Hlavní navigace

Objem devizových intervencí asi klesl, ČNB ale i tak zůstává aktivní

23. 2. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Objem devizových intervencí ve druhé únorové dekádě dle všeho klesl, ČNB ale i tak zůstává na trhu aktivní. Mezi 11. a 20. únorem vzrostly pohledávky ČNB vůči zahraničí o 40,2 miliardy korun.

V období mezi 11. a 20. únorem vzrostly pohledávky ČNB vůči zahraničí o 40,2 miliardy korun (tedy zhruba o 1,5 miliardy euro).

Nárůst pohledávek ČNB se tak v porovnání s první únorovou dekádou zpomalil, údaje ale i tak naznačují, že ČNB musí na devizovém trhu i nadále intervenovat, aby korunu udržela nad úrovní 27 za euro.

Od počátku letošního roku se pohledávky ČNB vůči zahraničí zvýšily o 20,2 miliardy euro, z toho v lednu o 15,1 miliardy a za prvních dvacet únorových dní o 5,1 miliardy euro.

skoleni_4_3

Jakkoliv slouží údaje o vývoji pohledávek ČNB vůči zahraničí pouze jako orientační nástroj pro odhadování objemu devizových intervencí, tak data ČNB naznačují, že centrální banka musí být přítomna na devizovém trhu i nadále. V samotné druhé únorové dekádě mohly intervence ČNB dosáhnout objemu 1,5 miliardy euro. Koruna zůstává v hledáčku trhů s tím, jak se v rámci tržních očekávání přibližuje konec kurzového závazku ČNB. Trhy spekulují na ukončení kurzového závazku ČNB v průběhu letošního druhého čtvrtletí, respektive možná již na počátku dubna.

Objem spekulativních pozic, jež sázejí na budoucí posílení koruny, takto dále roste a nabývá bez nadsázky gigantických rozměrů. To může vést k tomu, že po uvolnění kurzového závazku bude trh korunami obrazně řečeno zavalen. Česká měna proto může být v prvních dnech a týdnech po ukončení kurzového závazku rozkolísaná. Respektive, posílení koruny vůči euru se po exitu nemusí dostavit až tak snadno a rychle, jakkoliv je fundament české ekonomiky argumentem ve prospěch posilování koruny. I to je důvod, proč ČNB předpokládá, že se po ukončení kurzového závazku žádné enormní posílení české koruny vůči euru zřejmě konat nebude.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).