Hlavní navigace

Korunový trh čeká na ČNB

4. 4. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Tématem číslo jedna je pro domácí devizový trh to, kdy ČNB rozhodne ukončit režim kurzového závazku. Někteří ekonomové to očekávají už tento čtvrtek. Bankovní rada ČNB se schází každý čtvrtek. Jen jednou za šest týdnů je ovšem na programu měnová politika.

Dnešní ekonomický kalendář je nezajímavý. Pozornost investorů směřuje ke čtvrtečnímu zveřejnění zápisu z posledního jednání ECB a k pátečním statistikám z amerického trhu práce za březen. Z politických událostí bude bezesporu zajímavá dnešní debata francouzských prezidentských kandidátů.

Nezajímavý ekonomický kalendář impulsy nepřinese

Dnešní ekonomický kalendář toho příliš neslibuje. Únorové maloobchodní tržby za celou eurozónu by měly potvrdit sílu spotřebitelské poptávky. Solidní data předpokládáme i u odpoledních statistik amerických továrních objednávek a objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Nejedná se ale o indikátory, které by měly sílu zásadněji ovlivnit vývoj kurzu USD/EUR.

Březnové PMI potvrzují silné první čtvrtletí v eurozóně

Finální výsledek evropského PMI z průmyslu potvrdilo dosažení nejvyšší hodnoty za posledních 71 měsíců. Toto číslo ke konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny mezi 0,8 a 0,9 % q/q.  Pokud vezmeme v úvahu kompozitní PMI (finální březnové číslo bude publikováno zítra), měl by růst činit i tak více než solidních 0,7 až 0,8 % q/q. Z teritoriálního pohledu stojí za zmínku vzestup italského PMI z průmyslu na nejvyšší hodnotu od ledna 2011. Výsledek amerického ISM byl v březnu v souladu s očekáváním a potvrdil vysokou aktivity v americkém průmyslovém sektoru. Silná byla zejména složka nových objednávek a zaměstnanosti.

Korunový trh čeká na ČNB

Tématem číslo jedna je pro domácí devizový trh to, kdy ČNB rozhodne ukončit režim kurzového závazku. Nyní se tak může stát kdykoliv. Vyšší pravděpodobnost dáváme tomuto kroku nadcházejícímu čtvrtku. Bankovní rada ČNB se schází každý čtvrtek; pouze jednou za šest týdnů je ovšem na programu měnová politika. Nicméně hlasováním se každé zasedání může změnit na měnově politické. Podrobněji jsme politiku ČNB naposledy komentovali po zasedání v minulém týdnu v reportu http://bit.ly/CNB0417CZ.

ČNB včera kurzový závazek neopustila

Včerejšek byl prvním pracovním dnem, kdy již neplatí slib ČNB neopustit režim kurzového závazku. Teoreticky jsme se tak již včera mohli dočkat rozhodnutí o opuštění tohoto režimu na případném mimořádném jednání ČNB. Nestalo se tak. A nutno podotknout, že na devizovém trhu včera sázky na posílení koruny vidět nebyly. Naopak ČNB byla v průběhu celého dne bez práce. Kurz CZK/EUR se totiž nacházel bezpečně nad úrovní kurzového závazku, když atakoval hladinu 27,06 CZK/EUR.

Obecně lze charakterizovat včerejší vývoj na středoevropských devizových trzích jako klidný. Ani polský zlotý, ani maďarský forint žádné významnější pohyby nezaznamenaly. Publikované březnové PMI ze zpracovatelského průmyslu ukázaly na silnou aktivitu v celém regionu, výsledek za Českou republiku byl ovšem nejlepší. Pozitivní je, že se na vysokém čísle podepsaly všechny složky – roste výroba, nové zakázky, zaměstnanost, nákupní aktivita i rozpracovanost výroby. Detaily k březnovým PMI v regionu naleznete na http://bit.ly/PMI0317.

skoleni_4_3

Již delší dobu rostoucí česká ekonomika se podepisuje na trhu práce. Včera publikovaná únorová data z Eurostatu tuto skutečnost jenom potvrdila. Míra nezaměstnanosti 3,5 % (po sezónním očištění) je nejnižší v Evropě, zaměstnanost naopak patří mezi nejvyšší. 

Vysoká dynamika ekonomiky, a zejména spotřeba domácností, se pak podepisuje i na růstu příjmů státního rozpočtu. Po očištění o evropské peníze (na příjmové i výdajové straně) je dosavadní letošní hospodaření se státními prostředky lepší než za stejné období loňského roku. Více k březnovému hospodaření státního rozpočtu naleznete na http://bit.ly/2n3XrBt. Včera publikovaná data zároveň odhalila, že loňský rok byl pro české veřejné finance rokem úspěšným. Hospodaření vládního sektoru, tedy centrální vlády, krajů a obcí, fondů sociálního zabezpečení, skončilo vloni podle údajů ČSÚ schválených Eurostatem v přebytku ve výši 0,6 % HDP. Jedná se o první přebytek vládního sektoru v historii. Hospodaření centrální vlády ovšem vykázalo na akruální bázi schodek 0,4 % HDP.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).