Hlavní navigace

Růst cen výrazně zrychluje, ČNB musí masivně intervenovat

9. 1. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Na forwardovém trhu je vidět zájem investorů o sázky na silnější korunu, kde v horizontu tří a více měsíců do budoucna koruna proti euru prudce zdražuje. Konec kurzového závazku zítra přiblíží zveřejnění prosincové spotřebitelské inflace.

Česká národní banka musí pravděpodobně v posledních dnech velmi agresivně bránit svůj kurzový závazek. Kurz české měny se drží na hranici 27,02 korun za euro, pod kterou centrální banka korunu nepustí. Zájem investorů o sázky na silnější korunu jsou však vidět na forwardovém trhu, kde v horizontu tří a více měsíců do budoucna koruna proti euru prudce zdražuje. Příliv spekulativního kapitálu se projevuje i v historicky nejvyšších úložkách bank u ČNB, kde nakonec spekulativní kapitál proměněný do korun často končí.

skoleni_29_6

Konec kurzového závazku totiž zítra přiblíží zveřejnění prosincové spotřebitelské inflace. Meziroční růst cen totiž podle našich odhadů zrychlil na 1,9 procenta, jen těsně pod dvouprocentní cíl ČNB. Důvodem je meziroční zvýšení cen potravin a pohonných hmot, a také růst cen v restauracích. Zde se patrně promítlo zavedení elektronické evidence tržeb; část restaurací musela zdražit.

Podle našeho výhledu přesáhne inflace dvouprocentní cíl už v letošním únoru. Kurzový závazek tak zruší ČNB už ve druhém čtvrtletí.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).