité dílky do skládačky ukazující na ukončení intervenčního režimu v tomto roce.

9. 1. 2017 10:21
Doba čtení: 1 minuta

Zvolení Trumpa pomohlo ČNB, nemusela v listopadu tolik intervenovat

ČNB v listopadu skoupila při obraně kurzového závazku jen 524 milionů eur. Stojí za tím asi hlavně zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. Po této události koruna oslabila a ČNB tak nemusela po zbytek měsíce vůbec intervenovat.

Doba čtení: 1 minuta

Potvrdí ČNB plánovaný konec intervencí v příštím roce?

Dnes bude naposledy v tomto roce zasedat ČNB. Analytici žádnou revoluci nečekají.

Doba čtení: 1 minuta

Přibližuje skokový růst inflace konec intervencí?

Dnešní inflační čísla ukázala výrazný skok směrem vzhůru a už na začátku roku by nás měl čekat další růst. Zdá se, že domácí faktory jednoznačně nahrávají plánovanému ukončení intervencí v příštím roce.

9. 12. 2016 12:58
Doba čtení: 1 minuta

Akční intervenční podzim ČNB

Po silném září, kdy centrální banka na trhu nakoupila 3,7 mld. eur, aby zabránila koruně v prolomení intervenční hranice, má za sebou další akční měsíc. V říjnu totiž musela na trhu nabrat další téměř 4 mld. eur.

Doba čtení: 2 minuty

Kdy skončí éra slabé koruny?

Fundamenty stojící za českou korunou se postupně vylepšují. Nebýt centrální banky, česká koruna výrazně posílí.

24. 9. 2015 18:37
Doba čtení: 2 minuty