Hlavní navigace

Vývoj po exitu prozatím příjemně překvapil

7. 4. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Koruna však zatím není dostatečně silná, aby motivovala uzavírat pozice a vybírat zisky

Reakce po vyhlášení exitu byla překvapivě klidná na to, jak výrazně je koruna překoupená a v jakém objemu musela ČNB od září 2016 intervenovat. To je patrně dáno tím, že trh si začal být v průběhu ledna možného překoupení vědom a do velké míry s ním počítal.

Posílení koruny po exitu bylo prozatím příliš mírné na to, aby spustilo silnější uzavírání zisků. Zohledníme-li vývoj forwardových bodů během prvního čtvrtletí, řada investorů nastoupila spekulativní pozici, tj. nakupovala korunu, za zhruba 26,7 EUR/CZK. Současná úroveň kurzu tak ještě není pro uzavírání pozic dostatečně zajímavá. Koruna tak začne být podle našeho názoru výrazněji vyprodávána až při silnějším kurzu (alespoň kolem 26 EUR/CZK).

Výše uvedené znamená, že vysoká volatilita kurzu koruny a případné skokové oslabení může teprve nastat v následujících dnech/týdnech.

skoleni_7_4

V tuto chvíli bude ČNB patrně tolerovat pohyby kurzu v rozmezí ±5 %, aniž by zasáhla a vstoupila na trh. To znamená, že krátkodobé pohyb koruny v rozmezí 25–29 EUR/CZK nebude mít ČNB potřebu korigovat. Vyšší výkyvy by podle našeho názoru přinutilo ČNB opět vstoupit na trh.

Nadále se domníváme, že trh v tuto chvíli nedostatečně zohledňuje budoucí růst sazeb ČNB. Díky příznivému vývoji tuzemské ekonomiky bude potřeba měnové podmínky utahovat. Samotná ČNB ve své poslední prognóze předpokládá do konce roku 2018 zhruba 5 zvýšení sazeb s očekávaným posílením koruny k 25,5 EUR/CZK. I obecně předpokládané posílení koruny v letošním roce tak bude vyžadovat dle našeho názoru zvyšování sazeb. Prozatím předpokládáme jedno zvýšení sazeb v letošním roce a dvě v roce příštím

Autor článku

Autor je ekonom ING Bank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).