Hlavní navigace

Během celé doby kurzového závazku skoupila ČNB eura za 2050 miliard korun

7. 6. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Za celou dobu trvání kurzového závazku skoupila ČNB eura za 2050 miliard Kč. Z toho víc než polovinu během čtyř měsíců roku 2017. Devizové rezervy ČNB se nafoukly ze zhruba 900 miliard v říjnu 2013 (22 % HDP) na 3355 miliard v dubnu 2017 (71 % HDP).

V posledních dnech kurzového závazku musela ČNB intervenovat v objemu jen 18 miliard korun, skoupila tedy do svých devizových rezerv 653 milionů eur. Během většiny z posledních čtyř obchodních dnů v dubnu před tím, než ČNB na svém mimořádném zasedání k ukončení kurzového závazku přistoupila, se totiž koruna pohybovala nad intervenční hranicí 27,02 CZK/EUR. Tlak na korunu polevil (spekulovat zároveň bylo relativně drahé), k intervencím tak byla ČNB donucena zřejmě až ve čtvrtek 6. dubna, kdy poté odpoledne kurzový závazek opustila.

Za celou dobu trvání kurzového závazku, od listopadu 2013 do dubna 2017, skoupila ČNB eura za 2050 miliard korun. Z toho více než polovinu (1 150 miliard) během pouhých čtyř měsíců roku 2017.

Devizové rezervy ČNB se především kvůli masivním intervencím nafoukly ze zhruba 900 miliard korun v říjnu 2013 (22 % HDP) na 3 355 miliard v dubnu 2017 (71 % HDP).

Podle květnových dat objem rezerv centrální banky v korunovém vyjádření poprvé od loňského února poklesl. Za tím je přecenění cizoměnových aktiv, které devizové rezervy tvoří, kvůli květnovému posílení koruny. Česká měna totiž květen uzavřela proti euru na úrovni 26,35 CZK/EUR, tedy zhruba o 2,5 % silnější vůči hodnotě kurzovému závazku.

Podle našich odhadů politika slabé koruny české ekonomice pomohla. Rychleji rostly exporty, zaměstnanost a mzdy, výrazně se snížil podíl nezaměstnaných. Otázkou však je, jestli bylo nutné prodloužení intervencí až do dubna 2017. ČNB ale raději volila opatrnou strategii, než aby riskovala, že dřívější konec intervencí přinese do ekonomiky šok.

skoleni_4_3

Mezi náklady intervencí patří dražší dovozy pro spotřebitele i firmy, prostředí extrémně nízkých výnosů, které pomohlo k rychlému růstu cen nemovitostí a také i budoucí ztráty ČNB z přecenění devizových rezerv.

Příliv spekulativního kapitálu zároveň kurz koruny nadále ovlivňuje. Pro posílení české měny je nutné, aby na trh přišli noví investoři, a to například díky očekávanému zvyšování sazeb ČNB (předpokládáme, že k němu dojde na konci letošního roku). Pokud by však na světových trzích nastal nějaký problém (růst nervozity, zpomalení nějaké významné ekonomiky, apod.), šance na růst sazeb ČNB by klesly a část zahraničních investorů by se z českého trhu mohla stáhnout. To by se zřejmě projevilo i ve výraznějším oslabení koruny, klidně zpět nad úroveň 27 CZK/EUR.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).