Hlavní navigace

Objem devizových rezerv ČNB přesáhl 50 % HDP

7. 2. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Objem devizových rezerv ČNB v lednu poprvé přesáhl 50 % HDP. V lednu totiž došlo k obrovskému přílivu spekulativního kapitálu, který sází na posílení koruny po blížícím se konci kurzového závazku.

Objem devizových rezerv České národní banky v lednu poprvé v historii přesáhl 50 % HDP. Celková výše rezerv dosáhla 2612 miliard korun a poměr k HDP tak byl 55 %. V lednu totiž došlo k obrovskému přílivu spekulativního kapitálu, který sází na posílení koruny po blížícím se konci kurzového závazku. Zároveň se proti budoucím kurzovým pohybům začali více zajišťovat čeští exportéři. V důsledku tak musela ČNB masivně intervenovat. Odhadujeme, že během minulého měsíce musela centrální banka skoupit eura za 350 miliard korun (lednové intervence budou zveřejněny za měsíc). Rezervy v lednu ale zvýšily i výnosy z jejich investování a příliv peněz z Evropské unie.

Česká republika tak patří k zemím s největším objemem rezerv k velikosti ekonomiky. Větší poměr rezerv k HDP má například Švýcarsko, Singapur, Libanon, Saúdská Arábie, podobnou úroveň jako ČR má Bhútán či Botswana (data jsou ale z roku 2015).

skoleni_29_6

ČNB zároveň zveřejnila objem intervencí, které na trhu uskutečnila v prosinci. Centrální banka skoupila 3,3 miliardy eur, respektive eura za 88 miliard korun. Tlak spekulantů na korunu byl tak v posledním měsíci překvapivě vysoký. Koruna se přitom v první polovině prosince obchodovala nad úrovní kurzového závazku kvůli efektům zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. ČNB tak musela bránit závazek až v druhé půlce měsíce. S ještě větší vervou se investoři pustili do nákupů koruny v lednu.

Za celý rok 2016 skoupila ČNB v rámci intervencí eura za 455 miliard korun Vzhledem k lednovému přílivu kapitálu – a další eura přitečou ještě do „exitu,“ který očekáváme v 4. května – se tak zvyšuje pravděpodobnost, že koruna po konci kurzového závazku příliš neposílí.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).