Hlavní navigace

Kurzový závazek po třech a půl letech skončil

7. 4. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Dnes bude první den, kdy se po celou jeho délku bude koruna obchodovat bez limitujícího omezení kurzovým závazkem. Vyšší volatilita na globálních trzích se dá také očekávat po zveřejnění čísel o americkém trhu práce, které jsou tradičně velmi sledované.

Počet nových pracovních míst v USA o něco zpomalí

Dnešním hlavním bodem ekonomické agendy bude zveřejnění údajů o počtu nově vytvořených míst v americkém nezemědělském sektoru. Jejich množství podle odhadu SG v březnu oproti únoru poklesnul, ale i tak by měl zůstat na solidní úrovni. Důvodem pro velmi vysoké únorové číslo bylo teplé počasí v USA, které pomohlo tvořit místa ve stavebním sektoru. Ta by měla stát za březnovým zpomalením.

Vývoj německé ekonomiky v únoru překvapil velmi pozitivními údaji, když se očekávala korekce lednových údajů. Dobré výsledky německé ekonomiky jsou samozřejmě příslibem i pro české podnikatele.

Eurodolarový kurz se pohyboval v úzkém rozpětí

Dolar proti euru se dnes pohyboval v úzkém pásmu kolem úrovně 1,066 USD/EUR. Tradičně se totiž volatilita na eurodolarovém trhu snižuje před zveřejněním počtu nově vytvořených pracovních míst v americké ekonomice. Ambici změnit tento zvyk neměl ani dnešní kalendář, protože neobsahoval žádná důležitá data. Indikátory PMI z maloobchodu v Evropě vykázaly smíšený vývoj, který ve svém důsledku potvrdil dobrou kondici evropských ekonomik během prvního čtvrtletí.

Žádný nový pohled na rozhodování ECB nenabídl ani včera zveřejněný zápis z posledního jednání rady guvernérů o měnových otázkách.

První den s volným kurzem

Dnešní dění bude rámováno pozorností trhů na vývoj kurzu koruny vůči euru. Jistou informaci přinese statistika devizových rezerv za březen a objemu intervencí za únor. Jejich relevance ovšem se včerejším opuštěním závazku výrazně poklesla. Jinak je ekonomický kalendář prázdný a pro další čísla si budeme muset počkat na příští týden.

ČNB uvolnila kurzový závazek, ale posílení koruny ČNB na trh nevrátilo

Bankovní rada na svém včerejším zasedání mimořádně projednala i nastavení měnové politiky a rozhodla se odstranit kurzový závazek. Od půl jedné se tedy kurz koruny vůči euru pohybuje volně. Guvernér Rusnok na tiskové konferenci jakoukoliv přítomnost ČNB na trhu nepřímo popřel. Z vyjádření guvernéra na tiskové konferenci jsme se mnoho nového nedozvěděli. ČNB totiž včerejším rozhodnutím vstoupila do vyčkávacího módu, během kterého bude pečlivě hodnotit vývoj kurzu a případně limitovat jeho volatilitu aniž by odkázal k nějakému konkrétnímu rozpětí či hranici. Diskuze o zvyšování sazeb tedy není zatím na pořadu dne. Více detailů najdete na http://bit.ly/CNB0417afterCZ.

skoleni_4_3

Koruna od doby zveřejnění závazku posílila asi o 1,5 %. Vyšší pravděpodobnost připisujeme scénáři, ve kterém koruna posiluje až pod 26 CZK/EUR. Vítězem je každopádně volatilita, která ovšem včera nedosáhla žádný extrémních výšin.

Ekonomický kalendář byl zastíněn děním kolem kurzového závazku, ač obsahoval zajímavé informace o vývoji průmyslu, stavebnictví a obchodní bilance v únoru. Průmysl v souladu s očekáváním prudce zpomalil na 2,7 % y/y, ale kvůli mimořádným kalendářním efektům (loňský únor měl o jeden pracovní i kalendářní den více) je tato informace zastřena. Očištěno o tyto jevy průmysl vzrostl o 6,7 % y/y. Stavebnictví po teplotně tuhém lednu v únoru o něco roztálo, když se meziměsíčně zvýšilo o 0,3 %. Zahraniční bilance zaostává za loňským rokem, když solidní export je kompenzován rostoucím importem z důvodu vyšších cen a vyšší domácí poptávky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).