Hlavní navigace

ČNB uvolnila kurz koruny. Bude se probírat z narkózy, říká guvernér

7. 4. 2017
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Aktualizováno 7. 4. 2017 11:30
Je to jako když se pacient probouzí z narkózy. Taky ještě nevíme, jestli se operace povedla, nebo nepovedla, vysvětluje guvernér ČNB Jiří Rusnok a nabádá k trpělivosti. Zadní vrátka ale ČNB umožňují intervence kdykoli nastartovat.

Devizové intervence zahájila Česká národní banka na 7. listopadu 2013 a zásah byl poměrně výrazný. Za jediný den vydala ČNB 100 miliard korun. To je několikanásobek průměrného denního objemu devizových obchodů na měnovém páru CZK/EUR. Jeden den jste tak na nákup eura potřebovali 25,80 Kč a druhý den už 27 Kč. Právě hranici 27 Kč za euro tehdy ČNB považovala za stěžejní, abychom unikli deflaci. Cílem také bylo vytvořit takové prostředí, ve kterém si trh na hladinu 27 Kč za euro zvykne, aby tak po skončení intervencí nedošlo k posilování koruny.

Pokud si někdo myslel, že jde pouze o krátkodobou záležitost, vyvedla ho ČNB z omylu již tenkrát. Jsme schopni intervenovat neomezeně proti koruně. To znamená, že jsme připraveni intervenovat tak dlouho, jak bude potřeba k dosažení požadované hodnoty kurzu koruny, a tím i k hladkému plnění dvouprocentního inflačního cíle, řekl v roce 2013 Miroslav Singer, guvernér ČNB. S ukončením se počítalo až tehdy, kdy si bude banka jistá, že nebude potřeba intervence zahajovat znovu nebo že nebude nutné vracet úrokové sazby na nulu. Predikce však byla na minimálně rok a půl.

Co se tehdy zdražilo?

Následkem intervencí došlo téměř okamžitě ke zdražení některého zboží. Distributoři a dodavatelé elektroniky minulý týden ve čtvrtek zakázali přijímání nových objednávek a začali přeceňovat zboží podle nového kurzu, uvedl v listopadu 2013 pro ČKT Marek Šalanda, marketingový ředitel e-shopů s elektronikou CZC.cz.

Zdražení se ale dotklo i oblečení nebo potravin. Nevyhnulo se ani hypotékám a po skončení nastavených fixací jste se tak často museli připravit na vyšší úrokové sazby.

Kritika z mnoha stran

Již tehdy se kroky ČNB nesetkaly s kladnou reakcí. Bývalý poradce v ČNB a vysokoškolský učitel Jan Havel dokonce volal po zrušení celé ČNB. O tom si můžete přečíst v článku ČNB by se měla zrušit, nepomáhá ekonomice, tvrdí ekonom.

Kroky ČNB kritizovali mnozí, mimo jiné i náš autor Radovan Novotný v článku Konec intervencí a dražší dovolená. Oslabování koruny vede k rakovině.

Konec intervencí

Nakonec jsme se ale dočkali. Po téměř 3 a půl letech ukončila Bankovní rada ČNB devizové intervence odpoledne 6. dubna 2017. Šlo o očekávanou akci a i my jsme se této variantě věnovali v článku Jak ovlivní vaši peněženku konec devizových intervencí?

Zbavit se režimu, za který většina bankovní rady v listopadu 2013 nehlasovala, se rada chtěla. Kromě chutě měla bankovní rada teď i otevřené okénko příležitosti díky růstu cen potravin, paliv a díky růstu cen v restauracích díky EET, říká Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management. Koruna je tedy volná a může začít posilovat. I současný dobrý výkon ekonomiky je tomu nakloněn. Co tedy můžeme čekat?

Tři scénáře

Ačkoli je koruna volná, neočekává se, že by v prvních týdnech či měsících měla mít reálná ekonomika na utváření kurzu vliv. Mnozí exportéři si totiž zajistili na finančním trhu kurz, za který budou prodávat eura, která v budoucnu získají. Podle Viktora Zeisela, analytika Komerční banky, nás čeká v zásadě 1 z těchto 3 scénářů:

  1. Koruna posílí a nerovnováha na finančním trhu se narovná. To přiláká nové spekulanty, což korunu vyžene k silnějším hodnotám. Výsledná hodnota by mohla být 26 Kč za euro.
  2. Koruna posílí, ale investoři začnou vybírat své zisky, čímž se posílení koruny zbrzdí. Noví investoři budou opatrní a posilování bude pomalejší. Výsledná hodnota by se pohybovala okolo 26,50 Kč – 26,60 Kč.
  3. Koruna v první fázi neposílí a někteří investoři zavřou své pozice. Nastane odliv kapitálu a oslabení koruny, které budou brzdit noví spekulanti.

Největší pravděpodobnost vidíme v realizaci prvního scénáře, když předpokládáme, že se koruna v prvních dnech bude pohybovat kolem hladiny 26 korun za euro. V zásadě všechny scénáře počítají s výrazným zvýšením volatility, přičemž ve třetím scénáři by volatilita byla pravděpodobně největší, říká Viktor Zeisel, analytik Komerční banky.

Jaký bude dál vývoj koruny, ptali se novináři guvernéra ČNB na dnešní tiskové konferenci ČNB. Nepředbíhejme, toto nevím, je potřeba být trpěliví a nepodléhat tomu, co se bude dít ihned po ukončení závazku. Je to jako když se pacient probouzí z narkózy, taky hned ještě nevíme, zda se operace povedla, nebo nepovedla, odpověděl Rusnok.

Zlevní oblečení?

Pokud koruna po ukončení devizových intervencí posílí, mohlo by to vést k následnému zlevnění oblečení, jelikož ve většině případů jde o importované zboží. Na to bychom si ale museli počkat do Vánoc. Tento efekt by ale zřejmě nenastal dřív než s uvedením nových módních kolekcí, nejdříve patrně až na konci roku, v období vánočních prodejů, uvedl Jan Procházka, ředitel nákupního centra Freeport Fashion Outlet.

Opačný efekt ale nastane pro cizince. Ti, kteří k nám jezdí nakupovat ze zahraničí a platí eury, by si v případě posílení koruny museli připlatit.

Zlevníme zájezdy, říká STUDENT AGENCY

Oznámení České národní banky o uvolnění koruny vyvolalo v mnoha institucích okamžité reakce. Společnost STUDENT AGENCY informovala, že v případě posílení koruny by mohly některé zájezdy zlevnit.

Případné zlevnění by se týkalo zájezdů, které na svém portálu Dovolená.cz společnost prodává od rakouských a německých cestovních kanceláří. Ceny zájezdů těchto CK jsou kalkulovány okamžitě, přímo v on-line rezervačních systémech, do kterých se importuje aktuální kurz, upřesňuje Eva Sedlmajerová, ředitelka portálu Dovolena.cz od STUDENT AGENCY.

Naopak české cestovní kanceláře již mají pevně nasmlouvané ceny do konce letošní sezóny, a proto se neočekává, že by některé aktivně samy od sebe zlevnily již stanovené zájezdy.

Podobná bude podle STUDENT AGENCY situace i v případě letenek. Pokud byste si kupovali letenku z Prahy, cena zůstane v podstatě stejná. Ale cena letenek ze zahraničních měst by mohla klesnout o několik stovek až tisíc korun.

Vzhledem k posílení kurzu koruny od včerejšího dne až o cca 50 haléřů na 1 euro, zlevnily zájezdy od německých a rakouských cestovních kanceláří na portálu Dovolena.cz automaticky přepočtem podle silnějšího kursu – až o stovky korun na osobu. Pokud se udrží růstový trend koruny, lze předpokládat, že ceny zájezdů od německých a rakouských cestovních kanceláří zlevní ještě více. Německé a rakouské cestovní kanceláře nabízejí velmi široký výběr kvalitních zájezdů za velmi příznivé ceny s pohodlnými odlety například z Prahy nebo z Vídně, Drážďan či Mnichova a u Čechů jsou velmi populární. Jejich kapacity jsou navíc s ohledem na velikost trhu mnohem větší a díky tomu jsou výběr i ceny často ještě příznivější. Řada německých cestovních kanceláří také dnes běžně komunikuje s českou klientelou v češtině, říká Eva Sedlmajerová, ředitelka portálu dovolena.cz od STUDENT AGENCY.

Někteří si ale v případě letenek slibují jiné vyhlídky. Ukončení intervencí ČNB bude mít vliv na cenu letenek takřka bez prodlevy. Předpokládám, že ceny letenek klesnou, ačkoliv do cenotvorby vstupují i další proměnné, jako je například cena ropy. Podle našich kalkulací intervence navýšily cenu letenek o zhruba 6 %, což jsou u dražších letenek i tisíce korun. Velmi pozitivní vliv by změna kurzu mohla mít na letenky do v současnosti velice oblíbených destinací Asie a USA, kde bychom letos mohli dlouhodobě prolomit hranici 10 000 Kč za zpáteční cestu, uvádí Josef Trejbala, ředitel letenkového portálu Letuška.cz.

Chvilková pauza a návrat k intervencím?

Ačkoli by se mohlo zdát, že ukončením devizových intervencí vše skončilo, nemusí to být úplně pravda. Neznamená to totiž, že by ČNB „zavřela krám“ a nadále se o situaci kolem kurzu koruny nezajímala. Myslím si, že ČNB bude opět intervenovat, pokud bude vývoj kurzu dramatický, tedy mimo očekávané kurzové pásmo, říká Simona Kijonková, zakladatelka společnosti Zásilkovna.

V současné době se ale v ekonomice žádné bezprostřední reakce neočekávají. Na finančním trhu na chvíli posílí koruna, poté se však vrátí na(d) 27 korun, vzrostou výnosy dluhopisů a zlevní cena měnového zajištění, dodává Martin Lobotka.

Intervence se mohou vrátit

Zasedání České národní banky se účastnilo 6 členů bankovní rady, jeden byl v zahraničí.

Máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě, máme i historicky nejvyšší zaměstnanost, máme solidně přebytkovou obchodní bilanci, a dokonce i platební. Po třech letech naše intervence pomohly k oživení a stabilizaci české ekonomiky, vysvětloval novinářům Jiří Rusnok důvody opuštění kurzového závazku ČNB.

Usoudili jsme, že prodlužování závazku už nepřináší další efekty, a proto je potřeba začít přivykat standardnímu režimu, kterým je plovoucí kurz. Vracíme se tak do řízeného plovoucího kurzu, který byl před závazkem, přičemž v této republice nikdy nebyl neřízený kurz. To z definice znamená, že můžeme být kdykoli přítomni na tomto trhu. Ale kdyby to bylo nutné vlivem nějakých externích šoků, tak se možností intervencí nevzdáváme, naznačuje Rusnok otevřená zadní vrátka ČNB, která tak kdykoli opět může intervence nastartovat. A hned uklidňuje: Hranice bolesti na obě strany, tedy posílení i oslabení, jsou pro nás zatím velmi široké a neočekávám, že bychom se na ně výrazně dostali. 

Nebyly to vyhozené peníze, brání se guvernér

Peníze za intervence nebyly utraceny, nejsou vyhozené ve stoupě, nepadly ani nebyly spotřebovány. Jsou investovány, máme za ně pořízeny ty nejkvalitnější cenné papíry zemí, jejichž měny držíme, a ty nám vynášejí výnos, tedy zisk. Čili dále budou sloužit ČNB a této zemi, říká Jiří Rusnok.

Komentář Michaly Moravcové z BOSSA

Včerejší nečekané ukončení kurzových intervencí proběhlo z mého pohledu celkem hladce. Koruna podle očekávání posílila, avšak „jenom“ o 1,5 procenta proti euru. Ve srovnání s posledními roky, kdy se koruna držela pevně u hranice 27,00 za euro, jde o významnou denní volatilitu, nicméně na měnovém trhu bývá denní pohyb takovéhoto rozsahu často spojován se zasedáním jakékoliv centrální banky a jejího nečekaného rozhodnutí ohledně nastavení měnových podmínek. Takže vzhledem k významnosti události si myslím, že byla volatilita na koruně průměrná až podprůměrná.

Koruna má zatím tendenci posilovat. Klíčovou roli v jejím budoucím vývoji sehrají spíše spekulanti než makroekonomická data. Ta jasně naznačují, že koruna je i po ukončení intervencí podhodnocená. Spekulativní kapitál byl směněn z eur nebo dolarů do korun a nyní bude chtít být konvertován zpátky do eur/dolarů. Otázkou je, na jakých úrovních se začne tento obchod odehrávat a jak rychle proběhne vzhledem k likviditě korunového trhu. To bude ovlivněno i tím, zda se začnou do obchodování zapojovat i zatím nezainteresovaní hráči.

skoleni_4_3

Velká část spekulací na posílení koruny šla přes trh dluhopisů. To znamená, že zahraniční investoři měnili eura za koruny, za něž následně kupovali české státní dluhopisy. Na oznámení konce intervencí tedy reaguje i český dluhopisový trh. Ceny hlavně krátkodobých dluhopisů klesly a výnosy šly vzhůru. Například výnos 2letého dluhopisu stoupl z mínus 0,5 na mínus 0,066 procenta. Výnos 5letého dluhopisu stoupl z 0,15 na 0,32 procenta. Z pohybů dluhopisového trhu lze vidět, že investoři už začínají pomalu prodávat dluhopisy a uzavírat spekulativní pozice. Nicméně velká část spekulativních pozic zůstává stále otevřená a bude si hledat svojí protistranu ať už na aktuálních úrovních, nebo si počká na lepší cenu (silnější korunu). Lze proto očekávat, že koruna bude mít tendenci se vracet k úrovni 27,00 s tím, jak se budou uzavírat spekulativní pozice.

Oslabení koruny nad 27,00 proti euru dlouhodobě nečekám, protože na těchto hodnotách by mohla na trh vstoupit ČNB a začít prodávat alespoň část ze svých devizových rezerv, které přesahují 60 procent HDP. ČNB avizovala, že zaujme vyčkávací taktiku a dá koruně více prostoru najít si svojí rovnovážnou úroveň. Předpokládám, že k zvyšování úrokových sazeb přistoupí až v příštím roce. Proces dalšího utahování měnových podmínek bude zpomalovat přetrvávající uvolněná měnová politika ECB a zpomalení růstového tempa inflace právě kvůli silnější koruně a stabilizaci cen energií.

Výnos z 5letého českého dluhopisu v pátek ráno po otevření trhu výrazně vzrostl, což indikuje zavírání části spekulativních pozic otevřených v dluhopisech a následně i v CZK.
Autor: BOSSA/Thomson Reuters

Výnos z 5letého českého dluhopisu v pátek ráno po otevření trhu výrazně vzrostl, což indikuje zavírání části spekulativních pozic otevřených v dluhopisech a následně i v CZK.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).