Hlavní navigace

Koruna je v předvečer zasedání ČNB nervózní

29. 3. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Vývoj kurzu domácí měny dnes byl nervózní. Koruna se několikrát odlepila od hladiny kurzového závazku a zaznamenala nepatrné oslabení.

Vývoj kurzu domácí měny dnes byl nervózní. Koruna se několikrát odlepila od hladiny kurzového závazku a zaznamenala nepatrné oslabení. Výraznějšího posunu jsme byli svědky u forwardových kurzů koruny. Ty v průběhu dne posílily. Jednoroční forwardový kurz se tak znovu dostal pod 26,7 CZK/EUR.

Maďarský forint i přes včerejší zasedání centrální banky dnes výraznější pohyb nezaznamenal a obchoduje se za 309,8 HUF/EUR. Polský zlotý dnes přidal přibližně třetinu procenta a jeho kurz se drží u hladiny 4,23 PLN/EUR.

Zítra ČNB zasedne naposledy před vypršením svého příslibu nezrušit kurzový závazek před koncem prvního čtvrtletí letošního roku. Neočekáváme, že by o exitu bankovní rada rozhodla už zítra, nicméně určitá šance zde už je. Naším základním scénářem je zrušení závazku na zasedání 4. května, ale stále větší pravděpodobnost spatřujeme v tom, že ČNB o konci kurzového závazku rozhodne již v dubnu. Více o tom, co čekat od ČNB najdete na http://bit.ly/CNB3M17P.

Německá inflace výrazně zpomalí

V centru pozornosti zítra budou údaje o německé inflaci. Ekonomové SG očekávají, že v březnu německý meziroční růst cen spadnul na 1,6 %, poté co v únoru vyskočil na své dlouhodobé maximum ve výši 2,2 %. Za snížením stojí hlavně bazické efekty, které souvisí s Velikonocemi (vloni v březnu, letos v dubnu) ale i pokles cen pohonných hmot. 

skoleni_29_6


Ačkoliv ekonomové SG již nějakou dobu očekávají korekci indikátorů důvěry v EMU, v březnu k ní pravděpodobně ještě nedojde. Již dříve zveřejněná důvěra spotřebitelů ukázala na velmi dobrou náladu v eurozóně. Navíc na svá nová maxima se vyšplhal i index PMI a na rostoucí trajektorii zůstávají i další předstihové indikátory.


V USA se dočkáme pouze finálních odhadů růstu HDP za poslední čtvrtletí loňského roku. Výrazné revize se očekávat nedají.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).