Hlavní navigace

Leden ve znamení rekordních intervencí, v únoru pravděpodobně došlo ke zvolnění

7. 3. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Za leden musela centrální banka intervenovat v celkovém objemu necelých 15 mld. euro, což je víc než roční přebytek zahraničního obchodu. V únoru pravděpodobně intervence zeslábly – přírůstek volné likvidity i devizových rezerv ale pokračoval. Rychlý příliv peněz do korun zpravidla naráží na absorpční kapacity českého finančního systému.

Poslední čísla z ČNB ukazují, že příliv peněz do korun výrazně zesílil na začátku roku – především v prvních lednových týdnech. Za leden musela centrální banka intervenovat v celkovém objemu necelých patnáct miliard euro, což je víc než roční přebytek zahraničního obchodu. V únoru pravděpodobně intervence zeslábly – přírůstek volné likvidity i devizových rezerv ale pokračoval. Devizové rezervy tak v únoru po nárůstu o 9 miliard euro zlomily hranici 100 miliard euro.

skoleni9_11

Rychlý příliv peněz do korun zpravidla naráží na absorpční kapacity českého finančního systému.  Řada zahraničních hráčů tak s korunami nechtěně končí v derivátových kontraktech se zápornými implikovanými korunovými sazbami. Od těch se pak odvozuje ocenění forwardů, které padají pod 27,00 EUR/CZK.

I když lednový intervenční rekord bude těžké překonat, tak v následujících týdnech před vypnutím intervencí počítáme s tím, že příliv peněz do korun ještě zesílí. A to nehledě na to, že koruna podle většiny měřítek vypadá v tuto chvíli překoupeně a po ukončení intervencí se nedají vyloučit ani její krátkodobé ztráty.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).